Wylewasz wodę po gotowaniu ryżu? Niepotrzebnie. Wykorzystaj ją nie tylko w kuchni

Często przygotowujesz dania z użyciem ryżu, ale za każdym razem wylewasz wodę z gotowania. To błąd! Wodę ryżową możesz ponownie wykorzystać, zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji twarzy, włosów i ciała. Co więcej, wodę po gotowaniu ryżu można pić, ponieważ kryje w sobie wiele dobroczynnych właściwości.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Woda ryżowa uzyskuje się podczas gotowania ryżu. Można ją wykorzystać zarówno do picia, jak i do zabiegów kosmetycznych. Najlepiej w tym celu wykorzystać wodę po gotowaniu białego ryżu, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych, w tym skrobię oraz cenne proteiny.

Sprawdź także: Genialny trik na wyczyszczenie kurek z piachu. Robi furorę w sieci

Woda z ryżu właściwości

Woda, która pozostaje po ugotowaniu ryżu, jest bogata w składniki odżywcze. W ryżowej wodzie znajduje się witamina E, witaminy z grupy B oraz cenne minerały, takie jak: cynk i żelazo, oraz kwas foliowy. Dlatego może być używana do zabiegów pielęgnacyjnych. W głównej mierze swoje korzystne właściwości zawdzięcza witaminie E, która ma działanie przeciwstarzeniowe, pomaga w walce z wolnymi rodnikami oraz działa kojąco, nawilżająco i regenerująco na cerę. Wpływa również na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Picie wody z gotowanego ryżu może pomóc w przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym. Błonnik pomoże w walce z zaparciami, natomiast skrobia wpłynie korzystnie na jelita. Co więcej, woda ryżowa jest skutecznym środkiem przeciwwymiotnym, dlatego warto stosować ją podczas zatruć pokarmowych.

Woda ryżowa wpływa korzystnie na układ nerwowy, taki napój może pomóc obniżyć poziom stresu oraz zredukować zmęczenie. Może być również stosowana przez kobiety w ciąży.

Woda ryżowa do picia – przepis

Przygotowanie wody ryżowej jest naprawdę proste. Wystarczy, że ugotujesz torebkę białego ryżu lub użyjesz około 100 g ryżu sypkiego. Ważne, by nie dodawać do niego soli. Odcedź ryż, zlewając ryżową wodę do osobnego naczynia. Poczekaj, aż mikstura ostygnie, wówczas możesz ją wypić lub użyć do wybranego zabiegu pielęgnacyjnego. Ugotowaną wodę z ryżu możesz zostawić na później, najlepiej przechowując ją w zamkniętym naczyniu w lodówce.

Jak stosować wodę z ryżu jak stosować?

Okazuje się, że woda ryżowa ma szerokie zastosowanie. Można stosować ją jako napój, tonik lub płukankę. Woda po gotowaniu ryżu to również świetny nawóz do kwiatów oraz zamiennik krochmalu.

Płukanka z wody ryżowej na włosy

Woda ryżowa to popularny japoński sposób na piękne i zdrowe włosy. Wystarczy, że po umyciu włosów nałożysz na nie wodę po gotowaniu ryżu, tak jak odżywkę i odczekasz kilka minut. Taka płukanka dostarczy twoim włosom sporą dawkę protein, dzięki temu twoje włosy będą wygładzone i lśniące. Działa również skutecznie na porost włosów. Płukankę z wody ryżowej można stosować raz w tygodniu.

Tonik do twarzy z wody z ryżu

Woda ryżowa świetnie sprawdzi się również do pielęgnacji twarzy. Tonik z wody ryżowej doskonale ukoi skórę, nawilży ją, sprawi, że będzie wyglądać bardziej promiennie i świeżo. Ponadto taka mikstura ma właściwości przeciwzapalne, może być stosowana u osób, które borykają się z trądzikiem i wypryskami.

Woda z ryżu jako krochmal

Przygotuj własny krochmal z wody ryżowej. Wystarczy, że do trzech litrów wody, dodasz sól oraz około 250 g ryżu, a następnie całość ugotujesz, do momentu, aż ryż zmięknie. Następnie odcedź ryż i zlej wodę do osobnego naczynia. Do ryżowej wody dodaj więcej wody, tak by mikstura była rozcieńczona. Taka woda nadaje się do krochmalenia ubrań czy pościeli.

Kąpiel w wodzie ryżowej

Jeśli wystąpiła u ciebie wysypka lub podrażnienie skóry możesz wykąpać się w wodzie ryżowej. To skuteczny sposób na złagodzenie świądu, dodatkowo taki zabieg nawilży skórę oraz pomoże zredukować krosty i zaczerwienienia. Skrobia, która wytrąca się podczas gotowania ryżu, to skuteczny środek na egzemę.

Woda z ryżu jako nawóz do kwiatów

Została ci woda po gotowaniu ryżu? Podlej nią kwiatki, twoje rośliny będą zachwycone. Znajdujące się w niej minerały będą doskonałą odżywką. Warto zapamiętać, by nie używać osolonej wody ryżowej. Wystarczy, że w butelce zmieszasz wodę po ryżu ze zwykłą wodą kranową i w ten sposób zaaplikujesz ją swoim roślinom.

Zobacz także:

Jak prać ręcznie? Kilka prostych wskazówek »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
3
wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 87

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1696

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1