Zdjęcie 123rf
Spragniony mężczyzna nie miał wyboru - musiał spróbować dziwnej mieszanki. Zaskoczony odkrył, że jej płynna cześć nadaje się do picia, a reszta mleka nadaje się na sycący posiłek.
Trudno stwierdzić, ile prawdy jest w tej opowieści, ale jedno jest pewne - dziś sery to jeden z podstawowych składników wielu potraw. Oto pięć takich, których naprawdę warto spróbować.
Halloumi
To cypryjski ser z mleka owczego, z dodatkiem mleka koziego i krowiego. Od wieków produkuje się go według tej samej, ściśle przestrzeganej receptury. Ze względu na swój smak i właściwości uznawany jest za klejnot w koronie śródziemnomorskich serów i znak rozpoznawczy cypryjskiej kuchni.
Ma zwartą konsystencję i nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu świetnie nadaje się do smażenia lub grillowania. Nie kruszy się, dlatego można go swobodnie kroić lub trzeć na tarce. Wyśmienicie smakuje z makaronem, jajecznicą czy sałatkami. Smażony lub grillowany można przed podaniem skropić cytryną. Można go bardzo długo przechowywać i nie traci przy tym swoich właściwości.
Kefalotiri
Grecja słynie nie tylko z fety. Wielkim przysmakiem jest również kefalotiri, czyli jeden z najstarszych serów świata (jego historia sięga aż pięciu i pół tysiąca lat wstecz).
Kefalotiri to twardy, żółty ser wyrabiany zazwyczaj z owczego mleka (czasem też używa się do jego produkcji mleka krowiego lub koziego). W początkowej fazie dojrzewania ma dość łagodny smak, z czasem jednak staje się coraz bardziej pikantny.
Doskonale sprawdzi się jako przystawka do dań z owocami i warzywami. Jest twardy, dlatego z łatwością można go trzeć na tarce i podawać z tostami. Świetnie smakuje również smażony, w postaci przekąski. Grecy często używają go zamiast parmezanu.
Przepyszna sałatka z serem i truskawkami na INTERIA.TV.
Dziugas
Dziugas to tradycyjny, twardy ser litewski, który dojrzewa około dwóch lat. Jest kruchy, jakością i smakiem nie ustępuje serom włoskim. W smaku świeży, z lekko owocowym i pikantnym aromatem. Dziugas to ser bez laktozy, za to bogaty w wapń. Nie zawiera też konserwantów.
Po utarciu nadaje się do przyprawienia zup i głównych dań - wzmacnia smak i aromat potraw. Świetnie sprawdzi się jako przystawka oraz dodatek owoców i sałatek. Jest również doskonały na koreczki.
Roquefort
Francuzi twierdzą, że uważany za króla serów roquefort powstał przez przypadek. Jeśli wierzyć legendzie, wynalazł go pewien pasterz, który nieopatrznie zostawił kanapkę z owczym serem na kilka tygodni w jaskini. Od tamtego czasu minęły już dwa tysiące lat, a niebieski roquefort nadal dojrzewa w tamtejszych jaskiniach i jest ceniony przez smakoszy na całym świecie.
Roquefort to ser owczy wyrabiany we francuskim miasteczku Roquefort-sur-Soulzon. Ser ma bogatą, kremową konsystencję i kruszy się pod naciskiem. Charakteryzuje się wyraźnym, mocno słonym smakiem. W czasie jedzenia rozpływa się w ustach, pozostawiając specyficzny smak aromatycznej pleśni i soli.
Roquefort, obok serów Stilton i Gorgonzola, jest jednym z trzech najlepszych serów pleśniowych na świecie. Stosuje się go jako składnik sosów, farszów i dodatek do steków. Świetnie smakuje z sałatkami, kanapkami oraz jako dodatek do winogron i suszonych moreli.
Grana Padano
Nazwa sera pochodzi od słowa „grana", co po włosku znaczy „ziarno" lub „granulki", a Padano to region, z którego pochodzi. Jednak powszechnie znany jest po prostu jako parmezan.
Ser powstał w Chiaravalle dzięki mnichom cysterskim, a pod koniec XV wieku był uważany za najpopularniejszy na Półwyspie Apenińskim. Określany był jako gruboziarnisty z powodu charakterystycznej struktury.
Ze względu na swoje wartości odżywcze i zawartość białka jest łatwo przyswajalny przez organizm, dlatego polecany jest dzieciom, osobom starszym oraz aktywnym sportowcom. Starty doskonale sprawdzi się do sosów, makaronów i sałatek. Można go też serwować w towarzystwie owoców i warzyw.
Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka.