Spis treści:
- Jakie właściwości ma smalec z gęsi?
- Na co pomaga smalec z gęsi?
- Jak stosować smalec z gęsi?
- Smalec z gęsi w kuchni
Jakie właściwości ma smalec z gęsi?
Smalec z gęsi pozyskiwany jest z tłuszczu sadełkowego gęsi, uznawanego za jeden z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Może być zarówno spożywany, jak i stosowany od zewnątrz, na przykład do smarowania pleców i klatki piersiowej przed snem.
Smalec gęsi jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu i wielu witamin: A, D, E i witamin z grupy B. Ma jednak jeden minus - jest bardzo kaloryczny. Jak długo można przechowywać smalec z gęsi? Warto wiedzieć, że zachowuje świeżość przez dłuższy czas. W lodówce może być trzymany nawet przez rok.
Na co pomaga smalec z gęsi?
Smalec z gęsi ma wiele leczniczych właściwości. Przede wszystkim polecany jest przy przeziębieniu. Może być stosowany wspomagająco przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Podwyższona temperatura, kaszel czy katar mogą szybciej zniknąć, gdy posmarujemy nim plecy i klatkę piersiową przed snem. Może też przynieść ulgę w kaszlu. Smalec z gęsi działa rozgrzewająco.
Jest też stosowany w kosmetyce - warto go na przykład nakładać na twarz, gdyż odżywia i regeneruje skórę. Nadaje jej także gładkości. Smalec z gęsi może złagodzić również bóle reumatyczne.
Jak stosować smalec z gęsi?
Rozgrzewające działanie smalcu z gęsi odczujemy nie tylko, gdy się nim posmarujemy. Można go również rozpuścić z miodem w gorącym mleku i wypić przed snem. W kuchni zdecydowanie warto go stosować, jednak z umiarem. Zawiera sporo nienasyconych, ale i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest też bardzo kaloryczny.
Smalec z gęsi w kuchni
Smalec z gęsi znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystywany do smażenia, pieczenia, gotowania czy smarowania pieczywa. Można go również wykorzystać do wzbogacania smaku potraw, przy czym pozbawiony przypraw smalec jest bardzo delikatny i posiada neutralny zapach. Gdy jest świeży, ma też jasnoszary kolor i lekką, ale stałą konsystencję.
Co więcej, smalec gęsi może być poddawany działaniu wysokich temperatur bez niszczenia jego molekularnej struktury. Może być więc używany nawet w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Wzbogaca przy tym smak zarówno dań mięsnych, jak i bezmięsnych.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Pięć najgorszych diet zdaniem lekarzy. Schudniesz, ale zepsujesz sobie metabolizm »
Zagadka na spostrzegawczość z czosnkiem w roli głównej. Znajdź podmienioną główkę »
Jedna szklanka dziennie obniży poziom cholesterolu. Jedz codziennie przed południem »