Spis treści:
Polacy uwielbiają gulasze. Trudno się dziwić, gdy dania jednogarnkowe szybciej się przygotowuje, a starczają nawet na kilka obiadów. Co więcej, można je przygotować z najróżniejszych składników, które akurat są w lodówce. Dostarczają cennych składników odżywczych, idealnie rozgrzewają w chłodne dni i sycą. Coraz większą popularnością cieszy się też wieczny gulasz - co to jest i jak go zrobić? Może się okazać, że już nieraz go przygotowywałeś!
Sprawdź także: Chcesz płacić mniej za gaz i prąd? Gotuj w ten sposób!
Co to jest wieczny gulasz?
Wieczny gulasz, znany też jako niekończący się gulasz, kociołek lub gulasz myśliwski, to potrawa stworzona z wszelkich dostępnych produktów. W większym garnku, na wolnym ogniu, duszone są mięso i warzywa, a gdy te zostaną podane, do dania dorzuca się nowe artykuły spożywcze - już niekoniecznie te, które dopiero co się w nim znajdowały. Właśnie stąd pochodzi nazwa „wiecznego gulaszu", nawiązująca do niekończącego się procesu gotowania potrawy.
Jakie składniki na wieczny gulasz wybrać? Do naczynia możesz dorzucić zarówno płynne, jak i stałe elementy. Buliony czy sosy to obowiązkowy składnik dania, dlatego jest stale uzupełniany. Dodatkami mogą być warzywa (np. cebula, marchew, pietruszka, por, czosnek, ziemniaki) oraz mięso (wołowina, wieprzowina, drób, dziczyzna).
Warto pamiętać, że w zależności od tego, jakie składniki dorzucisz do wiecznego gulaszu, takie będą też jego wartości odżywcze. Stosuj więc dużo warzyw, bogatych w witaminy i minerały oraz mięso, które dostarcza więcej białka niż tłuszczu.
Sprawdź także: Duszone podudzia kurczaka
Wieczny gulasz - historia
Wieczny gulasz doceniany jest przede wszystkim za swój intensywny aromat. Ze względu na ciągłe dokładanie nowych składników, danie nabiera więcej różnych smaków (które się przenikają) i wyrazistości.
Wieczny gulasz to średniowieczny posiłek, gotowany wówczas w kociołkach w formie zupy lub potrawki - w zależności od dodawanych składników. Najczęściej była to kapusta z dodatkiem wieprzowiny. Zdarzały się jednak okresy bezmięsne, gdy duszono same warzywa.
Tradycję niekończącego się gulaszu podtrzymuje wiele restauracji, m.in. w 2014 roku w nowojorskim lokalu gotowano go przez osiem miesięcy. Rekordzistą jest jednak restauracja Wattana Panich w Bangkoku w Tajlandii, gdzie nieprzerwanie już od 48 lat używa się bulionu wołowego z tego samego wiecznego gulaszu.
Jak się robi wieczny gulasz?
W dobie inflacji i kryzysu energetycznego prawdopodobnie nikogo nie byłoby stać na ciągłe powolne gotowanie wiecznego gulaszu. Współcześni kucharze rozumieją go więc nieco inaczej, jako wykorzystywanie przygotowanej potrawki do kolejnych dań.
Jeśli zrobisz gulasz wołowy z warzywami i zjesz tylko jedną porcję, dodaj warzywa oraz mięso i ponownie zalej wodą. Następnie ugotuj wywar, który będzie jeszcze bardziej esencjonalny. Następnie odlej bulion i przygotuj z niego aromatyczny sos, a pozostałe składniki połącz w pysznej zapiekance z makaronem. Gdy tej z kolei odrobinę ci zostanie, zalej ją ponownie wywarem i przygotuj zupę.
W ten właśnie sposób możesz z małej ilości składników przyrządzić już trzy lub cztery różne potrawy. Dlatego wieczny gulasz to świetne danie na kryzysowe czasy.
Przepis na wieczny gulasz
Oczywiście ty możesz dodać, co tylko chcesz do swojego dania. Oto nasza propozycja:
Składniki
- 400 g mięsa wołowego na gulasz,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- duża marchewka,
- pietruszka,
- cebula szalotka,
- 2 ząbki czosnku,
- 750 ml bulionu wołowego,
- 4 liście laurowe,
- 8 ziaren ziela angielskiego,
- pół łyżki suszonego majeranku,
- sól i pieprz,
- kilka łyżek oleju.
Na początku dokładnie opłucz mięso wołowe i pokrój na około dwucentymetrową kostkę. Oprósz solą i mąką pszenną. W większym garnku rozgrzej olej i zeszklij na niej poszatkowane w drobną kostkę cebulę i czosnek. Gdy warzywa będą zezłocone, dodaj przygotowane mięso i obsmaż równo z każdej strony.
Do garnka wlej bulion i zamieszaj całość. Obierz marchewkę i pietruszkę. Pokrój marchewkę w półplasterki, a pietruszkę zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Przerzuć do garnka. Dopraw liśćmi laurowymi, zielem angielskim, majerankiem, pieprzem i przemieszaj. Zagotuj i zmniejsz ogień. Gotuj jeszcze przez ok. trzy godziny, mieszając.