Spis treści:
- Purchawica olbrzymia – co to za grzyb?
- Czy purchawica olbrzymia jest jadalna?
- Purchawica olbrzymia – wartości odżywcze
- Jak jeść purchawicę olbrzymią?
Purchawica olbrzymia, zwana również czasznicą olbrzymią, to grzyb, obok którego trudno przejść obojętnie. Białe kuliste kształty, olbrzymich rozmiarów to widok, który na pewno zaskoczył nie jednego grzybiarza. Czy grzyb ten nadaje się jednak do jedzenia? Jakie właściwości ma purchawica olbrzymia i co można z niej przygotować?
Purchawica olbrzymia – co to za grzyb?
Jak wygląda purchawica olbrzymia? Grzyb ten należy do rodziny purchawkowatych, ma charakterystyczny kulisty, lekko spłaszczony kształt, występuje w kolorze białym. Również taki kolor ma jego miąższ. Obwód purchawicy może przekraczać 100 cm, podobno znajdowano również większe osobniki.
W dotyku purchawica olbrzymia przypomina gąbkę lub watę. Grzyb ten występuje od sierpnia do października. Gdzie rośnie czasznica olbrzymia? Można ją spotkać na łąkach, w lasach, w zagajnikach, na pastwiskach, a nawet w parkach. Grzyb ten lubi wilgotne gleby oraz towarzystwo pokrzyw.
Czy purchawica olbrzymia jest jadalna?
Pomimo zaskakującego wyglądu purchawicę olbrzymią można jeść. Należy jednak pamiętać, by spożywać ją jedynie, wtedy gdy jest całkowicie biała. Kiedy zaczyna ciemnieć, a jej kolor można określić jako brązowawy lub oliwkowy, to znak, że grzyb jest już dojrzały. Wówczas zaczyna produkować zarodniki i nie nadaje się do spożycia.
Purchawica olbrzymia – wartości odżywcze
Grzyb ten w większości składa się z wody, dzięki czemu bez obaw można jeść ją na diecie. Purchawica olbrzymia jest źródłem witamin z grupy B, związków mineralnych takich jak miedź, jod, fosfor, potas czy selen, oraz błonnika pokarmowego. Dostarcza również nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwnowotworowo oraz wspierają układ odpornościowy.
Jedzenie purchawicy olbrzymiej pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Co więcej, w jej składzie znajdziemy kalwacynę, dzięki czemu grzyb ten wykazuje działanie antybakteryjne.
Jak jeść purchawicę olbrzymią?
Co ciekawe wielu kulinarnych smakoszy uważa purchawicę olbrzymią za jeden z najsmaczniejszych grzybów. Jej smak jest dość wyrazisty, może przypominać nieco pieczarkę. Można przyrządzić ją na kilka sposobów.
Panierowana purchawica olbrzymia
Dzięki potężnym rozmiarom z purchawicy olbrzymiej można zrobić wegetariańskiego sznycla. Wystarczy dokładnie umyć grzyba, pokroić w plastry o grubości około dwóch i pół centymetra, oprószyć pieprzem i solą, a następnie panierować jak klasycznego kotleta. Na koniec purchawicę należy usmażyć na maśle klarowanym na złoty kolor.
Purchawica à la pizza
Jeśli lubisz dania kuchni włoskiej, możesz pokusić się o przygotowanie pizzy z purchawicy olbrzymiej. Pokrojone w plastry o grubości około trzech centymetrów grzyby usmaż na oliwie z oliwek na złoty kolor. Następnie ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wyłóż sos pomidorowy, oraz ulubione dodatki np. szynkę, pomidory czy oliwki, posyp serem mozzarella. Piecz w 200 stopniach przez kilkanaście minut, aż ser ładnie się zarumieni.
Carpaccio z purchawicy olbrzymiej
Prawdziwi smakosze mogą skusić się na przygotowanie carpaccio z purchawicy olbrzymiej. Umytego grzyba kroi się w cieniutkie plasterki, dodaje sól, pieprz, odrobinę oliwy z oliwek, kilka kropli soku z cytryny oraz tarty ser parmezan. Można podawać go w towarzystwie dojrzewającej szynki.
Zobacz także:
Kiedy jadalne grzyby mogą stać się trujące? Jak prawidłowo przechowywać grzyby »
Jakie grzyby możesz wyhodować w domu? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »