Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Kuchnia kojarzy nam się przede wszystkim z pieczeniem i gotowaniem. Ale czy wiedzieliście, że niektóre produkty powinniśmy jeść na surowo, aby móc czerpać z nich to, co najlepsze?

Niektóre składniki odżywcze zawarte w pożywieniu są na tyle delikatne, że jakakolwiek obróbka termiczna może im jedynie zaszkodzić. Wysoka temperatura podczas gotowania, może sprawić, iż z pozoru zdrowe produkty staną się zupełnie bezwartościowe, a nasz trud, włożony w przygotowanie zbilansowanego posiłku pełnego witamin, pójdzie zupełnie na marne. Dlatego też warto wiedzieć, jakie produkty lepiej jest zjadać na surowo. Oto ich lista.

1. Brokuły

Brokuły są warzywem, które zawsze warto mieć w kuchni. Nie tylko doskonale smakują, ale również są wyjątkowo zdrowe. Co zyskujemy jedząc brokuły? Przede wszystkim fantastyczne źródło witaminy C, potasu, wapnia oraz cennych protein. Jednak na tym nie kończą się zalety brokułów. Uwagę naukowców zwróciły dzięki wysokiej zawartości sulforafanu, który odpowiada za antynowotworowe właściwości brokułów. Substancja ta wspiera również nasze serce, obniża ciśnienie krwi oraz spowalnia proces starzenia się komórek organizmu. Niestety, wysoka temperatura nie wpływa dobrze na sulforafan. Badania wykazały, że osoby zjadające surowe brokułu przyswajają go zdecydowanie szybciej i większych ilościach.

 

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Większość z nas wie, że czosnek ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Jest wręcz niezastąpiony w walce z przeziębieniem i różnego rodzaju infekcjami, z którymi zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Jednak na tym nie kończą się jego lecznicze moce. Naukowcy udowodnili, że zjadanie czosnku dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Istnieje jednak warunek - powinien być on zjadany na surowo. Jeśli chcielibyście uzyskać taki sam efekt, jedząc czosnek poddany obróbce termicznej, musielibyście zjeść go zdecydowanie więcej.

Pobierz aplikację smaker

Woda kokosowa może w znakomity sposób nawodnić nasz organizm. Co więcej, robi to znacznie lepiej niż zwykła woda sprzedawana w butelkach. Nie powinniśmy jednak jej gotować, gdyż wówczas traci wiele swoich właściwości. Na surowo warto również spożywać olej kokosowy, będący skarbnicą zdrowych tłuszczy, wzmacniających zarówno nasz mózg jak i serce.

 

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Czy wiedzieliście, że papryka jest warzywem wyjątkowo bogatym źródłem witaminy C, które może zapewnić nam nawet trzykrotność dziennego zapotrzebowania na tę substancję? Pod tym względem papryka plasuje się tuż obok cytryn, pomarańczy i innych cytrusów. Jeśli chcemy uczynić z niej źródło witaminy C w naszej diecie, powinniśmy mieć na uwadze, że nie powinniśmy jej gotować. Niestety, pod wpływem ciepła, zmarnujemy jej potencjał. Warto również wiedzieć, że czerwona papryka jest cennym źródłem antyoksydantów, witaminy B6, E oraz magnezu, którym również nie służą wysokie temperatury. Tak więc, chcąc w pełni korzystać z właściwości papryki, powinniśmy zjadać ją surową.

 

Pobierz aplikację smaker

Ta sama substancja, która wyciska nam łzy podczas krojenia cebuli, sprawia też, że warzywo to w wyjątkowy sposób wzmacnia nasz układ odpornościowy. Ponadto, allicyna - bo o niej mowa - hamuje nasz apetyt, ma właściwości antynowotworowe, wspomaga układ sercowo-naczyniowy oraz obniża ciśnienie krwi. Warto jednak wiedzieć, że tej wyjątkowej substancji zjadamy zdecydowanie więcej, gdy cebulę serwujemy na surowo.

 

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Pstrąg z patelni

Przepis tradycyjny na pysznego , o chrupiącej skórce pstrąga, pieczonego w ca...

Odsłon: 441

30 min
14
Ciasta Bezglutenowy piernik

Bezglutenowy piernik z dodatkiem mąki kukurydzianej i owsianej wcale nie trac...

Odsłon: 5496

30 min
5
Dania główne Makaron z pieczarkami

Prosty, szybki obiad - ulubiony makaron, pieczarki i pyszny sos na bazie kwaś...

Odsłon: 1096

30 min
8
Ciasta Sernik "Plaster miodu"

Dzisiaj zapraszam na sernik „Plaster miodu”, czyli ciasto bez pieczenia o del...

Odsłon: 1178

>60 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

0
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

3
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5
Informacje Co zrobić, żeby makowiec nie popękał – kuchenne triki. Stary przepis na tradycyjny makowiec

Jak upiec makowiec, żeby był perfekcyjny i co zrobić, żeby ten klasyczny wypiek nie popękał, a masa była wilgotna i aromatyczna? Odkryj kuchenne tr...

7