Dania jednogarnkowe

Do sylwestra pozostało niewiele czasu. To świetna okazja do zabawy w gronie przyjaciół i rodziny, wiele osób, z chęcią sięga wówczas po szklankę lub kieliszek czegoś mocniejszego. Aby dotrwać do porannych godzin imprezy, wiele wybiera wódkę z napojem energetycznym. Takie połączenie może być jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jakie są skutki wypicia wódki z energetykiem?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Jednym z najpopularniejszych drinków zarówno w domowym zaciszu, jak i polskich klubach jest wódka z napojem energetycznym. Charakteryzuje się ona słodkim smakiem i przynosi szybkie pobudzenie dzięki zawartości takich substancji jak kofeina. Zdradliwy posmak przyjemności niesie za sobą jednak szereg negatywnych konsekwencji nie tylko dla twoich zdolności kognitywnych podczas imprezy, ale również dla zdrowia.

Ten pozornie niewinny drink znajduje się na liście najniebezpieczniejszych alkoholowych koktajli, które niekiedy zbierają śmiertelne żniwo. Osoby ze schorzeniami układu krwionośnego, w tym chorobami serca, powinny się ich wystrzegać za wszelką cenę. Co dzieje się z twoim ciałem po wypiciu tej wybuchowej mieszanki i dlaczego najlepiej trzymać się od niej z daleka, zastępując ją napojami na bazie samego alkoholu?

Sprawdź także: Sylwestrowe drinki, które zaskoczą twoich gości. Top 10 najlepszych koktajli

Napoje energetyczne: niebezpieczne produkty

W ostatnich latach artykuły spożywcze tego pokroju zyskały dużą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie. Producenci prawie codziennie przekonują potencjalnych konsumentów, że ich energetyki są zupełnie bezpieczne dla zdrowia, obiecując nie tylko zwiększoną koncentrację, ale również długotrwały zastrzyk energii. Czujność fanów tego typu produktów zostaje skutecznie uśpiona przez kolorowe etykiety, które oferują również dawkę witamin. Co tak naprawdę kryje się wewnątrz tych syntetycznych napojów i czy można spożywać je bez żadnych ograniczeń?

Napoje energetyczne a zdrowie

Impreza i spotkania w gronie przyjaciół to nie jedyne okazje, gdy sięgamy po napoje energetyczne. Szybkie tempo życia, nawał pracy i nauki lub chęć zarwania nocy przed telewizorem to sytuacje, w których energetyki są bardzo przydatne. Jednak każdy, kto spróbował ich chociaż raz, z pewnością zastanawiał się nad podstawowym zagadnieniem związanym z tą używką napoje energetyczne a zdrowie – jaka jest między nimi zależność?

Doniesienia ze świata nauki pokazują, że spożywanie nawet małej ilości tego typu produktów ma negatywne konsekwencje dla twojego zdrowia. Napoje te pomagają poprawić koncentrację i pobudzają do działania  właśnie dlatego uwielbiane są przez zawodowych kierowców, studentów, a nawet niektórych sportowców. Niestety lepsza wydolność i możliwość utrzymania skupienia przez długie godziny to ich jedyne zalety.

Nawet odrobina energetyków od czasu do czasu, nie wspominając już o długotrwałym spożywaniu, może prowadzić do zaburzenia cyklu dobowego, powodując problemy ze snem, a także koncentracją w ciągu dnia. Substancje zawarte w tego typu artykułach spożywczych podrażniają śluzówkę żołądka, przez co mogą potencjalnie wywoływać problemy trawienne, w tym wzdęcia, biegunki, a także kolki jelitowe.

Zawartość kofeiny w napojach energetycznych jest o wiele wyższa niż ta spotykana w tradycyjnej kawie czy herbacie. Z tego powodu działają one obciążająco na układ nerwowy  w skrajnych przypadkach istnieje ryzyko wywołania halucynacji, drgawek, zaburzeń nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Wśród innych niebezpiecznych substancji znajdujących się wewnątrz puszek wymienić można efedrynę. Jest to bardzo silny stymulant, współodpowiedzialny za mocnego kopa energetycznego, pozwalającego na długotrwałą pracę lub naukę. Substancja chemiczna ma również drugą stronę medalu, jaką jest wyniszczający wpływ na układ oddechowy i krwionośny.

Wspomaganie się energetykami może prowadzić do pogorszenia stanu twojego układu sercowo-naczyniowego. Już jedno opakowanie tego specyfiku podnosi ciśnienie tętnicze i zwiększa produkcję noradrenaliny, która odpowiedzialna jest m.in. za reakcję ucieczki organizmu. Wspomniana kofeina dodatkowo wykazuje działanie zwiększające lepkość krwi. W efekcie produkty mające za zadanie poprawić poziom skupienia są niekiedy przyczyną arytmii, migotania komór, a nawet wylewów.

Wódka z napojem energetycznym: skutki dla zdrowia

Spożywanie samego napoju nie jest najlepszym wyborem dietetycznym, a połączenie go z alkoholem to jedna z najgorszych opcji, na jakie możesz postawić podczas imprezy ze znajomymi. Chodzi ci po głowie wódka z napojem energetycznym? Skutki dla zdrowia mogą być opłakane.

Powyższy miks to również prosta droga do odurzenia, które zostaje przytłumione przez pobudzające właściwości energetyka. Koktajl nie tylko zaburza percepcję tego, co dzieje się dookoła, ale jest równie częstym powodem wielu brawurowych i nieprzemyślanych zachowań. Niektórzy po jego spożyciu mogą stać się impulsywni, a nawet agresywni.

Zaburzone postrzeganie sytuacji bardzo często prowadzi do braku możliwości oceny własnego upojenia. Na domiar złego połączenie alkoholu i substancji zawartych w energetykach, takich jak kofeina, tauryna czy guarana, powoduje większe odwodnienie aniżeli sam alkohol. Rezultatem tego jest zazwyczaj bardzo silny kac, który dopada cię na drugi dzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Nie warto jednak takiego stanu leczyć kolejnym napojem energetycznym. Organizm nadmiernie obciążony obecnością kofeiny często boryka się z nierównomierną pracą serca, a przedawkowanie produktu może dawać niebezpieczne objawy, w tym drgawki, wymioty i nudności, a nawet zaburzenia oddychania. Jeśli którekolwiek z nich wystąpiły u ciebie po spożyciu energetyka, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Wódka z energetykiem: kalorie w popularnym drinku

Zastanawiasz się, co kryje się w tym drinku? Ulubionym napojem wyskokowym wielu twoich znajomych jest właśnie wódka z energetykiem? Kalorie w nim zawarte przewyższają większość tradycyjnych trunków, ponieważ w przeciętnej puszce napoju znajduje się od sześciu do siedmiu łyżeczek cukru.

Wysoka zawartość węglowodanów prostych powoduje szybki wyrzut insuliny, której zadaniem jest niezwłocznie obniżyć poziom glukozy we krwi. Częste spożywanie takiego połączenia jak wódka z napojem energetycznym może dodatkowo zaburzać gospodarkę insulinową, prowadząc do schorzeń metabolicznych.

Podczas imprez, również w sylwestrową noc, uważaj na to, co jesz i pijesz. Wybór drinka może mieć poważne konsekwencje zdrowotne!

Spodobał ci się artykuł o zagrożeniach, które czyhają na ciebie po spożyciu popularnego drinka na bazie wódki i napoju energetycznego? Zapraszamy do działu z treściami Smaker.pl, gdzie znajdziesz nie tylko ciekawą wiedzę, ale i tysiące przepisów oraz receptur na każdą okazję.



Zobacz także:

Co dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz? Wpływ alkoholu na organizm »

Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »

Woda po ziemniakach i drożdże. Domowe odsiwianie last minute »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa gulaszowa ostra

Mocno rozgrzewająca, pikantna zupa gulaszowa, zimą w sam raz na obiad. Można...

Odsłon: 9

30 min
1
Zupy Zupa ogórkowa z ryżem na żołądkach indyczych

Zupa ogórkowa tym razem z ryżem i na pysznych żołądkach indyczych. Zupka deli...

Odsłon: 137

30 min
4
>60 min
3
Sałatki Carpaccio z buraka

Carpaccio z buraka to bardzo prosta i smaczna sałatka, która również pięknie...

Odsłon: 2026

15 min
7
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0