Sponsorowane

Zaproś przyjaciół na grilla – przepisy na męskie weekendowe spotkanie

Grillowanie to coś więcej niż tylko sposób na przygotowanie jedzenia – to prawdziwa sztuka i męska pasja, która łączy pokolenia. Każde spotkanie przy grillu to okazja, by popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, ale także spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy z grillem jesteś za pan brat, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą przygotowywania potraw – przedstawiamy przepisy, które pomogą stworzyć dania godne profesjonalnych szefów kuchni, niezależnie od poziomu zaawansowania. Soczysta karkówka, aromatyczny bakłażan i wyborny ser regionalny – tych smaków nie da się zapomnieć. Gotów na rozpalenie grilla?

Jakie składniki wrzucić na ruszt, by szybko przygotować pyszne dania? /123RF/PICSEL

Materiał promocyjny

Karkówka z grilla

Nazwać karkówkę grillowym klasykiem, to nic o niej nie powiedzieć. Tego mięsa nie może zabraknąć w menu szanującego się mistrza grilla. Soczysta, aromatyczna, a jednocześnie łatwa w przygotowaniu – karkówka sprawdza się doskonale na każdym męskim spotkaniu i jest bezpiecznym wyborem, bo niemal każdy ją lubi. Dzięki odpowiedniej marynacie mięso jest miękkie i pełne smaku, co sprawia, że każdy kęs stanie się prawdziwą przyjemnością.

Jak ją przyrządzić? Potrzebujemy 1 kg karkówki wieprzowej, czterech ząbków czosnku, dwóch łyżek musztardy, połowy szklanki oliwy, jednej łyżki miodu, dwóch łyżek octu balsamicznego, a także przypraw: jednej łyżeczki papryki, soli i pieprzu.

Karkówkę myjemy i osuszamy, a następnie kroimy na plastry o grubości około 1,5 cm. W misce mieszamy oliwę, musztardę, miód, ocet balsamiczny, przeciśnięty przez praskę czosnek, a także paprykę oraz sól i pieprz. Zanurzamy plastry karkówki w marynacie, by całe były nią pokryte, odstawiamy miskę na co najmniej dwie godziny do lodówki (a najlepiej na całą noc).

Następnie układamy karkówkę na rozgrzanym grillu i smażymy przez około 6-8 minut z każdej strony, aż będzie soczysta i dobrze przypieczona.

Grillowany ser wędzony

Serki należy piec na dobrze rozgrzanym grillu po dwie minuty z każdej strony /materiały promocyjne

Kto z nas nie kocha sera z grilla? Uwielbiamy sery regionalne, ale na grilla warto poszukać produktu o wyjątkowym smaku i wysokiej jakości, ponieważ nie każdy dobrze sprawdzi się w tej roli. Idealnie nadaje się do tego wędzony Ser Janosika. Jest dostępny zarówno w wersji tradycyjnej, jak i bez laktozy, dzięki czemu możemy zaproponować go również gościom z nietolerancją. W ten sposób każdy może delektować się jego wyjątkowym smakiem, niezależnie od swoich dietetycznych ograniczeń. Grillowany ser to prawdziwy rarytas, a jednocześnie produkt tradycyjnej polskiej kuchni, który zachwyca swoją prostotą i głębokim smakiem.

Możemy podać go z żurawiną, której słodycz przełamie słony smak serka. Warto także przygotować sosy samodzielnie.

Miłośnikom nieoczywistych smaków z pewnością spodoba się sos truskawkowo-borówkowy. Do jego przygotowania potrzebujemy po 250 g borówek oraz truskawek, cztery łyżki cukru, ½ szklanki czerwonego wina oraz łyżkę soku z cytryny. Przygotowanie rozpoczynamy od wsypania do rondelka cukru oraz owoców. Następnie gotujemy, delikatnie mieszając. Gdy owoce puszczą sok, a całość zgęstnieje – wlewamy wino oraz sok z cytryny. Mieszamy, pilnując, aby się nie przypaliło. Gdy wino odparuje, a sos będzie zredukowany, możemy spróbować. W razie potrzeby warto dodać soku z cytryny.

Sosem, który będzie pasował zarówno do wędzonych serków, jak i do grillowanych mięs, będzie ten przygotowany z wędzonych śliwek. W jaki sposób go przygotować? Potrzebować będziemy 80 g śliwek wędzonych (bez pestek), korę cynamonu, goździki, kilka ziarenek pieprzu, majeranek, jedną małą cebulę (ok. 40 g), ząbek czosnku, 250 ml wody, łyżka oleju. Śliwki gotujemy w wodzie – mają się rozpadać. W tym czasie na oleju podsmażamy cebulkę i czosnek wraz przyprawami. Gdy śliwki zmiękną, dodajemy do nich usmażoną cebulkę (przyprawy należy wcześniej wyjąć), powoli gotujemy na małym ogniu. Gdy płyn się zredukuje, całość blendujemy na gładką masę.

Dla tych, którzy nie mają czasu lub chęci na przygotowanie bardziej skomplikowanych przepisów, dostępny jest również Ser Janosika z dołączonym do opakowania sosem. Oprócz klasycznego sosu żurawinowego dostępne są również bardziej nietypowe warianty, takie jak sos śliwkowy z chili, dodający potrawie pikantności i wyrazistości, oraz sos barbecue, który podkreśli grillowy charakter sera i jego głęboki, dymny smak.

Bakłażan z grilla z sosem jogurtowo-miętowym

Zdaniem dietetyków grillowanym potrawom powinny towarzyszyć warzywa. Zarówno do karkówki, jak i Sera Janosika świetnie pasuje np. bakłażan. Po upieczeniu rozpływa się w ustach, a jego delikatny smak i kremowa konsystencja idealnie komponują się z orzeźwiającym, lekkim sosem jogurtowo-miętowym.

Potrzebujemy tylko dwa średnie bakłażany, trzy łyżki oliwy, łyżeczkę soli, pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu, pół łyżeczki kminu rzymskiego, 200 g jogurtu naturalnego, garść świeżej mięty, ząbek czosnku i sok z połówki cytryny.

Bakłażany myjemy i kroimy na plastry o grubości około 1 cm. W miseczce mieszamy oliwę, sól, pieprz i kmin rzymski. Smarujemy plastry bakłażana mieszanką oliwy i przypraw. Grillujemy bakłażany przez około 4-5 minut z każdej strony, aż będą miękkie i lekko przyrumienione. W międzyczasie przygotowujemy sos: jogurt mieszamy z posiekaną miętą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz sokiem z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

Smacznego!

Materiał promocyjny

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najprostszy przepis na biszkopt

Biszkopt przygotowany z idealnego ciasta na biszkopt. Przepis prosty, a biszk...

Odsłon: 46

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

18
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

306
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

7
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25