Szybki lunch pobudzi twój umysł podczas pracy

Czy wiesz, że Twój mózg potrzebuje aż 20% energii z dziennego spożycia kalorii, aby sprawnie funkcjonować? Jeśli więc spędzasz wiele godzin pracując umysłowo, a przy tym zapominasz o jedzeniu wartościowych posiłkach lub pomijasz je, wiedz, że głodzisz swój mózg.

Fot. 123RF/Picsel

Zmęczenie, spadek produktywności umysłowej, obniżony nastrój, problemy ze sformułowaniem myśli to tylko niektóre negatywne skutki nieodpowiedniej diety. Jak ich uniknąć, by poprawić efektywność swojego umysłu? Podpowiadamy!

Nakarm swój mózg!

Kiedy codzienna rutyna niespodziewanie zmienia się, może być nam ciężej przykładać odpowiednią wagę do kwestii zdrowia. Dlatego zespół ds. żywienia marki Huel zebrał kilka wskazówek dotyczących korzystnych nawyków, które pomogą Ci utrzymać zdrowie na dobrym poziomie, podczas gdy wszyscy musimy spędzać więcej czasu w domu. To, co najważniejsze, to stałe dostarczanie mózgowi witamin, a także utrzymanie nawodnienia organizmu. Są to podstawy, które przynoszą wiele korzyści - proste kroki, które zwiększą kreatywność, złagodzą stres i pozwolą zapobiec przewlekłemu zmęczeniu.

1. Szukaj odżywczych alternatyw

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie dobrze jeść, bo w domu czeka zbyt wiele żywieniowych pokus, spróbuj przygotować zdrowe menu na kolejne 2-3 dni na bazie pełnowartościowych produktów. To może być porcja warzyw, ulubiona sałatka czy owsianka. Upewnij się, że jadłospis jest różnorodny i nie zabraknie Ci niezbędnych witamin i składników mineralnych. Wartość odżywczą pożywienia stawiaj na pierwszym miejscu. Może czas zamienić pewne produkty na ich zdrowsze zamienniki? Sięgnij po chleb razowy zamiast białych tostów. Zawsze dodawaj na talerzu odrobinę sałatki - możesz kupić gotową w sklepie, nie musisz przygotowywać jej samodzielnie . Chrup orzechy zamiast chipsów. Zapomnij o popularnej zupce chińskiej bez błonnika, białka, witamin i minerałów, ale z mnóstwem glutaminianu sodu. Jeśli lubisz szybkie dania typu instant, spróbuj Huel Hot & Savoury - posiłku opartego na ryżu i zbożach, suszonych warzywach, przyprawach i naturalnych składnikach. Danie zawiera 24 gramy białka pochodzenia roślinnego oraz wszystkie 26 niezbędnych witamin i minerałów. Czas przygotowania? Pięć minut!

2. Trzymaj się swojej rutyny

Spędzanie większej ilości czasu w domu może mieć również wpływ na to, kiedy jesz. Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie czy nie, spróbuj stworzyć swoją rutynę (i trzymać się jej). Pomoże Ci to uniknąć podjadania niezdrowych potraw lub między posiłkami. Jedz typową dla siebie liczbę posiłków dziennie i o tej samej porze każdego dnia. Jeśli nie gotujesz dużo a masz teraz na to więcej czasu, teraz jest świetny moment, aby zacząć i małymi krokami wyrabiać zdrowe nawyki, które zostaną z Tobą na dłużej.

3. Pamiętaj o nawodnieniu

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest ważne dla ogólnego samopoczucia, w szczególności funkcji poznawczych. Jeśli pracujesz w domu, miej zawsze przy sobie szklankę wody i popijaj ją regularnie przez cały dzień. Pij kilka kubków płynów dziennie, w tym wodę, herbatę i kawę (ale nie za dużo!), herbaty owocowe i napoje bez cukru. Pamiętaj, że woda, którą spożywasz w jedzeniu również się liczy. Bogate w wodę pokarmy to np. zupa, ogórek czy arbuz. Co więcej, jeśli pijesz koktajle, takie jak Huel Black Edition - dostarczasz dodatkowe 400-500 ml wody (zależnie od Twoich preferencji) oraz witamin i minerałów, które pobudzą Twój mózg do efektywnej pracy.

4. Nie zapominaj o świeżych warzywach

Świeże owoce i warzywa mogły w czasie lockdownu zająć ostatnie miejsce na liście priorytetów. Jednak dostarczają one mnóstwo niezbędnych składników odżywczych i powinny stanowić ważną część Twojej diety. Istnieje szereg sposobów na wydłużenie ich okresu przydatności do spożycia oraz przetworzenie do wygodniejszej formy. Zupy i sosy możesz przyrządzić w dużych ilościach, a niespożyte porcje zamrozić. Warto przyrządzić skoncentrowany bulion i zamrozić go w foremkach do lodu, dzięki czemu uzyskasz domowy wywar w kostkach o niskiej zawartości soli.

5. Trzymaj stres pod kontrolą

Istnieje wiele sposobów na rozładowanie stresu. Jeśli w ostatnim czasie częściej sięgasz po alkohol, postaraj się zminimalizować jego wypijaną ilość, zwłaszcza w ciągu tygodnia. To pomoże Ci również trzymać się rutyny. Zwróć też uwagę na ilość wypijanych napojów kofeinowych a po południu sięgaj po bezkofeinowe zamienniki. Dzięki temu poprawisz komfort snu oraz koncentrację.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto Merkucjo

Ciasto Merkucjo to połączenie mocno czekoladowego Murzynka z delikatnym serni...

Odsłon: 3365

60 min
5
Dania główne Pierogi ruskie do zamrożenia

Prosty przepis na dużą ilość pierogów, które można zamrozić i przygotować póź...

Odsłon: 470

>60 min
4
Zupy Zupa gulaszowa z fasolką

Przygotowanie tej zupy to prawdziwa uczta dla miłośników domowych smaków. To...

Odsłon: 617

60 min
3
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Co jeść na kolację, żeby szybko zasnąć? Posiłki na dobry sen

Kolacja to jeden z najważniejszych posiłków dnia, ponieważ to właśnie od niej w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądał twój nocny wypoczynek. Co...

1
Informacje Wyjątkowe dania z borowikami. Idealne na rodzinny obiad i przyjęcie

Borowik, najszlachetniejszy z grzybów, idealnie komponuje się zarówno w prostych, jak i wykwintnych potrawach - od zup i sosów po dania główne. Dzi...

4
Informacje Owsianka na kolację. Poprawia jakość snu, chroni przed cukrzycą

Owsianka to przysmak, który kojarzy się głównie ze śniadaniem. Tymczasem okazuje się, że doskonale sprawdza się ona również jako ostatni posiłek dn...

20
Ewa gotuje Szybki obiad u Ewy Wachowicz. Nowe przepisy, które warto sobie zapisać

W 521. odcinku programu "Ewa Gotuje" gospodyni zaprezentowała nam pomysły na szybkie i ciekawe dania obiadowe. Bo kto powiedział, że nie mając czas...

17