Uważaj na te grzyby, bardzo łatwo pomylić je z trującymi

W polskich lasach znajdziemy nie tylko ciszę i spokój, ale również doskonale grzyby. Wielu z nas o tej porze zamienia się w grzybiarzy-amatorów i wyrusza na poszukiwanie tych leśnych smakołyków. Warto jednak uważać, bo natura przygotowała dla nas kilka pułapek.

Mawia się, ze grzybiarz, jak saper, myli się tylko raz. Niestety, w obu przypadkach za drobny błąd możemy zapłacić życiem. Chociaż wielu doświadczonych grzybiarzy zaklina się, że pomyłka nigdy im się nie zdarzy, to warto pamiętać, że w naszych lasach kryje się wiele zdradliwych grzybów, a rutyna jest tutaj pierwszym krokiem do nieszczęścia. Z pewnością będzie wam łatwiej ustrzec się pomyłki, jeśli dowiecie się, które trujące grzyby najłatwiej pomylić z tymi jadalnymi.

Kurka - Lisówka pomarańczowa

Kurki to jedne z najchętniej poszukiwanych grzybów w polskich lasach. Cenimy je za wyjątkowy smak oraz niezwykle apetyczny wygląd. Niestety, dosyć łatwo pomylić je z lisówką pomarańczową, która jest zdecydowanie mniej ciekawym grzybem, gdyż zawarte w niej toksyny mogą spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucie żołądkowe, poważne uszkodzenie wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Jak je odróżnić? Zazwyczaj lisówka pomarańczowa ma znacznie bardziej intensywny i ciemniejszy kolor niż kurki. Ponadto, blaszki tego niejadalnego grzyba są węższe i gęstsze, a trzonek, w przeciwieństwie do kurki, jest cienki i dosyć długi.

 

Zobacz też: Czy grzyby są zdrowe? Kliknij!


Jak odróżnić pieczarki od muchomora jadowitego? Zobacz na następnej stronie!

Chociaż pieczarki możemy bez problemu dostać w niemal każdym sklepie spożywczym, wiele osób decyduje się zbierać je samodzielnie. Podczas ich poszukiwań, warto zachować czujność, gdyż nawet doświadczony grzybiarz może pomylić pieczarkę z niezwykle groźnym muchomorem jadowitym. Zjedzenie nawet jednego takiego grzyba może spowodować śmierć lub nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jak je odróżnić? W tym wypadku powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na blaszki zbieranych przez nasz grzybów. W pieczarkach z czasem ciemnieją, natomiast u muchomora jadowitego zawsze pozostają białe. Ponadto, na trzonku muchomora jadowitego znajdziemy ruchomą pochwę, której pieczarki nie posiadają.

 

Zobacz też: Pieczarki - sposób na raka, cholesterol i nadwagę. Kliknij!


Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego? Zobacz na następnej stronie!

Kania i gąska zielona należą do bardzo smacznych grzybów, które rosną w wielu regionach naszego kraju. Podczas ich zbierania należy jednak pamiętać, że mają one bardzo niebezpiecznego sobowtóra - muchomora sromotnikowego. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych grzybów w polskich lasach. Wystarczy zjeść zaledwie 5 gramów, abyśmy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Co gorsza, pierwsze objawy zatrucia występują dopiero po 8 godzinach, kiedy trucizna, wraz z krwią, dotarła już do wszystkich komórek naszego organizmu.

Jak je rozróżnić? Muchomor sromotnikowy ma trzon mocno zrośnięty z kapeluszem. U jego podstawy znajdziemy również wyraźną pochwę, która nie występuje u podobnych, jadalnych grzybów. Muchomora sromotnikowego łatwo odróżnimy od kani, przyglądając się ich kapeluszom. U tych pierwszych jest on płaski i równy, natomiast w kanie posiadają na kapeluszu charakterystyczny garb.


Zobacz też: Jak ugotować kanie? Kliknij!


Jak odróżnić smardze od piestrzenicy kasztanowatej? Zobacz na następnej stronie!

Mimo iż smardze należą do gatunków chronionych w Polsce, wiele osób decyduje się na ich poszukiwania. Te jadalne grzyby można jednak bardzo łatwo pomylić z trującą piestrzenicą kasztanowatą, której zjedzenie może spowodować w zniszczenie nerek, śledziony, wątroby i szpiku kostnego oraz utratę wzroku.

Jak je odróżnić? Doświadczony grzybiarz nie powinien mieć problemów z rozróżnieniem tych dwóch grzybów. Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na ich kapelusze. Smardz wygląda bardziej jak gąbka, natomiast piestrzenica ma wypukłe fałdy, upodabniające ją nieco do orzecha włoskiego.


Zobacz też: Produkty, które najczęściej powodują zatrucia pokarmowe. Kliknij!


Jak odróżnić opieńki od maślanek? Zobacz na następnej stronie!

W przypadku opieniek i maślanek bardzo łatwo o pomyłkę, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z młodymi grzybami. Oba gatunki rosną w grupach, na bokach drzew oraz mają niewielkie pomarańczowo-brązowe kapelusze. Niestety, zjedzenie maślanek może spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucie, objawiające się wymiotami, biegunką, bólami brzucha oraz wzdęciami.

Jak je odróżnić? Zbierając te grzyby powinniśmy zwrócić uwagę na ich kapelusze - jadalne opieńki mają na nich lekkie zadziorki, natomiast kapelusze maślanek są ciemniejsze i gładkie. Ponadto, blaszki opieńki są jaśniejsze i najczęściej przybierają kremowy kolor.


Zobacz też: Najgorsze kulinarne duety. Tych produktów nie łącz ze sobą! Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 34742

60 min
41
Dania główne Warzywne klopsy mielone

Dzisiaj warzywne klopsy mielone czyli mielone mięso z dużą ilością warzyw. Pr...

Odsłon: 631

15 min
8
Desery Deserki waniliowo-malinowe

Te super delikatne i lekkie deserki waniliowo-malinowe sprawdzą się nie tylko...

Odsłon: 185

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

7