Smak ma specyficzny, ale przy przeziębieniu jest niezastąpiony. Napar łagodzi też bóle brzucha

Lecznicze właściwości anyżu (Pimpinella anisum) wykorzystywali już mieszkańcy starożytnego Egiptu. Rzymianie dodawali go do wypieków, jako sposób na poprawę trawienia. W Polsce anyżowe ziarna wykorzystywali średniowieczni członkowie zakonu benedyktynów, stosując go jako surowiec zielarski. W poniższym artykule podpowiemy ci, na co pomaga anyż, oraz jak zrobić z niego leczniczy napar.

Dlaczego warto stosować anyż? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Anyż, a właściwie biedrzeniec anyż, to roślina należąca do rodziny selerowatych, występuje na terenach Afryki, Azji, a także w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe, najbardziej ceniony jest anyż hiszpański. Nasiona anyżu są lekko spłaszczone, charakteryzuje je szaro-zielonkawy kolor, mają zastosowanie w kuchni, co więcej, w ich składzie znajduje się wiele cennych związków o działaniu bioaktywnym. Jeżeli chcesz wykorzystać lecznicze właściwości anyżu, możesz zrobić z niego napar. Sprawdzimy, na co pomaga oraz jak często go stosować.

Sprawdź także: Daje więcej energii niż kawa, wcięcie w talii wreszcie jest widoczne. Pij herbatę z tym dodatkiem

Na co pomaga anyż?

Zastanawiasz się, jakie właściwości ma anyż? Przede wszystkim warto sięgnąć po niego, kiedy dopadnie cię infekcja górnych dróg oddechowych, działa wykrztuśnie oraz pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, picie naparu z anyżu może pomóc w jej odkrztuszaniu. Polecany jest w przypadku kaszlu, zapalenia oskrzeli i kataru. Ponadto działa bakteriobójczo, antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. 

Olejki eteryczne zawarte w anyżu korzystnie oddziałują również na pracę układu pokarmowego, wspierają prawidłowe trawienie, pomagają na niestrawność oraz pozbyć się wzdęć i gazów. Anyż może pomóc w przypadku bólu brzucha, działa także przeciwskurczowo. Warto stosować go również przy pasożytach znajdujących się w przewodzie pokarmowym. 

Co więcej, mogą stosować go także mamy karmiące piersią, ponieważ ma właściwości zwiększające laktację. Anyż wykazuje działanie antyoksydacyjne, wspiera walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i antynowotworowo. 

Jak zrobić napar z anyżu?

Przepis na anyżowy napar jest bardzo prosty, będziesz potrzebować nasion anyżu, wystarczy jedna łyżeczka, przed zastosowaniem można je zblendować. Następnie ziarna zalej 220 ml gorącej wody i odstawić na kwadrans do zaparzenia. 

Jak pić napar z anyżu? Napar można pić doraźnie, na przykład po ciężkostrawnym posiłku, wesprze to prawidłowe trawienie. Jeżeli borykasz się z infekcjami i stanami zapalnymi dróg oddechowych, możesz zastosować kurację naparem z anyżu, nie powinna jednak trwać dłużej niż 14 dni. Należy również unikać stosowania go przed snem. 

Przeciwwskazaniem do picia naparu z anyżu mogą być reakcje alergiczne, w szczególności, jeśli wcześniej występowały uczulenia na rośliny z rodziny selerowatych. Do najczęstszych objawów należy wysypka i dolegliwości ze strony układu oddechowego. 

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, doz.pl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »

Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »

Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
60 min
3
Ciasta Otwarte jagodzianki Strzelczyka

Jeśli marzycie o idealnych jagodziankach, puszystych z dużą ilością owoców i...

Odsłon: 44

60 min
1
Ciasta Wilgotne ciasto cytrynowe z borówkami

Wyjątkowo wilgotne i puszyste ciasto cytrynowe z borówkami, to prawdziwy hit...

Odsłon: 107

15 min
1
Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 191

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25