Wspólne posiłki. Dlaczego są tak ważne?

W dzisiejszych czasach trudno o posiłki w gronie najbliższych. Jesteśmy zabiegani, nieustannie brakuje nam czasu, wszędzie się spieszymy. Ratunku często szukamy w fast foodach lub słodkich przekąskach. Tymczasem wspólne zasiadanie do stołu każdego dnia ma ogromne znaczenie i przynosi wiele korzyści, zarówno bardziej oczywistych (nawiązanie i umacnianie relacji międzyludzkich), jak i takich, które dla wielu mogą być pewnym zaskoczeniem.

Fot. Korzyści ze wspólnych posiłków jest dużo więcej niż tylko umacnianie więzi rodzinnych /123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Badania naukowe już wiele razy udowodniły, że samotne spożywanie posiłków niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Z jednej strony może sprzyjać niewłaściwym nawykom żywieniowym, częstszemu sięganiu po niezdrowe produkty i zaburzać metabolizm, z drugiej – prowadzić do stanów depresyjnych i nadwagi. Choć wspólne obiady czy kolacje nie zawsze są możliwe, warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję. Jeśli jemy na mieście – umawiajmy się ze znajomymi, jeśli w pracy – zaprośmy do towarzystwa kolegę lub koleżankę (i nie łączmy tego z wykonywaniem zawodowych obowiązków). Wreszcie, organizujmy - kiedy to tylko możliwe - wspólne gotowanie i starajmy się wybierać takie pory w ciągu dnia, kiedy wszyscy domownicy są obecni.

Dobrze się je w miłym towarzystwie

Jedzenie, oprócz zaspokajania potrzeby fizjologicznej (dostarczenie organizmowi kalorii i wartości odżywczych), pozostaje czynnością społeczną. Dlatego wspólnie spędzany czas ze znajomymi przy grillu czy w restauracji jest tak bardzo przyjemny. To świetna okazja do rozmowy, wymiany poglądów i pobudzających dyskusji, ale też śmiechu i radości. W ten sposób odczuwamy szereg pozytywnych emocji, zacieśniamy więzy rodzinne czy przyjacielskie oraz uczymy się łatwiej nawiązywać kontakt z innymi ludźmi.

Przy stole pogłębia się nasze poczucie przynależności, łatwiej rozwiązuje się konflikty i zapomina o codziennych problemach. Co więcej, przeprowadzane w ostatnich latach badania wykazały, że wspólne posiłki przekładają się na wyższy poziom pewności siebie i samooceny biesiadników.

Dla wielu może być to pewnego rodzaju zaskoczenie, ale podczas wspólnych posiłków… jemy lepiej i zdrowiej. Kiedy spożywamy posiłek samotnie przed telewizorem, w pośpiechu, w samochodzie, pracując przed komputerem lub w towarzystwie smartfona – nie tylko jemy więcej, ale i gorzej. Nie zwracamy bowiem uwagi na jakość produktów, chcąc po prostu szybko zaspokoić głód. Tymczasem wspólne posiłki sprzyjają przyglądaniu się temu, co znajduje się na talerzu. Ponadto jemy wolniej, co wspomaga trawienie.

Do wspólnego spożywania posiłków nie zmuszajmy, a zachęcajmy

Do wspólnych posiłków nie warto jednak nikogo zmuszać – lepszym pomysłem będzie zachęcanie. W jaki sposób? Choćby decydując się na przygotowywanie mniej typowych dań. Wówczas nikt nie ucieknie ze swoim talerzem od stołu, by następnie zamknąć się w swoim pokoju. Eksperymentujmy więc z posiłkami, tym bardziej że wcale nie trzeba w to wkładać wiele wysiłku ani spędzać mnóstwo czasu w kuchni.

Wszyscy doskonale znamy smak sera. Znajdziemy go w każdym sklepie spożywczym. Najczęściej układamy go na kanapce, czego efektem może być to, że wielu z nas nieco się „przejadł”. Tymczasem wcale tak być nie musi – wystarczy inny i nieznany wcześniej akcent smakowy, aby sytuacja uległa zmianie. Spróbujmy położyć na kanapce ser Królewski marki Sierpc, który wzbogacony jest nutą miodowej słodyczy. Zawsze coś nowego, prawda? Niby drobnostka, a z pewnością niejedną osobę zachęci do tego, by usiadła z nami do stołu.

Aby przygotować ciekawe dania, które zachęcą do wspólnego spożywania posiłków, wcale nie trzeba sięgać po wyszukane i egzotyczne produkty. Kilogram cebuli, litr bulionu, olej, kilka plastrów sera Kasztelan Sierpc, parę kromek chleba, szczypta tymianku, soli oraz pieprzu. Tyle wystarczy, by przyrządzić pyszną zupę cebulową. A to tylko jeden z wielu przykładów!

Jajecznica na śniadanie, kotlet schabowy z ziemniakami na obiad, smutne kanapki na kolację... W ten sposób nikogo nie skusimy do celebrowania posiłków w większym gronie. Tymczasem przyrządzenie ciekawych dań, które zachęcą do wspólnego zasiadania przy stole, jest bardzo proste – wystarczy nieco kreatywności. Wcale nie trzeba wyszukiwać wymyślnych przepisów w internecie, z którymi poradzą sobie jedynie najwięksi fani gotowania. Nawet doskonalone znane nam produkty, jak wspomniany już ser, serwować można na wiele różnych sposobów – choćby zapiekać czy podawać na zimno w sałatkach. A pozytywne efekty wspólnego spożywania posiłków zauważymy szybciej niż może się wydawać. Smacznego!

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały promocyjne

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 92

60 min
2
15 min
7
15 min
15

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1