Grill - temat specjalny

Policjant z "Ojca Mateusza" zrzucił aż 30 kg. Michał Piela opowiada, co wykluczył z diety

Policjant Mieczysław Nocula z "Ojca Mateusza" w serialu zawsze imponował posturą. Grający go Michał Piela zmienił się nie do poznania po zrzuceniu 30 kg. Zrobił to dla zdrowia, ze względu na cukrzycę. Sprawdzamy, co wykluczył z diety.

W jaki sposób Michał Piela schudł aż 30 kg? | Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER / Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Spis treści: 

Michał Piela schudł 30 kg. Jak to zrobił?

Znany z serialu "Ojciec Mateusz" aktor Michał Piela przeszedł ostatnio ogromną metamorfozę. Lubiany aspirant Mietek Nocula przy wzroście 196 ważył ponad 120 kg, słuszna postura wyróżniała go spośród kolegów z planu. Choć był pogodzony ze swoim wyglądem, do zmian skłoniły go kłopoty ze zdrowiem. Aktor zauważył u siebie objawy takie jak chroniczne zmęczenie, częste drzemki i problemy z koncentracją. Okazało się, że cierpi na cukrzycę typu II. Z powodu tej choroby przeszedł na dietę, dzięki której udało mu się zrzucić 30 kg. Jak wyznał w rozmowie z serwisem "Moja cukrzyca", aby schudnąć, zmienił swoje nawyki żywieniowe: 

"Zwracam uwagę na to, co jem, co piję. Unikam napojów gazowanych, zazwyczaj nie piję soków, a jeśli już, to naturalne, wyciskane. Częściej wybieram wodę, herbatę i kawę i przestałem słodzić napoje. Jem więcej warzyw i owoców, czyli to, co każdy cukrzyk powinien stosować".

Michał Piela aktywnie zangażował się w walkę z cukrzycą, bo wie, jakie spustoszenie może zrobić ta choroba w organizmie. W rodzinie aktora była to dość częsta choroba, borykali się z nią jego ojciec i wujek.  

Czym jest cukrzyca typu II?

Cukrzyca typu II uznana została za chorobę cywilizacyjną, ponieważ choruje na nią ponad 3 miliony Polaków. Związana jest z nadwagą i otyłością, często również z obciążeniami genetycznymi. Cukrzyca typu II jest chorobą metaboliczną, występuje w niej zwiększony poziom glukozy we krwi. Spowodowany jest on niedoborami insuliny oraz insulinoopornością. Wymaga zmiany stylu życia i leczenia farmakologicznego oraz stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Nieleczona cukrzyca typu II może prowadzić do powikłań, takich jak choroby serca, nerek oraz problemy ze wzrokiem. W skrajnych przypadkach dojść może do wystąpienia stopy cukrzycowej zakończonej amputacją. Cukrzyca to cichy zabójca, który może rozwijać się w utajeniu nawet kilkanaście lat. 

Co jeść przy cukrzycy typu II? 

Dieta w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu II odgrywa kluczową rolę. Wyeliminowanie pewnych produktów i zastąpienie ich innymi we wczesnym stadium może pomóc uniknąć leczenia farmakologicznego. Osoby cierpiące na cukrzycę typu II powinny przede wszystkim wyeliminować z diety cukier i to pod każdą postacią. Nawet fruktoza pochodząca z owoców takich jak winogrona, banany czy mango może zaszkodzić diabetykom. Co więc wolno jeść przy cukrzycy typu II?

  • warzywa, zwłaszcza surowe. Diabetyk powinien jeść ich 5 porcji dziennie;
  • produkty zbożowe gruboziarniste: kasze, makarony i pieczywo razowe, brązowy ryż;
  • produkty mleczne, najlepiej w formie kwaśnej, czyli kefiry, jogurty, zsiadłe mleko;
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym takie jak truskawki, jabłka, jagody, borówki, maliny;
  • chude mięso, ryby, jajka oraz rośliny strączkowe, te produkty powinny zastąpić tłuste i czerwone mięso;
  • potrawy surowe, gotowane lub gotowane na parze zamiast smażonych i pieczonych;

Osoby z cukrzycą typu II oprócz słodyczy powinny unikać również soli oraz alkoholu. Natomiast wskazane jest picie, zwłaszcza wody, około 1.5 litra dziennie. 

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
6
Desery Jabłecznik z budyniem

Bardzo proste ciasto. Na kruchym cieście, z owocami, w budyniowej masie.

Odsłon: 165

>60 min
2
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17