Najlepsze przepisy na ogórki

Warto pić przed każdym posiłkiem. Na co pomaga ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny zyskał swoją sławę jeszcze w czasach średniowiecznych i nadal jest polecanym dodatkiem do wielu dań. Pasuje między innymi do sałatek, sosów i deserów, którym nada charakterystyczny smak. Nie wszyscy wiedzą, że ocet balsamiczny wpływa też korzystnie na zdrowie. Jakie ma wartości odżywcze i jak go stosować?

Prozdrowotne właściwości octu balsamicznego | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny to ocet powstający z zagęszczonego moszczu winogronowego, który został poddany długotrwałemu dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Klasyczny, oryginalny ocet tego typu jest niemal całkowicie czarną cieczą, o gęstej konsystencji i słodko-kwaśnym smaku. Popularność produkt ten zyskał już w XIV wieku. Uchodził wówczas we Włoszech za niezwykle cenny.

Oryginalny, tradycyjny ocet balsamiczny produkowany jest przede wszystkim z winogron odmiany białej Trebbiano lub czerwonej Lambrusco, uprawianych w okolicy Modeny i Reggio Emilia we Włoszech, choć czasami używa się również innych odmian.

Ocet balsamiczny – wartości odżywcze

Ocet balsamiczny zawiera przeciwutleniacze (na przykład kwas galusowy), które przyczyniają się do neutralizacji szkodliwych wolnych rodników. W 100 gramach octu balsamicznego znajdziemy 88 kalorii. Znajdziemy w nim między innymi potas, wapń, sód, fosfor i magnez, ale też węglowodany. Warto wybierać tradycyjny, oryginalny ocet balsamiczny. Niestety, naturalna produkcja i długie leżakowanie sprawiają, że jego cena jest wysoka. Pozbawiony jest jednak szkodliwych dodatków, w postaci barwników czy konserwantów.

Ocet balsamiczny – właściwości prozdrowotne

Czy ocet balsamiczny jest zdrowy? Najlepiej znany jest ze swojego korzystnego wpływu na trawienie, jednak w medycynie ludowej stosowany był również jako środek antyseptyczny i antybakteryjny. Jego działanie jest jednak o wiele szersze. Ocet balsamiczny między innymi:

  • pomaga kontrolować poziom cukru we krwi,
  • pomaga obniżyć ciśnienie u osób nadciśnieniem tętniczym,
  • wzmacnia odporność,
  • pomaga obniżyć stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, więc warto go stosować w profilaktyce miażdżycy.

Żeby jednak w pełni cieszyć się jego korzystnym działaniem, warto sięgać po możliwie najwyższej jakości ocet balsamiczny.

Jak pić ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny można wypijać w niewielkiej ilości przed i po posiłku, by poprawić trawienie. Warto go rozcieńczyć wodą, a nawet ulubionym sokiem owocowym. Do szklanki wody lub soku dodajemy 1-2 łyżki octu balsamicznego. Sok owocowy jest zwykle słodki. Jeśli więc smak wody z octem nie przypada nam do gustu, możemy posłodzić roztwór na przykład miodem.

Ocet balsamiczny może być stosowany także bez rozcieńczenia w ilości 1-2 łyżki. Można go spożyć po tłustym, ciężkim posiłku, by wspomógł trawienie, ale też na czczo, codziennie rano. Wówczas zadziała wzmacniająco na organizm i korzystnie wpłynie na zdrowie.

Kto nie powinien używać octu balsamicznego?

Ocet balsamiczny uchodzi za zdrowy i zwłaszcza we Włoszech pije się go przed i po posiłku, by usprawnić trawienie. Warto jednak pamiętać, że osoby z wrażliwszym żołądkiem powinny go stosować bardzo ostrożnie i w niewielkich ilościach. Nie powinny zatem sięgać po niego osoby z nadwrażliwością żołądka, wrzodami, czy też zmagające się z innymi chorobami układu pokarmowego.

Przeciwwskazaniem do stosowania octu balsamicznego jest również nadwrażliwość lub alergia, ewentualne interakcje z lekami, a także problemy stomatologiczne, takie jak afty, pleśniawki czy inne uszkodzenia w obrębie jamy ustnej.

Ocet balsamiczny – zastosowanie w kuchni

Zastosowanie octu balsamicznego w kuchni jest dosyć szerokie. Jego intensywny smak pasuje między innymi do gotowanych czy grillowanych warzyw, grillowanych, smażonych lub gotowanych mięs, ale również do ryb czy potraw z ryżu. Ocet balsamiczny podkreśla smak dań makaronowych. Może być stosowany do sałatek warzywnych i owocowych, a nawet jako polewa do deserów czy serów. Na jego bazie można też wykonać wiele pysznych sosów.

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ryż z groszkiem i marchewką

Lekki i bardzo smaczny dodatek do mięs. Szybko się go przyrządza. Polecamy!

Odsłon: 60

15 min
4
Dodatki Mizeria do obiadu

Dzisiaj przygotowałam do obiadu jako dodatek mizerię z ogórków z koperkiem. P...

Odsłon: 195

15 min
5
Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 39

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26