Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyjęcie bez dobrego alkoholu. Zazwyczaj wybiera się go przypadkowo, co okazuje się być dużym błędem. Jeśli chodzi o wino, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, począwszy od okazji po rodzaj serwowanych przekąsek. Jak wybrać najlepsze wino na imprezę?

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jakie są rodzaje wina?

- Jak wybrać wino na imprezę?

- W czym podawać wino?

- Z czym podawać wino?

- Jakie są przeciwwskazania do picia wina?

- Jak pozbyć się kaca po winie?

 

Z czym kojarzy ci się wino? Prawdopodobnie z relaksem, wystawnym przyjęciem, spotkaniem z przyjaciółmi czy randką z drugą połówką. Nie bez powodu trunek ten przywołuje rozmaite skojarzenia - na rynku dostępny jest w tak wielu wariantach, że trudno o jego jednolity obraz.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym kierujesz się przy wyborze wina? Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim jego cenę, smak, a nawet wygląd butelki czy etykiety. Tymczasem okazuje się, że istnieją inne istotne aspekty, o których często się zapomina.

O ile wino na wieczór z paczką znajomych nie musi spełniać najwyższych standardów, to w przypadku wesela czy imprezy firmowej warto dłużej zastanowić się nad jego wyborem. O czym należy pamiętać, kupując wino? Jakie, do czego podawać i w jakich lampkach?

Wino - rodzaje słynnego alkoholu

Wspomniany trunek można podzielić na pięć głównych kategorii. Planujesz zaserwować swoim bliskim wino? Rodzaje, jakie masz do dyspozycji, to:

1. Wino czerwone

Wino czerwone to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych rodzajów w tej grupie. Swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza skórce winogron, z których jest wytwarzane. Zazwyczaj przybiera kolor purpurowy, ceglasty, rubinowy lub czarno-czerwony. Jest dość uniwersalne i pasuje do wielu potraw.

2. Wino różowe

Wino różowe występuje w rozmaitych odcieniach różu, które powstają wskutek zabarwienia białego wina skórką czerwonego winogrona. Najczęściej serwowane jest w wersji półsłodkiej i doskonale smakuje z dodatkiem lodu. Nie brakuje również opcji wytrawnych, które zachwycają swoim eleganckim aromatem.

3. Wino białe

Wino białe dzieli się na lekkie i strukturalne. Powstaje na bazie jasnych winogron i produkowane jest w postaci słodkiego, półwytrawnego i wytrawnego trunku. Świetnie pasuje do wielu dań i równie dobrze smakuje solo (zwłaszcza w słodkiej wersji).

4. Wino musujące

Cechą charakterystyczną musującego wina jest wysokie nasycenie dwutlenkiem węgla, który dodawany jest z zewnątrz lub wytwarzany w czasie fermentacji. Jego najbardziej znaną odmianą jest szampan. Alkohol ten najlepiej smakuje w temperaturze do 7°C.

5. Wino deserowe

Wino deserowe wytwarzane jest na bazie dojrzałych, a nawet przejrzałych winogron. Jest ono bardzo słodkie i posiada konsystencję zbliżoną do syropu klonowego. Niektórzy traktują je jako deser i spożywają po obfitym posiłku.

Zobacz: Mule w białym winie

Jak wybrać wino na imprezę?

Właśnie organizujesz dużą imprezę i powoli kompletujesz alkohole, które mają znaleźć się na stole? Oczywiście warto zadbać o to, aby ich wybór był jak najbardziej urozmaicony, jednak w niektórych sytuacjach dobrze jest kierować się konkretnymi zasadami. Zatem jak wybrać wino na imprezę firmową, chrzciny, komunię lub wesele?

1. Wesele

Na weselu nie może zabraknąć oczywiście musującego wina, którym przywitasz swoich gości. Jako że na takich uroczystościach menu jest dość urozmaicone, warto postawić m.in. na białe wino, które pasuje do większości dań. Jeśli chcesz mieć pewność, że sprostasz oczekiwaniom wszystkich uczestników zabawy, pomyśl o przygotowaniu oddzielnego stołu z kilkoma odmianami trunku.

2. Chrzciny i komunie

Od wielu lat panuje przekonanie, że na chrzcinach i komuniach serwuje się głównie białe wino. Na szczęście odchodzi się od tego trendu i stawia na różnorodność. Jeśli nie jesteś w stanie dobrać alkoholu do przekąsek, po prostu kup kilka butelek, wśród których nie zabraknie wina białego i czerwonego w wersji słodkiej, wytrawnej i półwytrawnej.

3. Impreza firmowa

Najczęściej wybieranym winem na imprezę firmową jest to wytrawne lub półsłodkie. Pierwsze kojarzy się z czymś prestiżowym i eleganckim, drugie natomiast z czymś przyjemnym i relaksującym. Mało prawdopodobne jest, że na zorganizowane przez ciebie spotkanie przyjdą sami koneserzy alkoholi - możesz podejść do sprawy swobodnie i postawić po prostu na coś nietypowego, np. niebieskie wino.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Wino - w czym podawać je gościom?

Udało ci się wybrać odpowiednie wino? W czym podawać je gościom, żeby nie zaliczyć wpadki? Jak wiadomo, każdy jego rodzaj spożywa się w innej lampce - jakie zasady obowiązują podczas jego serwowania?

Wino czerwone podaje się w lampkach o krótkiej nóżce i czaszy lekko zwężającej się ku górze. Inną opcją są te o gruszkowatej czaszy, której krawędzie lekko się rozszerzają. Ważne, aby wino miało kontakt z powietrzem, ponieważ w ten sposób rozwija się jego aromat.

Kieliszki do białego wina dysponują cienką i smukłą nóżką. Są nieco mniejsze od poprzedników, a krawędzie ich czaszy rozszerzają się ku górze. Możesz podawać w nich również wino różowe i deserowe, choć do tego pierwszego bardziej pasują nieco mniejsze lampki.

Myśląc o winie musującym, z pewnością masz przed oczami wysokie i wąskie kieliszki. Ciekawostką jest fakt, że ten kształt nie jest przypadkowy - ma on jedno konkretne zadanie, a mianowicie chronić zawartość lampki przed nadmiernym wydobywaniem się bąbelków.

Wino - z czym podawać poszczególne rodzaje trunku?

Skoro już wiesz, w jakich lampkach serwować wino, z czym podawać je podczas przyjęć? Jeszcze niedawno podchodzono do tego tematu bardzo restrykcyjnie. Obecnie można zauważyć większą dowolność w tej kwestii, jednak warto przestrzegać kilku zasad, aby móc wydobyć z dań i towarzyszących im alkoholi to, co najlepsze.

Masz ochotę na pyszne przekąski i wino? Do czego podawać różne jego rodzaje, żeby móc cieszyć się idealnym duetem? Oto kilka propozycji:

  • wino różowe wytrawne oraz białe wytrawne/półwytrawne: dania na bazie chudych serów, warzyw, ryb, owoców morza, jagnięciny, cielęciny oraz drobiu,
  • wino czerwone wytrawne/półwytrawne: tłuste sery, potrawy z grzybów, wołowina, wieprzowina, dziczyzna, baranina,
  • wino białe słodkie/półsłodkie oraz czerwone słodkie/półsłodkie: kawa i desery,
  • wino musujące: wszystkie potrawy.

Wino - przeciwwskazania do jego spożywania

Wiele źródeł podaje, że regularne picie wytrawnego czerwonego wina ma korzystny wpływ na zdrowie. Choć jego niewielkie ilości faktycznie mogą wspierać kilka procesów zachodzących w organizmie, absolutnie nie należy traktować go jak lekarstwo.

Kto powinien zachować ostrożność, pijąc wino? Przeciwwskazania do jego spożywania dotyczą kilku aspektów. Warto przede wszystkim pamiętać, że nie różni się ono swoim działaniem od piwa czy wódki. Podobnie jak inne trunki wchodzi w interakcje z lekami i może prowadzić do uzależnienia.

Wina w słodkiej wersji zdecydowanie nie są polecane osobom zmagającym się z cukrzycą lub insulinoopornością. Cierpisz na chorobę metaboliczną i nie możesz obejść się bez lampki wina? Lepszym wyborem będzie to wytrawne, choć też nie należy z nim przesadzać.

Kac po winie - jak leczyć go domowymi sposobami?

Dopadł cię kac po winie? Na szczęście możesz złagodzić uciążliwe objawy domowymi sposobami. Wystarczy, że sięgniesz po herbatę z imbirem, zakwas z buraków lub sok z kiszonej kapusty, a twój organizm z pewnością podziękuje ci za sowitą dawkę witamin i minerałów. Dobrym wyborem jest również woda z miodem, sok z pomidorów oraz domowy rosół. Nie zapomnij także o regularnym nawodnieniu i krótkim spacerze na świeżym powietrzu.

 

Zobacz także:

Eliksir zdrowia - jak zrobić napój z kurkumy? »

Ryby bez smażenia. Jak je przygotować, żeby były zdrowe? »

Gdzie kupić dobre owoce i warzywa? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Bigos świąteczny

Wyśmienity bigos to wizytówka każdego domu. Jest pracochłonny, ale raz w roku...

Odsłon: 146

30 min
4
30 min
3
>60 min
4
>60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

8
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5