Na rozgrzanie bardzo dobra jest herbata, ale nie tylko. / 123rf.com
Diabeł tkwi w dodatkach
Od najmłodszych lat słyszymy, że nie ma nic lepszego na rozgrzanie niż gorąca herbata - najlepiej z cytryną lub sokiem z malin. Można powiedzieć, że są to smaki naszego dzieciństwa, które towarzyszyły nam zarówno w czasie zimy, jak i w trakcie paskudnego przeziębienia.
Chcąc jednak skosztować bardziej wyrafinowanego smaku herbaty, warto zdecydować się na tę z dodatkiem imbiru. Przygotowanie herbaty imbirowej jest dziecinnie proste. Należy zetrzeć świeży imbir na tarce lub pokroić go w cienkie plasterki, a następnie zalać wrzątkiem. Dla lepszego efektu, warto pozostawić go na 20 minut, aby herbata mogła się dobrze zaparzyć.
Gdy przemokniemy podczas zimowego szaleństwa lub przemarzniemy do szpiku kości czekając na spóźniający się autobus, na pewno herbata imbirowa będzie dla nas prawdziwym ratunkiem. Wspomaga pocenie się i rozgrzewa organizm dużo lepiej niż niejeden lek. Ostrożnie jednak z podawaniem herbaty imbirowej dzieciom! Należy ograniczyć się do jednego, bardzo cienkiego plasterka imbiru na dużą szklankę wody, ponieważ imbir może wywoływać łzawienie oczu, duszności, kolki oraz bóle brzucha.
Herbata "z prądem". Kliknij!
Jeśli jesteśmy miłośnikami imbiru, jednak wypiliśmy już takie jego ilości, że na sam zapach chcemy uciekać gdzie pieprz rośnie, warto przetestować herbatę z dodatkiem kardamonu. Przygotowuje się ją podobnie jak imbirową. Tyle, że w tym przypadku nie kroimy kardamonu, a rozgniatamy go w moździerzu. Ta aromatyczna herbata ma działanie rozgrzewające i odśluzowujące.
Kolejną propozycją dla smakoszy rozgrzewającego naparu jest herbata z rozmarynem. Ma ona działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz rozkurczające. Pozwala więc zadbać o stan naszego organizmu w kompleksowej formie. Szczególnie polecana jest zimową porą, kiedy potrzebujemy czegoś, co by nas rozgrzało. A herbata z rozmarynem posiada takie właściwości, które potrafią doprowadzić krew do wrzenia. Oczywiście w granicach normy.
Herbata po angielsku. Kliknij!
Kofeina, która rozgrzewa
Chilli kojarzy się nam raczej z czymś ostrym i pikantnym. Tym bardziej zaskakujące jest jej połączenie z czekoladą i kawą. Jednak warto się przekonać do takiego połączenia, ponieważ kawa z chilli i czekoladą, posiada wspaniałe właściwości rozgrzewające. Aby można było przygotować napój, należy zaopatrzyć się w:
- 50 ml słodkiej śmietany,
- kilka kostek gorzkiej czekolady,
- 1 chilli ok. 10 mm,
- filiżankę czarnej kawy,
- odrobinę cukru.
Przygotowanie:
Na niewielkim ogniu rozpuszczamy czekoladę w 50 ml śmietany. Dodajemy do tego rozkruszone chilli. Na koniec, dolewamy świeżo zaparzoną kawę. Można ją udekorować bitą śmietaną.
Gorąca czekolada w 20 odsłonach na chłodny wieczór... Kliknij!
Gorąca czekolada z przeróżnymi dodatkami rozgrzeje każdego w długie, zimowe wieczory. Sprawdź przepisy na pyszne, czekoladowe napoje!
5 smaków orzeźwiająco-rozgrzewających
Słysząc nazwę poncz, pierwszym naszym skojarzeniem jest lato i orzeźwienie. Tymczasem poncz może być podawany również na ciepło. Jego indyjska nazwa, oznaczająca w tłumaczeniu na polski „pięć", odnosi się do 5 smaków, jakie uzyskać można podczas tworzenia takiego napoju. A mianowicie uzyskujemy smak: słodki, gorzki, kwaśny, neutralny oraz smak alkoholu.
Przygotowanie:
Trzy goździki i szczyptę cynamonu wrzucamy do litra wywaru z mocnej czarnej herbaty i odstawiamy, by nabrała smaku. Po kilku minutach napar przecedzamy. Dodajemy do niego butelkę czerwonego, wytrawnego wina, szklankę rumu, pół szklanki cukru, sok z 3 cytryn i pół litra soku z pomarańczy. Całość mocno podgrzewamy. Możemy podać go w dużej wazie, obok której ustawimy ozdobne, wysokie szklanki.
A jakie są Wasze przepisy na rozgrzewające napoje?
Justyna Kruk/Smaker.pl
Rozgrzewające kuracje dla przemarzniętych
Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie