Spis treści:
Jeśli dbasz o utrzymanie zdrowej figury, pewnie chętnie sięgasz po koktajle owocowe i warzywne. Nie tylko pozwalają dostarczyć organizmowi witamin, ale jednocześnie nie powodują tycia. Wręcz przeciwnie, przeciwdziałają zaparciom, a dodatkowo - przyspieszają metabolizm. Jednym z napojów polecanych podczas diety redukcyjnej będzie ten przygotowany z owoców. Zobacz, jak robić odchudzający koktajl z suszonych śliwek.
Jakie właściwości mają suszone śliwki?
Świeże śliwki to skarbnica wielu witamin i minerałów, w tym: witamin A, C, E, B6 i K, a także wapnia, żelaza, manganu, potasu oraz błonnika pokarmowego. Po ususzeniu owoców ich wartości odżywcze się zmieniają. Występuje pięć razy więcej witaminy A i siedem razy więcej błonnika. Właśnie dlatego do głównych właściwości suszonych śliwek należy usprawnianie trawienia i zapobieganie zaparciom.
Suszone śliwki pomagają regulować pracę układu pokarmowego i są polecane podczas diety odchudzającej, nawet mimo wysokiej kaloryczności. 100 g to ok. 300 kcal, podczas gdy w tej samej porcji świeżych owoców kryje się tylko 50 kcal. Warto jednak wspomnieć, że suszone śliwki spowalniają wchłanianie cukru, dzięki czemu organizm czerpie energię z tłuszczu, przyspieszając jego spalanie. Co więcej, wysoka zawartość błonnika przekłada się na obniżenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
Jakie właściwości mają suszone śliwki? Oprócz dobrego wpływu na układ pokarmowy, ze względu na obecność potasu i antyoksydantów, wykazują one też wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego. Wspomniane przeciwutleniacze również chronią przed nowotworami, opóźniają procesy starzenia się organizmu, a wraz z witaminami z grupy B - pomagają utrzymać piękną i zdrową skórę, bez zmarszczek i przebarwień.
Jak robić odchudzający koktajl z suszonych śliwek?
Właściwości suszonych śliwek sprawią, że twoje jelita będą się miały znacznie lepiej. Jeśli marzysz o płaskim brzuchu, sprawnym metabolizmie i braku zaparć, przeczytaj o tym, jak robić odchudzający koktajl z suszonych śliwek. Do jego przyrządzenia wystarczy ci tylko pięć składników - każdy z produktów ma na celu wyregulowanie pracy układu pokarmowego.
Jak pić śliwkowy napój? Domowej kuracji nie stosuj zbyt często, bo nadmiar błonnika może doprowadzić do biegunek lub rozstroju żołądka. Po koktajl sięgaj, gdy dopadną cię wzdęcia czy zaparcia albo pij profilaktycznie (szczególnie po 50 roku życia, gdy metabolizm już spowolnił) - raz lub dwa razy w tygodniu. Nie mogą go pić cukrzycy oraz chorujący na zespół jelita drażliwego. Przeciwwskazaniem do picia koktajlu będzie także alergia na śliwki.
Jak robić odchudzający koktajl z suszonych śliwek? Przepis znajdziesz poniżej - zastosuj go krok po kroku, a na pewno będziesz się cieszyć pysznym i odpowiednio działającym napojem:
Składniki
- 8 sztuk większych suszonych śliwek,
- 2 łyżeczki płatków owsianych,
- 2 łyżeczki siemienia lnianego,
- szczypta cynamonu,
- 100 ml jogurtu naturalnego.
Koktajl odchudzający z suszonych śliwek jest bardzo prosty w przygotowaniu. Suszone śliwki przełóż do miski i zalej gorącą wodą (tak, aby były nią całkowicie przykryte). Odstaw owoce na ok. 20 minut.
Po tym czasie do kielicha blendera przelej wodę spod śliwek i włóż namoczone śliwki. Wsyp płatki owsiane, siemię lniane i szczyptę cynamonu. Dodaj również jogurt naturalny. Wszystko zblenduj ze sobą na aksamitne smoothie. Przelej do czystego szklanego dzbanka lub słoja i wstaw do lodówki na ok. 20 minut. Po upływie tego czasu koktajl odchudzający z suszonych śliwek nadaje się do spożycia.
Taki napój nie tylko podkręci przemianę materii, ale również pomoże oczyścić jelita z zalegających resztek, uregulować poziom cukru we krwi oraz cholesterolu. Suszone śliwki zahamują apetyt, zapewniając uczucie sytości na dłużej. Zapewni płaski brzuch, lepsze samopoczucie i usunie toksyny z organizmu.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy. Jak stosować? »
Pij przed posiłkiem, by obniżyć cukier, cholesterol i pokonać zaparcia. Tylko trzy składniki »
Frykas z babcinej spiżarni. Esencjonalny i pełen słodyczy sok »