Dania jednogarnkowe

Smalec z gęsi powstaje po wytopieniu gęsiego sadła. Ma wiele wartości odżywczych, a także właściwości leczniczych. Od wielu lat jest stosowany w kuchni również z uwagi na swoje walory smakowe. Jakie są właściwości smalcu z gęsi? Jak go stosować?

Smalec z gęsi | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jakie właściwości ma smalec z gęsi?

Smalec z gęsi pozyskiwany jest z tłuszczu sadełkowego gęsi, uznawanego za jeden z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych. Może być zarówno spożywany, jak i stosowany od zewnątrz, na przykład do smarowania pleców i klatki piersiowej przed snem.

Smalec gęsi jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu i wielu witamin: A, D, E i witamin z grupy B. Ma jednak jeden minus - jest bardzo kaloryczny. Jak długo można przechowywać smalec z gęsi? Warto wiedzieć, że zachowuje świeżość przez dłuższy czas. W lodówce może być trzymany nawet przez rok.

Na co pomaga smalec z gęsi?

Smalec z gęsi ma wiele leczniczych właściwości. Przede wszystkim polecany jest przy przeziębieniu. Może być stosowany wspomagająco przy leczeniu górnych dróg oddechowych. Podwyższona temperatura, kaszel czy katar mogą szybciej zniknąć, gdy posmarujemy nim plecy i klatkę piersiową przed snem. Może też przynieść ulgę w kaszlu. Smalec z gęsi działa rozgrzewająco.

Jest też stosowany w kosmetyce - warto go na przykład nakładać na twarz, gdyż odżywia i regeneruje skórę. Nadaje jej także gładkości. Smalec z gęsi może złagodzić również bóle reumatyczne.

Jak stosować smalec z gęsi?

Rozgrzewające działanie smalcu z gęsi odczujemy nie tylko, gdy się nim posmarujemy. Można go również rozpuścić z miodem w gorącym mleku i wypić przed snem. W kuchni zdecydowanie warto go stosować, jednak z umiarem. Zawiera sporo nienasyconych, ale i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest też bardzo kaloryczny.

Smalec z gęsi w kuchni

Smalec z gęsi znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystywany do smażenia, pieczenia, gotowania czy smarowania pieczywa. Można go również wykorzystać do wzbogacania smaku potraw, przy czym pozbawiony przypraw smalec jest bardzo delikatny i posiada neutralny zapach. Gdy jest świeży, ma też jasnoszary kolor i lekką, ale stałą konsystencję.

Co więcej, smalec gęsi może być poddawany działaniu wysokich temperatur bez niszczenia jego molekularnej struktury. Może być więc używany nawet w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Wzbogaca przy tym smak zarówno dań mięsnych, jak i bezmięsnych. 

Smalec z gęsi

 Smalec z gęsi Zobacz przepis

Domowy smalec z gęsi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Gęsi smalec

 Gęsi smalec Zobacz przepis

Domowy gęsi smalec / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Pięć najgorszych diet zdaniem lekarzy. Schudniesz, ale zepsujesz sobie metabolizm »

Zagadka na spostrzegawczość z czosnkiem w roli głównej. Znajdź podmienioną główkę »

Jedna szklanka dziennie obniży poziom cholesterolu. Jedz codziennie przed południem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Leszcz smażony na patelni

Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...

Odsłon: 48

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0