Pierogi to niekwestionowana kulinarna wizytówka naszego kraju. Wigilijny stół bez nich? Nie do pomyślenia! Rzadko jednak zastanawiamy się, dlaczego to aż tak niepowtarzalne i wyjątkowe danie. Kluczem do rozwiązania zagadki pozostaje ich wszechstronność. Cienkie ciasto i niezliczone możliwości farszu pozwalają na dostosowanie ich do każdego gustu i okazji. To właśnie różnorodność smaków – od wytrawnych po słodkie – sprawia, iż choć jemy wciąż tę samą potrawę, za każdym razem może ona smakować nieco inaczej.
Pierogową odyseję czas zacząć!
Mimo że pierogi bazują na delikatnym, cieniutkim cieście, można je formować w rozmaite kształty. A także przyrządzać na najróżniejsze sposoby – ugotować, usmażyć, a nawet upiec. To jednak dopiero (nomen omen) przedsmak możliwości, które oferują. Prawdziwe pole do popisu pozostawiają farsze. Tutaj możliwości jest jeszcze więcej: od klasycznych ruskich, poprzez mięsne, kapustne, aż po zawierające różnego rodzaju nowoczesne dodatki.
Na świątecznym stole szczególne miejsce zajmują jednak pierogi usmażone na złocisty kolor. Sekret tego efektu kryje się w dodatku, którego używamy do smażenia. Wysoka temperatura dymienia, neutralny, podkreślający aromat farszu smak, bogactwo w zdrowe kwasy omega-3 oraz naturalne witaminy – to cechy oleju, którego szukamy. A szukać nie musimy daleko, ponieważ wszystkie te warunki spełnia tłoczony wyłącznie z polskiego rzepaku Olej Polski.
Oto kilka inspirujących przepisów, które potwierdzają, na jak wiele zróżnicowanych sposobów można zaserwować pierogi.
Pierogi ruskie z Podlasia
Składniki:
- 300 g ziemniaków
- 200 g twarogu
- średnia cebula
- sól i pieprz
- Olej Polski do podsmażenia
Przygotowanie:
Przygotowania zaczynamy od ugotowania ziemniaków. Następnie dokładnie je utłucz, dodaj twaróg i dopraw całość solą oraz pieprzem. Posiekaj drobno cebulę i zeszklij na Oleju Polskim, aż nabierze złocistego koloru. Dodaj ją do farszu i wszystko dobrze wymieszaj. W dalszej kolejności nałóż farsz na przygotowane ciasto pierogowe i starannie zlep brzegi. Gotowe pierogi gotuj w osolonej wodzie, a następnie podsmaż na Oleju Polskim – to moment, kiedy nabiorą pożądanej chrupkości.
Pierogi kaszubskie z kapustą i śliwkami
Pierogi to niekwestionowana kulinarna wizytówka naszego kraju / fot. Martyna Taras FILMSEE
Składniki:
- 300 g kiszonej kapusty
- 100 g suszonych śliwek
- niewielka cebula
- Sól i pieprz do smaku
- Olej Polski do smażenia
Przygotowanie:
Kapustę gotuj do momentu, aż stanie się miękka. Odcedź i drobno posiekaj. Śliwki namocz w gorącej wodzie i również posiekaj. Cebulę zeszklij na Oleju Polskim i dodaj do farszu, a całość dopraw solą i pieprzem. Następnie na pierogowe ciasto nałóż farsz, sklej brzegi i gotuj pierogi w osolonej wodzie.
Pierogi wielkopolskie z bryndzą i mięsem
Składniki:
- 200 g mielonego mięsa
- 100 g bryndzy
- średniej wielkości cebula
- sól i pieprz
- Olej Polski do podsmażenia
Przygotowanie:
Zaczynamy od cebuli: posiekaj ją drobno i podsmaż na Oleju Polskim. Następnie dodaj mięso mielone i smaż, aż stanie się złociste. Dopraw solą i pieprzem, a po ostudzeniu połącz z bryndzą. Farsz nałóż na krążki ciasta pierogowego, zlep brzegi i gotuj pierogi w osolonej wodzie. Ostatni krok to podsmażenie pierogów na Oleju Polskim – pierogi nabiorą wówczas wyrazistego smaku, a olej wydobędzie pełnię aromatów.
Pierogi z farszem z soczewicy
Składniki:
- 200 g soczewicy czerwonej lub zielonej
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
- tymianek
- Olej Polski do podsmażenia
Przygotowanie:
Soczewicę ugotuj do miękkości. Odcedź i rozgnieć widelcem na gładką masę. Dopraw przyprawami: solą, pieprzem, tymiankiem i drobno posiekanym czosnkiem. Nałóż farsz na ciasto pierogowe, uważnie sklej brzegi i gotuj w osolonej wodzie. Kiedy soczewicowe pierogi najlepiej smakują? Gdy dodatkowo podsmażymy je na Oleju Polskim, co nada im chrupkości, a jednocześnie nie naruszy farszu.
Pierogi z burakami
Składniki:
- dwa średnie buraki
- 100 g twarogu
- łyżka chrzanu
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Buraki ugotuj, obierz i zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Połącz z twarogiem i dopraw odrobiną chrzanu, posyp solą oraz pieprzem. Nałóż farsz na przygotowane ciasto pierogowe, zlep brzegi i gotuj w osolonej wodzie. Szybkie i proste!
Pierogi z kozim serem
Składniki:
- 200 g koziego sera
- garść świeżego szpinaku
- ząbek czosnku
- sól i pieprz
- Olej Polski
Przygotowanie:
Szpinak podsmaż na odrobinie Oleju Polskiego, a następnie posiekaj i połącz z kozim serem. Neutralny olej zachowa smak tych składników: nie przytłoczy delikatnego aromatu szpinaku, ani wyrazistego koziego sera, a jednocześnie wzbogaci danie o kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy E oraz K. Kolejny krok to dodanie soli, pieprzu oraz czosnku przeciśniętego przez praskę. Tak doprawiony farsz nałóż na ciasto pierogowe, sklej brzegi i gotuj pierogi w osolonej wodzie.
Pierogi to niekończąca się przygoda smaków. Choć to klasyczne danie, otwiera przed nami ogromne pole do eksperymentów, które przy świątecznym stole z pewnością wywołają zaskoczenie. Zwłaszcza jeśli przygotujemy je własnoręcznie, sięgając wyłącznie po najlepsze składniki. Pierogowa odyseja zakończona!