Fot. 123RF/Picsel
Latem świeże owoce i warzywa są na wyciągnięcie ręki, a piękna, słoneczna pogoda poprawia nasze samopoczucie. Właśnie z tych powodów to najlepszy czas, aby zadbać o swój organizm i zaserwować mu szybką kurację detoksykującą.
Czym jest detoks?
Detoks to w uproszczeniu pozbycie się toksyn z organizmu. Polega na ograniczeniu w diecie produktów, które w mniejszym bądź większym stopniu go zanieczyszczają. Do tej grupy należą między innymi wszelkiego rodzaju przetworzone produkty, cukier, sól, napoje energetyzujące czy alkohol. Eliminując je z diety, ułatwiamy pracę wątrobie i nerkom, które oczyszczają organizm z toksyn.
Najlepszy czas na zmianę diety to właśnie sezon letni. Detoks organizmu może trwać od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni i może przybierać różne formy. Jedną z nich jest włączenie do codziennego jadłospisu produktów, które ułatwiają detoksykację. Oto niektóre z nich.
1. Woda z cytryną
Fot. 123RF/Picsel
To idealny sposób na zdrowy początek dnia oraz alternatywa dla porannej kawy. Do szklanki wody wyciśnij ½ cytryny. Woda może być zimna lub ciepła. Dozwolone są również dodatki, na przykład świeża mięta, miód lub imbir. Woda z cytryną poprawia kondycję cery, wspomaga metabolizm i układ trawienny, a także, dzięki dużej ilości witaminy C , wspomaga pracę naszego mózgu.
2. Burak
Fot. 123RF/Picsel
To niepozorne warzywo, które zbyt rzadko gości w naszej kuchni, to źródło niezbędnych witamin i minerałów, między innymi witaminy A, C i z grupy B, magnezu, wapnia, żelaza, cynku. Dzięki nim burak wzmacnia naszą odporność i koncentrację. Poprawia również pracę układu trawiennego, wspomaga regenerację mięśni, a także oczyszcza i wzmacnia krew.
W czasie detoksu jest dla nas szczególnie istotny ze względu na betaninę, która ma właściwości oczyszczające, chroni drogi żółciowe i wspomaga pracę wątroby. Można go spożywać w postaci soków, surówek lub sałatek, jednak pod wpływem obróbki termicznej traci on część swoich wartości odżywczych.
3. Cebula
Fot. 123RF/Picsel
Kolejne tanie, bogate źródło substancji odżywczych, które znajdziemy w każdym osiedlowym warzywniaku. Oprócz wielu witamin, wapnia, żelaza i fosforu, zawiera kwercetynę, która oczyszcza naczynia krwionośne, rozrzedza krew, a także wspomaga eliminowanie wolnych rodników. Ponadto, cebula zawiera związki siarki, które ułatwiają pracę wątroby. Warzywo to najlepiej jeść na surowo, gdyż nie traci wtedy wartości odżywczych. Można ją dodać do kanapek, sałatek oraz surówek.
4. Aloes
Fot. 123RF/Picsel
Oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle kosmetycznym, aloes ma właściwości oczyszczające, a dzieje się to za sprawą zawartych w nim antrazwiązków. Wspomagają one pracę jelit i ułatwiają ich oczyszczenie. W niejednym sklepie możemy znaleźć napoje aloesowe, na bazie których możemy przygotować warzywne lub owocowe koktajle. Nie należy jednak spożywać go zbyt często, ponieważ stosowany w nadmiarze może wywołać wzdęcia lub zaparcia.
5. Zielone warzywa
Fot. 123RF/Picsel
Pietruszka, jarmuż, szpinak, seler naciowy, rukola, cykoria, sałata - te zielone warzywa to bomba witaminowa. Swój kolor zawdzięczają obecnemu w nich chlorofilowi, który z kolei ma działanie oczyszczające. Wspomaga pracę wątroby i jelit, wzmacnia i oczyszcza układ krwionośny, zwiększa krzepliwość krwi, a także kontroluje ciśnienie. Zielone warzywa możemy dodawać do surówek, sałatek, kanapek, a także ugotować zupę, zrobić sos lub dodać jako składnik drugiego dania. Oprócz tego, świetnie sprawdzają się zielone koktajle, do których warto dodać sok z jabłka lub banana.
Tekst: Karolina Ciejka