Ewa_Gotuje

W jelitach działają jak odkurzacz, zbijają „zły cholesterol" i cukier. Kto powinien jeść płatki gryczane?

Jeśli szukasz nowych produktów spożywczych, które powinieneś włączyć do jadłospisu, aby wspomóc organizm i zbilansować dietę, postaw na płatki gryczane. Właściwości ziaren są korzystne dla całego organizmu, a wartości odżywcze pozwalają uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Sprawdź, co to są płatki gryczane i dlaczego warto je jeść.

Płatki gryczane to pyszny zamiennik dla owsianki. Odkryj, dlaczego warto je jeść | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z powodzeniem zastąpią tradycyjną owsiankę. Płatki gryczane mają cenne dla organizmu składniki odżywcze i wspierają jego całe funkcjonowanie. Dlaczego warto jeść płatki gryczane i co to właściwie jest? Dowiedz się, jak je przygotować i kiedy smakują najlepiej.

Sprawdź także: Regeneruje wątrobę, spala tłuszcz, ma wiele innych zalet. Jak stosować pyłek pszczeli?

Co to są płatki gryczane?

W polskiej kuchni najczęściej stosuje się kaszę gryczaną - ten produkt jest dobrze znany kucharzom. Znacznie mniej osób wie już, co to są płatki gryczane. Zarówno kaszę, jak i płatki, produkuje się z owoców jadalnej rośliny (zboża rzekomego) - gryki zwyczajnej, które wyglądem przypominają trójkątny orzech. Owoce najpierw poddaje się prażeniu, a następnie łuska. Tak przygotowane ziarenka to kasza gryczana. Jak powstają jednak płatki gryczane? Otrzymujemy je w wyniku spłaszczenia ziaren gryki. Płatki gryczane mają zazwyczaj grubość ok. 0,2-0,4 mm i kilka milimetrów długości. 

Płatki gryczane - wartości odżywcze

W 100 g produktu znajduje się 340 kalorii, 10 g białka, 2 g tłuszczu, jednak przede wszystkim 67 g skrobi. Jakie jeszcze wartości odżywcze mają płatki gryczane? Są źródłem błonnika pokarmowegoaminokwasów (w tym leucyny i lizyny) i flawonoidów (np. kwercetyny).

Dostarczają organizmowi licznych witamin, m.in. witaminę młodości (E), PP oraz te z grupy B. Zawierają także cenne składniki mineralne, w tym: wapń, magnez, żelazo, siarkę, kobalt, miedź, fosfor, cynk, bor i jod. 

Zobacz: Kasza gryczana z jeżynami, jagodami i malinami bez gotowania

Płatki gryczane - właściwości zdrowotne

Płatki gryczane są produktem bezglutenowym, dlatego mogą je jeść osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Jakie są inne właściwości zdrowotne płatków gryczanych? Przede wszystkim, magnez, potas i antyoksydanty działają jak balsam na serce. Produkt ma bardzo dobry wpływ na kondycję naczyń krwionośnych, regulują zbyt wysoki poziom cholesterolu. Z kolei dzięki zawartości wartościowych aminokwasów, korzystnie oddziałują na funkcjonowanie mózgu i usprawniają jego pracę w stanach przemęczenia i stresu.

Co więcej, płatki gryczane bogate w błonnik pokarmowy, poprawiają perystaltykę jelit. Zapewniają poczucie sytości na dłużej, więc mogą być pomocne w diecie odchudzającej. Spłaszczone ziarna gryki mają także niski indeks glikemiczny, dlatego nie powodują skoków glukozy we krwi. 

Dlaczego warto jeść płatki gryczane?

Choć wiesz już, jakie są wartości odżywcze i właściwości zdrowotne płatków gryczanych, wciąż zastanawiasz się, dlaczego warto je jeść? Lista zalet ziaren gryki jest naprawdę długa:

  • produkt może wspierać leczenie cukrzycy - zawarte w nim flawonoidy wpływają na stabilizację poziomu cukru we krwi, a sam ma niski indeks glikemiczny,
  • regularne jedzenie płatków gryczanych zmniejsza stan zapalny i obniża poziom złego cholesterolu LDL,
  • ziarna uzupełniają niedobory witamin i minerałów w organizmie,
  • wspierają także dietę odchudzającą - wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit (pobudzają perystaltykę oraz odbudowują mikroflorę bakteryjną), zaspokajają głód na dłużej,
  • płatki gryczane są źródłem lizyny, czyli aminokwasu wzmacniającego tkanki, skórę i układ odpornościowy,
  • bogactwo aminokwasów wspiera funkcjonowanie całego organizmu,
  • mogą być spożywane przez chorych na celiakię lub z nietolerancją glutenu, ponieważ nie zawierają tego białka (gryka to tzw. zboże rzekome, a nie prawdziwe).

Jak przygotować płatki gryczane?

Masz ochotę wypróbować zdrowy produkt? Musisz dowiedzieć się, jak przygotować płatki gryczane. Możesz je kupić niemal w każdym sklepie, zapakowane podobnie jak płatki owsiane, kukurydziane czy żytnie. Występują trzy ich rodzaje - zwykły, prażony lub błyskawiczny. Płatki gryczane wystarczy po prostu zalać wrzątkiem (według zaleceń producenta) lub gorącym mlekiem i odstawić na kilka minut, aby napęczniały. Pamiętaj, że mają nieco bardziej słodkawy posmak niż kasza gryczana.

Z czym jeść płatki gryczane? Mogą zastąpić tradycyjną owsiankę - gdy dodasz do nich owoce i odrobinę jogurtu przyrządzisz pyszną gryczankę. To niejedyne zastosowanie w kuchni - świetnie komponują się z owocami i orzechami, dlatego mogą stanowić zdrowy deserWarto je dodać także do granoli, ciastek i chleba lub zrobić z nich panierkę.

Płatki gryczane - przeciwwskazania

Choć cukrzycy i osoby na diecie bezglutenowej mogą jeść płatki gryczane, to istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Produkty gryczane zawierają sporo fosforu i siarki, które zakwaszają organizm. Z tego właśnie powodu mogą zaszkodzić wszystkim cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśny nieżyt żołądka i refluks żołądkowo-przełykowyKto nie powinien jeść płatków gryczanych? Nie zaleca się też ich w dużych ilościach osobom z niewydolnością nerek i chorobami nowotworowymi.

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0