Spis treści:
O poranku najczęściej masz ochotę na słodkie śniadania? Najchętniej sięgasz po płatki owsiane, ryżowe, jaglane lub gryczane? To świetne wybory żywieniowe, pod warunkiem że odpowiednio je zbilansujesz, czyli zadbasz o to, aby uzupełnić je o źródło białka i tłuszczów. Taki posiłek dostarczy ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych, będzie lekkostrawny oraz sprawi, że nie będziesz czuć się senny. Dziś przyjrzymy się bliżej kaszy gryczanej na kefirze, sprawdzimy, jakie ma właściwości oraz jak ją przygotować.
Jakie właściwości ma kasza gryczana na kefirze?
Kasza gryczana jest doskonałym źródłem węglowodanów, które dostarczają organizmowi energię. Kasza ta jest bogata w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy oraz krwionośny. Zawiera także minerały, takie jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, miedź, bor, jod i cynk. Znajdziemy w niej również potas, który wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, pomaga regulować ciśnienie krwi. Natomiast dzięki zawartości żelaza, kasza gryczana będzie odpowiednia dla osób, które mają anemię.
Warto wspomnieć również o tym, że kasza gryczana ma właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. W kaszy gryczanej znajdują się również aminokwasy egzogenne. Jest również świetnym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom, a także wpływa na obniżenie wysokiego cholesterolu i cukru we krwi. Jedzenie jej pomaga również podkręcić metabolizm.
Natomiast kefir jest doskonałym źródłem białka, które odpowiada za prawidłową budowę wszystkich komórek w organizmie oraz zapewnia uczucie sytości po posiłku. Znajduje się w nim również aminokwas zwany tryptofanem, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i ma również działanie uspokajające. Jednak jego najważniejszą właściwością jest to, że dostarcza bakterii probiotycznych, które odpowiadają za prawidłową mikroflorę jelitową. Picie kefiru pomaga wesprzeć odporność organizmów oraz korzystnie wpływa na proces trawienia. Dodatkowo obecność wapnia i magnezu wpływa na wzmocnienie kości oraz zębów.
Jak przygotować kaszę gryczaną na kefirze?
Do przygotowania kaszy gryczanej z kefirem, będziesz potrzebować: 50 g kaszy, wody, 200 ml kefiru, ulubionych owoców, np. truskawek, malin, jagód, połowę banana, łyżkę siemienia lnianego lub nasion chia, łyżeczkę miodu oraz szczyptę soli.
Zacznij od porządnego wypłukania kaszy pod bieżącą wodą, następnie ugotuj ją pod przykryciem w wodzie (ok. 100 ml, w razie potrzeby dolej więcej) ze szczyptą soli. Pamiętaj, aby co jakiś czas mieszać kaszę, powinna gotować się przez około kwadrans. Pod koniec gotowania możesz wrzucić siemię lub nasiona chia, aby spęczniały. Kiedy masa przestygnie przełóż ją do miski, dodaj kefir, ulubione owoce oraz miód.
Źródła: medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »