Dlaczego warto jeść wołowinę?
Wołowina to mięso pozyskiwane z bydła o wieku powyżej pół roku. To jedno z najważniejszych mięs wykorzystywanych w kuchniach europejskich, w tym polskiej, a także w kuchni amerykańskiej. Największą zaleta mięsa wołowego jest wysoka zawartość białka, które jest łatwo przyswajalne przez ludzki organizm. Kolejnym atutem wołowiny jest stosunkowo niska - w porównaniu z wieloma innymi gatunkami mięs - zawartość tłuszczu. Stanowi ona również bogate źródło kreatyny, która jest potrzebna w szczególności osobom prowadzącym bardzo aktywny tryb życia. Przyczynia się bowiem do zwiększenia wydolności organizmu. Wołowina zawiera poza tym sporo witamin z grupy B oraz sprzężonego kwasu linolowego.
Przygotowanie wołowiny do spożycia - co warto wiedzieć?
Eksperci z działu mięsnego Carrefoura wyjaśniają, że wołowina wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim w finalnej postaci trafi na talerze. Aby poprawić jej walory smakowe, warto poddać ją dojrzewaniu - czyli maturacji. W domowym zaciszu nie ma oczywiście profesjonalnych warunków do tego - wystarczy więc przechować mięso w lodówce przez ok. 2 tygodnie. Przed pieczeniem, smażeniem i duszeniem zaleca się marynowanie wołowiny przez jeden dzień lub dwa. Najlepsze są marynaty zawierające ocet, oliwę, przyprawy oraz warzywa, np. posiekaną cebulę czy czosnek. Co do zasady mięsa wołowego nie rozbija się tłuczkiem - wyjątkiem są tutaj bitki oraz zrazy. Pieczenie, gulasze, steki czy hamburgery wołowe znakomicie komponują się z ogórkami kiszonymi i małosolnymi, kapustą kiszoną, zasmażaną kapustą, marchewką z groszkiem, buraczkami na ciepło, fasolką oraz z sosami, np. grzybowymi, musztardowymi, jasnymi, chrzanowymi etc. Każdy znajdzie połączenie, które odpowiada indywidualnym preferencjom smakowym.
Podroby wołowe - sprawdź, dlaczego opłaca się włączyć je do diety
Obecnie podroby wołowe nie są tak często spożywane, jak kiedyś, gdyż nierzadko są uważane za produkty niższej jakości. Tymczasem wcale nie zasługują na taką opinię. Da się je przyrządzić na rozmaite sposoby. Odznaczają się wysoką przydatnością kulinarną oraz doskonałymi walorami smakowymi. Najczęściej jada się wątróbkę, serca, płuca, nerki, żołądki oraz ozory. Podroby zawierają sporo witamin z grupy B, witaminę A, żelazo, fosfor, miedź i cynk. Decydując się na zakup podrobów, trzeba pamiętać o tym, że są one produktami o bardzo małej trwałości. W związku z tym należy je przetwarzać zaraz po zakupie. Są świetną bazą past, farszów i pasztetów.
Czy wieprzowina jest zdrowa?
W odniesieniu do mięsa wieprzowego często pojawia się pytanie o to, czy jest ona zdrowa. Wypada więc przypomnieć, że jest ona znakomitym źródłem pełnowartościowego białka oraz aminokwasów. W składzie ma dużo witamin ze wskazaniem na witaminy B6, B12, PP, A i D. Zawiera też sporo żelaza łatwo przyswajalnego dla organizmu człowieka. Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, tak i tu obowiązuje zasada umiaru. Wszystko jest dla ludzi, o ile nie jest spożywane w nadmiernych ilościach. Zaletą wieprzowiny jest także wyjątkowy smak - mięso to jest podatne na obróbkę.
Co można zrobić z wieprzowiny?
Atutem wieprzowiny jest możliwość przyrządzania jej na wiele sposobów. Przykładowo mięso mielone wieprzowe nadaje się na kotlety mielone oraz do farszów, którymi nadziewa się m.in. pierogi, naleśniki, pyzy czy pieczone warzywa. Grochówka z boczkiem, pieczony schab, tradycyjne schabowe, karkówka z grilla lub piekarnika, zapiekanka makaronowa, z mieloną wieprzowiną, bigos, burgery - to tylko garść przykładów dań z wieprzowiny. Jest to mięso wspaniale nadające się do orientalnych potraw takich jak np. wieprzowina po chińsku. Pomysłów na to, jak wykorzystać wieprzowinę w kuchni, jest naprawdę mnóstwo, o czym świadczy m.in. ilość przepisów, jakie można znaleźć w książkach kucharskich czy na blogach kulinarnych.
Jak i gdzie kupować wołowinę i wieprzowinę?
Zarówno w wieprzowinę, jak i w wołowinę, należy zaopatrywać się wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców. Trzeba mieć pewność, że mięso zostało dokładnie przebadane. Bardzo cenne są w tym kontekście informacje o pochodzeniu mięsa i rodzaju hodowli, z jakiej zostało pozyskane. Przy zakupie trzeba koniecznie zwracać uwagę na jego kolor, zapach oraz elastyczność. Dobrą wołowinę cechuje intensywny kolor czerwony. Na przecięciu powinna być błyszcząca. Jeżeli jest ciemna i sucha, ale ma odpowiedni, świeży zapach, świadczy to o jej dojrzałości. Co się natomiast tyczy wieprzowiny, to po przekrojeniu ma być gładka i błyszcząca. Najlepsze mięso wieprzowe ma ciemnoróżową barwę, a jego zapach jest niezwykle delikatny. Gąbczaste i nieodkształcające się pod wpływem dotyku mięso wołowe i wieprzowe nie nadaje się do spożycia, gdyż jego świeżość pozostawia wiele do życzenia.
materiały promocyjne