Grill - temat specjalny

Wzmacnia naczynia i serce, obniża ciśnienie, na żołądek działa jak leczniczy plaster. Pij 50 ml dziennie tego soku

Picie naturalnych soków to nie tylko sposób na orzeźwienie, ale i dostarczenie organizmowi wielu cennych substancji. Najczęściej sięgamy oczywiście po te klasyczne z pomarańczy, czy jabłek. Warto jednak poznać właściwości innych owoców, które mogą zadziałać jak lecznicza kuracja. Dziś na tapet weźmiemy sok z głogu, sprawdzimy, jakie ma właściwości, wartości odżywcze oraz jak zrobić go w domu.

Dlaczego warto pić sok z głogu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Głóg to roślina o ciemnoczerwonych, kulistych owocach, występuje na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Powszechnie rośnie także na terenie naszego kraju, w parkach, lasach i ogrodach. Kwiaty głogu rozkwitają w maju i czerwcu, natomiast owoce zbierane są w okolicach września i października. Głóg od dawna wykorzystywany jest w celach leczniczych, nic w tym dziwnego, te niepozorne owoce są źródłem wielu cennych substancji pozytywnie wpływających na organizm. Można przygotować z niego galaretki, nalewki, herbaty, a także sok. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak go przygotować, kto powinien pić sok z głogu oraz jakie są przeciwwskazania do jego spożycia. 

Sprawdź także: Syrop z mniszka lekarskiego Katarzyny Dowbor

Sok z głogu – wartości odżywcze

Owoce głogu kryją w sobie wiele dobroczynnych wartości odżywczych. Znajduje się w nich sporo witamin, między innymi witamina C, te z grupy B, PP, oraz substancje mineralne: magnez, potas, wapń, sód czy fosfor. Głóg zawiera także flawonoidy, które mają działanie rozkurczowe oraz antyoksydacyjne, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe. Obecne są w nich także regulujące ciśnienie krwi procyjanidyny

Jakie właściwości lecznicze ma sok z głogu?

Roślina ta od lat stosowana w medycynie ludowej. Przede wszystkim sok z głogu korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób układu krwionośnego, stosuje się go między innymi w przypadku: zmniejszonej kurczliwości mięśnia sercowego, miażdżycy, nadciśnienia czy wysokiego cholesterolu. 

Sok z głogu to również sposób na wsparcie układu immunologicznego, do czego przyczyniają się flawonoidy. Działa przeciwbakteryjnie, grzybobójczo oraz antywirusowo, dzięki czemu zapobiega infekcjom, przeziębieniom i grypie. Wpływa również pozytywnie na pracę układu pokarmowego, wspiera prawidłowe trawienie, a także zapobiega zaparciom. Może także być pomocny podczas biegunek. 

Kto powinien pić sok z głogu?

Sok z głogu przede wszystkim powinien znaleźć się w diecie osób, które cierpią na choroby serca i układu krążenia. W szczególności polecany jest osobom w starszym wieku. Pomoże zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, a także zapobiega miażdżycy. Głogowy sok pomoże także obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego zalecany jest diabetykom. 

Głóg pozytywnie wpływa również na układ nerwowy, poleca się go między innymi w stanach długotrwałego stresu, ponieważ może podziałać odprężająco oraz zredukować napięcie. Ponadto przypisuje się mu właściwości zwalczające bezsenność. Warto wspomnieć również o tym, że głóg ma działanie rozkurczowe, działa na mięśnie gładkie, dlatego może skutecznie poradzić sobie np. z bólami brzucha lub bólami miesiączkowymi. Może być także skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z astmą. 

Co ciekawe, owoce głogu stosuje się również w preparatach zapobiegających wypadaniu włosów. 

Jak zrobić sok z głogu?

Sok z głogu bez problemu możesz kupić w sklepach zielarskich, tych ze zdrową żywnością, a także znaleźć go w wielu aptekach. Jeżeli jednak masz dostęp do świeżych owoców, możesz pokusić się o zrobienie go samodzielnie w domu. Do przygotowania soku z głogu, będziesz potrzebować: kilogram owoców głogu, dwa litry wody, 400 g cukru raz pięć łyżek soku z cytryny. 

Zacznij od dokładnego umycia i oczyszczenia owoców, następnie usuń z nich pestki. Wrzuć je do garnka, wlej wodę i poczekaj, aż zacznie wrzeć, następnie, odcedź płyn, kiedy owoce przestygną, wyjmij z nich pestki. 

Do garnka wlej dwa litry wody, wsyp cukier, podgrzewaj, aż cukier się rozpuści, następnie wrzuć wydrylowane owoce i gotuj przez kwadrans. Kiedy mikstura przestygnie, przecedź ją, uzyskany sok wlej do czystych i wyparzonych butelek. Możesz poddać go pasteryzacji, a następnie odstawić w chłodne miejsce. 

Sok warto pić na pół godziny przed posiłkiem, pojedyncza dawka to ok. 25 ml. Możesz spożywać go dwa razy dziennie.

Sok z głogu – przeciwwskazania

Picie soku z głogu powinny skonsultować z lekarzem osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, które na stałe stosują leki. Nie jest również wskazany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Odradza się również spożywanie go kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią. Sok z głogu nie powinien być również pity przez dzieci do 12. roku życia. 

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 67

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4