Spis treści:
Nie da się ukryć, że kminek ma specyficzny smak. Jedni z chęcią sięgają po pieczywo z jego dodatkiem oraz sypią go do przeróżnych potraw. W opozycji stoją ci, którzy wyczują nawet najmniejszy dodatek tej przyprawy, krzywiąc się na samą myśl. Okazuje się jednak, że oprócz walorów smakowych, kminek kryje w sobie wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto znaleźć na niego miejsce w jadłospisie. Co więcej, możesz przygotować z niego "domowe lekarstwo" na ból brzucha i wzdęcia, które świetnie się sprawdzi, kiedy zjesz za dużo i będziesz potrzebować wsparcia prawidłowego trawienia. Sprawdź, jak zrobić herbatę z kminku.
Sprawdź także: Zimowy koktajl odchudzający z aromatem. Pijesz z przyjemnością, boczki znikają
Jakie właściwości ma kminek?
Kminek znany jest przede wszystkim ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Wspiera prawidłowe trawienie, dobrze wpływa na pracę jelit, co więcej, działa rozkurczowo, dzięki czemu pomaga łagodzić skurcze i bóle brzucha. Co ciekawe, herbata kminkowa polecana jest także na kolkę u noworodków. Warto stosować go, jeżeli borykasz się ze wzdęciami, gazami, a nawet zaparciami. Może także złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak odbijanie się po posiłku. Warto dodawać go do ciężkostrawnych potraw, takie jak duszone, czy pieczone mięsa, a także wszelkie wzdymające dania, np. bigos, zasmażane kapusty z grochem, czy fasolka po bretońsku. Przyprawa ta może być również stosowana w przypadku wystąpienia nudności.
Dodatkowo kminek może przydać się, kiedy dopadnie cię przeziębienie lub grypa, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomoże przy zapaleniu zatok, infekcjach gardła, wykazuje działanie wykrztuśne, warto stosować go także przy uporczywym kaszlu. Przyprawie tej przypisuje się również właściwości przyspieszające przemianę materii, dzięki czemu wspomoże proces odchudzania.
Jak zrobić herbatę z kminku?
Zastanawiasz się, czy lepiej używać mielonego kminku, czy tego w całości? Do pieczenia, gotowania lub pieczywa najlepiej stosuj całe nasiona. Natomiast do przygotowania naparu najlepiej sprawdzi się mielony kminek, najlepiej utrzeć go własnoręcznie tuż przed przygotowaniem napoju.
Do przygotowania herbaty z kminku, będziesz potrzebować: łyżeczki nasion kminku oraz 250 ml wrzątku. Nasiona kminku warto rozetrzeć, np. w moździerzu. Następnie wsyp je do szklanki i zalej gorącą wodą. Odstaw na 15 minut. Jak pić herbatę z kminku? Po herbatę z kminkiem najlepiej sięgnąć po ciężkostrawnym posiłku.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Wyzwanie: Przedświąteczne sprzątanie »
Śledzie po grecku zawsze robią furorę. Ewa Wachowicz zapewnia: wszystkim smakują »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »