Najlepsze przepisy na ogórki

Wzmacnia naczynia i serce, obniża ciśnienie, na żołądek działa jak leczniczy plaster. Pij 50 ml dziennie tego soku

Picie naturalnych soków to nie tylko sposób na orzeźwienie, ale i dostarczenie organizmowi wielu cennych substancji. Najczęściej sięgamy oczywiście po te klasyczne z pomarańczy, czy jabłek. Warto jednak poznać właściwości innych owoców, które mogą zadziałać jak lecznicza kuracja. Dziś na tapet weźmiemy sok z głogu, sprawdzimy, jakie ma właściwości, wartości odżywcze oraz jak zrobić go w domu.

Dlaczego warto pić sok z głogu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Głóg to roślina o ciemnoczerwonych, kulistych owocach, występuje na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Powszechnie rośnie także na terenie naszego kraju, w parkach, lasach i ogrodach. Kwiaty głogu rozkwitają w maju i czerwcu, natomiast owoce zbierane są w okolicach września i października. Głóg od dawna wykorzystywany jest w celach leczniczych, nic w tym dziwnego, te niepozorne owoce są źródłem wielu cennych substancji pozytywnie wpływających na organizm. Można przygotować z niego galaretki, nalewki, herbaty, a także sok. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak go przygotować, kto powinien pić sok z głogu oraz jakie są przeciwwskazania do jego spożycia. 

Sprawdź także: Syrop z mniszka lekarskiego Katarzyny Dowbor

Sok z głogu – wartości odżywcze

Owoce głogu kryją w sobie wiele dobroczynnych wartości odżywczych. Znajduje się w nich sporo witamin, między innymi witamina C, te z grupy B, PP, oraz substancje mineralne: magnez, potas, wapń, sód czy fosfor. Głóg zawiera także flawonoidy, które mają działanie rozkurczowe oraz antyoksydacyjne, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe. Obecne są w nich także regulujące ciśnienie krwi procyjanidyny

Jakie właściwości lecznicze ma sok z głogu?

Roślina ta od lat stosowana w medycynie ludowej. Przede wszystkim sok z głogu korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób układu krwionośnego, stosuje się go między innymi w przypadku: zmniejszonej kurczliwości mięśnia sercowego, miażdżycy, nadciśnienia czy wysokiego cholesterolu. 

Sok z głogu to również sposób na wsparcie układu immunologicznego, do czego przyczyniają się flawonoidy. Działa przeciwbakteryjnie, grzybobójczo oraz antywirusowo, dzięki czemu zapobiega infekcjom, przeziębieniom i grypie. Wpływa również pozytywnie na pracę układu pokarmowego, wspiera prawidłowe trawienie, a także zapobiega zaparciom. Może także być pomocny podczas biegunek. 

Kto powinien pić sok z głogu?

Sok z głogu przede wszystkim powinien znaleźć się w diecie osób, które cierpią na choroby serca i układu krążenia. W szczególności polecany jest osobom w starszym wieku. Pomoże zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, a także zapobiega miażdżycy. Głogowy sok pomoże także obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego zalecany jest diabetykom. 

Głóg pozytywnie wpływa również na układ nerwowy, poleca się go między innymi w stanach długotrwałego stresu, ponieważ może podziałać odprężająco oraz zredukować napięcie. Ponadto przypisuje się mu właściwości zwalczające bezsenność. Warto wspomnieć również o tym, że głóg ma działanie rozkurczowe, działa na mięśnie gładkie, dlatego może skutecznie poradzić sobie np. z bólami brzucha lub bólami miesiączkowymi. Może być także skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z astmą. 

Co ciekawe, owoce głogu stosuje się również w preparatach zapobiegających wypadaniu włosów. 

Jak zrobić sok z głogu?

Sok z głogu bez problemu możesz kupić w sklepach zielarskich, tych ze zdrową żywnością, a także znaleźć go w wielu aptekach. Jeżeli jednak masz dostęp do świeżych owoców, możesz pokusić się o zrobienie go samodzielnie w domu. Do przygotowania soku z głogu, będziesz potrzebować: kilogram owoców głogu, dwa litry wody, 400 g cukru raz pięć łyżek soku z cytryny. 

Zacznij od dokładnego umycia i oczyszczenia owoców, następnie usuń z nich pestki. Wrzuć je do garnka, wlej wodę i poczekaj, aż zacznie wrzeć, następnie, odcedź płyn, kiedy owoce przestygną, wyjmij z nich pestki. 

Do garnka wlej dwa litry wody, wsyp cukier, podgrzewaj, aż cukier się rozpuści, następnie wrzuć wydrylowane owoce i gotuj przez kwadrans. Kiedy mikstura przestygnie, przecedź ją, uzyskany sok wlej do czystych i wyparzonych butelek. Możesz poddać go pasteryzacji, a następnie odstawić w chłodne miejsce. 

Sok warto pić na pół godziny przed posiłkiem, pojedyncza dawka to ok. 25 ml. Możesz spożywać go dwa razy dziennie.

Sok z głogu – przeciwwskazania

Picie soku z głogu powinny skonsultować z lekarzem osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, które na stałe stosują leki. Nie jest również wskazany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Odradza się również spożywanie go kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią. Sok z głogu nie powinien być również pity przez dzieci do 12. roku życia. 

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ryż z groszkiem i marchewką

Lekki i bardzo smaczny dodatek do mięs. Szybko się go przyrządza. Polecamy!

Odsłon: 62

15 min
4
Dodatki Mizeria do obiadu

Dzisiaj przygotowałam do obiadu jako dodatek mizerię z ogórków z koperkiem. P...

Odsłon: 195

15 min
5
Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 41

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26