Fot. 123RF/Picsel
Dobra mąka ma swoisty zapach mielonego zboża, nie powinnyśmy w niej wyczuwać żadnych obcych aromatów, a na języku pozostawia lekko słodkawy posmak. Produkt powinien mieć jednolity, zbliżony do białego kolor, nie mogą w niej występować smugi w różnych odcieniach. Jeśli mąka nie powstała z pszenicy durum, dopuszczalne są w niej ciemne drobinki.
Jak przechowywać mąkę?
Źle przechowywana mąka to właściwie same kłopoty - bardzo szybko mogą zalęgnąć się w niej szkodiki, które następnie przeniosą się na inne produkty spożywcze. Aby uniknąć plagi moli spożywczych oraz innych, przykrych niespodzianek, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Przede wszystkim, kupujmy wyłącznie mąkę z pewnego źródła: jeśli zauważymy, że w sklepie latają mole lub poczujemy nieprzyjemny zapach, raczej zrezygnujmy z zakupów w tym miejscu.
Po otwarciu, mąkę powinniśmy przesypać do szczelnego, najlepiej szklanego lub metalowego, pojemnika. Aby jak najdłużej zachowała swoje właściwości, musimy upewnić się, iż będzie ona przechowywana w suchym i przewiewnym miejscu. Warto również zapisać na takim pojemniku datę ważności, aby mieć pewność, iż nasza mąka jest jak najlepszej jakości.
Jeśli zauważycie jakiekolwiek sygnały, które mogłyby świadczyć o obecności szkodników, natychmiast pozbądźcie się takiego produktu.
Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!
Czym różnią się poszczególne rodzaje mąki?
Stajesz przed półka w sklepie i nie masz zielonego pojęcia czym różni się mąka tortowa od krupczatki? A może masz już pomysł na danie, które chcesz stworzyć, ale nie wiesz jaką mąkę powinieneś wykorzystać? Wielu z nas do najróżniejszych potraw stosuje zawsze ten sam rodzaj mąki - jest to błąd, gdy każdy jej rodzaj ma swoje specyficzne właściwości, w różnym stopniu wpływający na jakość naszego dania.
W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej kupowanym rodzajem mąki jest typ 450 nazywany inaczej mąką tortową. Jest ona bardzo jasna i doskonale sprawdza się podczas przygotowywania delikatnych i lekkich ciast, takich jak na przykład biszkopty.
Kolejnym typem mąki jest 500. Niestety, jej zakup może sprawić nam niemały problem, gdyż na sklepowych półkach pojawia się ona pod co najmniej kilkoma nazwami. Tym typem mąki jest m.in. popularna „wrocławska", „poznańska" oraz „krupczatka". W tym miejscu pojawia się jednak pytanie - co je właściwie różni? Wbrew pozorom, odpowiedź jest dosyć banalna, bowiem każda z tych mąk ma zastosowanie w innych rodzajach potraw.
Do ciast kruchych i półkruchych poleca się krupczatkę. Wykorzystując ją do tych wypieków możemy mieć pewność, że ciasto wyjdzie dokładnie takie, jakie chcemy. Z kolei mąka wrocławska wykorzystywana jest najczęściej do ciast drożdżowych, francuskich oraz półfrancuskich. Dodatkowo możemy stosować ją do zagęszczania sosów oraz zup. W przypadku mąki poznańskiej, raczej nie poleca się wykorzystywania jej do tworzenia wyrobów cukierniczych. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas przygotowywanie naleśników, zasmażek, sosów, a także ciasta na pierogi i pizzę.
Ponadto, do wszelkiego rodzaju ciast smażonych (np. racuchów, pączków itd.) najlepiej jest wykorzystać mąkę typu 550, potocznie nazywaną mąką luksusową.
W przywołanych wyżej przykładach poruszamy się między typem 450 a 550. Jest to niewielki obszar, biorąc pod uwagę, że najwyższy typ mąki to 2000. Do czego więc używa się pozostałych rodzajów? Mąkę 650 zwykle stosuje się do wypieku bułek, zaś typy 750 oraz 850 uznawane są za mąki idealne na chleb. Pieczywo graham, które uważa się za zdecydowanie zdrowsze niż białe, produkuje się z mąki typu 1850. A najzdrowsze pieczywo razowe? Bazą do jego przygotowania jest ciemna mąka typu 2000, pochodząca z przemiału prostego.