Spis treści:
Majeranek to niezbędny dodatek do żurku i bożonarodzeniowego barszczu. Przyprawa ta pasuje również do mięs, takich jak wołowina, wieprzowina, czy dziczyzna. Jest także składnikiem wielu wędlin, znajdziemy ją między innymi w kiełbasach i pasztetach. Co ciekawe, ta aromatyczna roślina może posłużyć ci również do przygotowania leczniczego wywaru z majeranku. Zastanawiasz się, jakie ma właściwości oraz jak pić wywar z majeranku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Sprawdź także: Domowy syrop na katar, kaszel i zatkane zatoki. Działa błyskawicznie
Jak działa wywar z majeranku?
Lebiodka majeranek, to roślina, która znana była już starożytnym Grekom, nazywali ją "radością z gór" i wykorzystywali między innymi do przygotowywania kąpieli. Możesz spotkać się również z innym nazewnictwem, takim jak: "mariolka", "majoran", czy "ziele kiełbasiane". Właściwości majeranku doceniano także w medycynie ludowej i ziołolecznictwie, przypisywano mu także działanie magiczne. Majeranek wykazuje między innymi właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, rozkurczające, grzybobójcze, uspokajające i moczopędne. Roślina ta ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, dlatego warto dodawać go do tłustych i ciężkostrawnych potraw. Pomaga także na bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunkę. Pozytywnie wpływa również na pracę wątroby oraz nerek.
Co więcej, przyspiesza przemianę materii, dlatego może wspomóc proces odchudzania. Majeranek warto mieć pod ręką, kiedy dopadnie cię przeziębienia i grypy – pomaga na kaszel, katar oraz zapalenie zatok, ma także działanie napotne i rozgrzewające. Będzie pomocny również przy bólach stawów oraz bólach reumatycznych. Wpływa także pozytywnie na układ nerwowy, może być pomocny w przypadku problemów zasypianiem, a także łagodzi stres. Regularne używanie majeranku będzie również wskazane dla osób, które chcą zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Dodatkowo napar z tych ziół polecany jest dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga na poranne nudności.
Jak pić wywar z majeranku?
Majeranek można przygotować na kilka sposobów, na przykład w formie wywaru, który ma znacznie silniejsze działanie niż napar. Doskonale sprawdzi się w przypadku przeziębienia i grypy. Wystarczy, że do garnka wlejesz 250 ml wody, a następnie wsypiesz łyżeczkę majeranku. Całość należy gotować przez około 10 minut pod przykrycie. Napój przecedź, pij od dwóch do trzech razy dziennie.
Z majeranku można zrobić również napar, który będzie pomocna przy dolegliwościach żołądkowych, zatruciach, a także pomoże pozbyć się wzdęć i biegunki. Taki napar można pić również jako herbatkę uspokajającą, będzie pomocna przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz przy bólach reumatycznych. Do kubka wsyp łyżeczkę majeranku i zalej go wrzącą wodą. Nakryj spodeczkiem i odczekaj 15 minut. Przecedź i wypij napój.
Możesz zastosować również dwutygodniową kurację z majeranku, która będzie pomocna przy infekcjach, wzmocni cię, oraz zadba o żołądek i wątrobę. Wystarczy wypić szklankę naparu z majeranku wymieszaną z łyżeczką miodu przed śniadaniem oraz przed kolacją.
Źródło: sekrety-zdrowia.org, fit.poradnikzdrowie.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »
Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »
W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »