Najlepsze przepisy na ogórki

Wanilia i wanilina - czy mają ze sobą coś wspólnego?

Kiedy kupujemy w sklepie cukier wanilinowy, często nie zastanawiamy się, czy ma on cokolwiek wspólnego z prawdziwą wanilią. Otóż ma, ale nie oznacza to, że jest z niej zrobiony.

Fot. 123RF/Picsel

Wanilia to tropikalna roślina, której owocami są coraz częściej dostępne w sklepach laski wanilii. Już Aztekowie używali jej - uwaga! - jako rośliny leczniczej, na przykład w przypadkach gorączki.

Wanilina to natomiast substancja, która pojawia się naturalnie w laskach wanilii, jako jedna z substancji zapachowych, a także jest pozyskiwana sztucznie. Ze sztucznej waniliny robi się popularne (i tanie) cukry wanilinowe, które często nazywamy waniliowymi ze względu na podobieństwo zapachu. A tak naprawdę są "podróbką", zaledwie namiastką prawdziwej wanilii.

Prawdziwy cukier waniliowy powinien zawierać co najmniej 27 proc. wanilii. W porównaniu z cukrem wanilinowym jest dużo droższy. W wanilii zapach tworzy kilkaset związków chemicznych, a wśród nich także wanilina. Koszty pozyskania prawdziwej wanilii są dużo wyższe niż waniliny.

Wanilina z drewna i smoły

Wanilinę początkowo produkowano z eugenolu pozyskiwanego z olejku goździkowego. Później zaczęto wykorzystywać substancję będącą efektem ubocznym produkcji miazgi drzewnej. Obecnie wanilinę na masową skalę produkuje się z gwajakolu pozyskiwanego z rośliny o nazwie gwajakowiec lub z kreozotu, będącego składnikem smoły drzewnej. W efekcie uzyskuje się bardzo silny, syntetyczny aromat, którego niewielka ilość może zaromatyzować pokaźną porcję cukru.

W większości przypadków wanilina nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, że u osób wrażliwych, a zwłaszcza alergików substancja ta może wywoływać podrażnienia skóry, stany zapalne oraz egzemę.

Prawdziwa wanilia

Coraz częściej można w sklepach znaleźć całe laski wanilii. Są one jednak drogie, ale nie bez powodu. Prawdziwa wanilia jest przyprawą rzadką i trudną w pozyskaniu - jej roczne zbiory zaspokajają ledwie 0,3% światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Warto jednak nieco się wysilić i poszukać w sklepach wanilli, gdyż wpływa ona pozytywnie nie tylko na efekty naszych kulinarnych eksperymentów. Badacze potwierdzili, że może ona wspierać leczenie anemii, łagodzić stany nerwowe i stres. Dodatkowo, pomaga rozwiązać problemy z zasypaniem, a wiele osób wierzy, iż jest ona naturalnym afrodyzjakiem. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że aromat wanilii zmniejsza ochotę na podjadanie między posiłkami, dlatego też przyprawa ta powinna zainteresować wszystkie osoby walczące ze zbędnymi kilogramami.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
9
30 min
11
Napoje Dalgona coffe w 5 minut

Domowa dalgona coffe, idealna na upały. Czyli mleko, lód i kawowa pianka na w...

Odsłon: 120

15 min
7
Dania główne Młoda kapusta

młoda kapusta to dla mnie danie obowiązkowe każdego lata, uwielbiam ją w taki...

Odsłon: 214

15 min
2
Ciasta Ciasto daktylowe z czekoladą

Co zrobić z daktylami? Odpowiedzią na to pytanie jest przepis na pyszne i meg...

Odsłon: 101

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4