Tylko jedna polska gmina ma prawa do jej produkcji. Jak zrobić kiszkę szwedzką?

Niemal każdy zakątek Polski kryje w sobie kulinarne specjały, które zachwycają nie tylko lokalnych mieszkańców. Do nieco zapomnianych przysmaków należy między innymi kiszka szwedzka. Podpowiemy ci, jakie danie kryje się pod tą nazwą, gdzie można ją spotkać oraz z czym smakuje najlepiej.

Kiszka szwedzka, co to za danie? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Skąd pochodzi kiszka szwedzka? Chociaż nazwa na to wskazuje, produkt ten wcale nie przybył do nas ze Skandynawii. Przysmak ten powstał w miejscowości Szwecja, która położona jest w pobliżu Wałcza (województwo zachodniopomorskie), która zasłynęła z uprawy ziemniaków. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wykorzystywali je do stworzenia regionalnego dania. Ta tania i pyszna potrawa przetrwała do dziś, sprawdź, z czego robi się kiszkę szwedzką. 

Sprawdź także: Ma pyszny, wyrazisty smak. Zalecana przy nadciśnieniu i reumatyzmie. Kto powinien jeść doradę?

Co to jest kiszka szwedzka?

Kiszka szwedzka wyglądem przypomina znaną nam wszystkim kiełbasę, jednak w odróżnieniu od niej w większości składa się z ziemniaków. Nie jest jednak daniem wegetariańskim, ponieważ znajdziemy w niej podsmażony boczek. Przede wszystkim królują tu jednak tarte ziemniaki, ugotowane, jak i surowe. W niektórych przepisach dodaje się również jajko, majeranek czy cynamon. Wymiennie używa się także kaszy manny i kaszy jęczmiennej. 

Danie było niegdyś bardzo powszechne, w szczególności wśród mieszkańców Szwecji, przede wszystkim ze względu na łatwą dostępność składników, które dodatkowo były względnie tanie. Warto dodać, że kiszka szwedzka została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co miało miejsce w 2012 roku. Jeżeli marzy ci się spróbowanie oryginalnej kiszki, wybierz się na wycieczkę do polskiej Szwecji, podczas czerwcowego festynu Świętojanki, każdy uczestnik ma możliwość skosztowania tego oryginalnego przysmaku. 

Jak zrobić kiszkę szwedzką? Przepis

Do przygotowania kiszki szwedzkiej, będziesz potrzebować: sześć kg ziemniaków, kilogram surowego boczku, pół kilograma wędzonego boczku, kilogram cebuli, pół szklanki kaszy manny oraz sól.

Zacznij od umycia i obrania ziemniaków. Kilogram ugotuj i pozostaw do wystygnięcia. Następnie pięć kilogramów zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, zetrzyj również ugotowanie ziemniaki. Oba rodzaje boczku pokrój w drobną kostkę i podsmaż. Dodaj również drobno poszatkowaną cebulę i smaż, aż się zarumieni. W tradycyjnym przepisie zaleca się dodanie kaszy manny, aby masa lepiej się łączyła. Warto dodać również sól do smaku. Wszystkie składniki należy wymieszać i nafaszerować nimi jelita. Kiszki gotuj w płaskim garnku przez 10 minut. Danie można podawać zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno.  

Źródła: gov.pl

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 35874

60 min
44
Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 252

30 min
8
Desery Deserki waniliowo-malinowe

Te super delikatne i lekkie deserki waniliowo-malinowe sprawdzą się nie tylko...

Odsłon: 285

>60 min
6

Polecane artykuły

0
Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4