Policjant z "Ojca Mateusza" zrzucił aż 30 kg. Michał Piela opowiada, co wykluczył z diety

Policjant Mieczysław Nocula z "Ojca Mateusza" w serialu zawsze imponował posturą. Grający go Michał Piela zmienił się nie do poznania po zrzuceniu 30 kg. Zrobił to dla zdrowia, ze względu na cukrzycę. Sprawdzamy, co wykluczył z diety.

W jaki sposób Michał Piela schudł aż 30 kg? | Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER / Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Spis treści: 

Michał Piela schudł 30 kg. Jak to zrobił?

Znany z serialu "Ojciec Mateusz" aktor Michał Piela przeszedł ostatnio ogromną metamorfozę. Lubiany aspirant Mietek Nocula przy wzroście 196 ważył ponad 120 kg, słuszna postura wyróżniała go spośród kolegów z planu. Choć był pogodzony ze swoim wyglądem, do zmian skłoniły go kłopoty ze zdrowiem. Aktor zauważył u siebie objawy takie jak chroniczne zmęczenie, częste drzemki i problemy z koncentracją. Okazało się, że cierpi na cukrzycę typu II. Z powodu tej choroby przeszedł na dietę, dzięki której udało mu się zrzucić 30 kg. Jak wyznał w rozmowie z serwisem "Moja cukrzyca", aby schudnąć, zmienił swoje nawyki żywieniowe: 

"Zwracam uwagę na to, co jem, co piję. Unikam napojów gazowanych, zazwyczaj nie piję soków, a jeśli już, to naturalne, wyciskane. Częściej wybieram wodę, herbatę i kawę i przestałem słodzić napoje. Jem więcej warzyw i owoców, czyli to, co każdy cukrzyk powinien stosować".

Michał Piela aktywnie zangażował się w walkę z cukrzycą, bo wie, jakie spustoszenie może zrobić ta choroba w organizmie. W rodzinie aktora była to dość częsta choroba, borykali się z nią jego ojciec i wujek.  

Czym jest cukrzyca typu II?

Cukrzyca typu II uznana została za chorobę cywilizacyjną, ponieważ choruje na nią ponad 3 miliony Polaków. Związana jest z nadwagą i otyłością, często również z obciążeniami genetycznymi. Cukrzyca typu II jest chorobą metaboliczną, występuje w niej zwiększony poziom glukozy we krwi. Spowodowany jest on niedoborami insuliny oraz insulinoopornością. Wymaga zmiany stylu życia i leczenia farmakologicznego oraz stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Nieleczona cukrzyca typu II może prowadzić do powikłań, takich jak choroby serca, nerek oraz problemy ze wzrokiem. W skrajnych przypadkach dojść może do wystąpienia stopy cukrzycowej zakończonej amputacją. Cukrzyca to cichy zabójca, który może rozwijać się w utajeniu nawet kilkanaście lat. 

Co jeść przy cukrzycy typu II? 

Dieta w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu II odgrywa kluczową rolę. Wyeliminowanie pewnych produktów i zastąpienie ich innymi we wczesnym stadium może pomóc uniknąć leczenia farmakologicznego. Osoby cierpiące na cukrzycę typu II powinny przede wszystkim wyeliminować z diety cukier i to pod każdą postacią. Nawet fruktoza pochodząca z owoców takich jak winogrona, banany czy mango może zaszkodzić diabetykom. Co więc wolno jeść przy cukrzycy typu II?

  • warzywa, zwłaszcza surowe. Diabetyk powinien jeść ich 5 porcji dziennie;
  • produkty zbożowe gruboziarniste: kasze, makarony i pieczywo razowe, brązowy ryż;
  • produkty mleczne, najlepiej w formie kwaśnej, czyli kefiry, jogurty, zsiadłe mleko;
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym takie jak truskawki, jabłka, jagody, borówki, maliny;
  • chude mięso, ryby, jajka oraz rośliny strączkowe, te produkty powinny zastąpić tłuste i czerwone mięso;
  • potrawy surowe, gotowane lub gotowane na parze zamiast smażonych i pieczonych;

Osoby z cukrzycą typu II oprócz słodyczy powinny unikać również soli oraz alkoholu. Natomiast wskazane jest picie, zwłaszcza wody, około 1.5 litra dziennie. 

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 80

30 min
8
Dodatki brokuły z masłem orzechowym

Podane w ten sposób brokuły są wspaniałym pomysłem na kolację. Delikatność wa...

Odsłon: 40

30 min
3
60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

21
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

307
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

8
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25