Jakie mięso wybrać – na gulasz, do zrazów i bitek?

Jest coś bardzo romantycznego i urzekającego w smaku zrazów czy bitek, które kojarzą się z dzieciństwem - pieczołowicie i z miłością przygotowywanych przez mamę lub babcię. Jak odtworzyć ten cudowny smak? Poradnik przygotował Marco Pierre White, ambasadora Bulionetki do duszonych dań Knorr.

Fot. materiały prasowe


Najważniejsze to zakupić dobrą sztukę mięsa u sprawdzonego rzeźnika. Takie mięso moim zdaniem jest najlepsze i najsmaczniejsze, jeśli tylko przyrządzisz je umiejętnie. Z sentymentem wspominam np. szponder wołowy duszony z kluskami, który jadłem jako dziecko. A oto kilka innych moich ulubionych mięs:


Policzki wołowe

W mojej restauracji policzki są podstawą pysznego gulaszu wołowego. Są to sporej wielkości, poprzerastane tłuszczem, pełne smaku kawałki wołowiny - doskonałe po ok. 4-godzinnym duszeniu. Policzki wieprzowe są podobnie smaczne - co więcej, mięso dostępne jest w dobrze wyposażonych supermarketach.


Golenie wołowe

Tańsze kawałki mięsa pochodzą z części zwierząt, których używają one najczęściej, a takim jest m.in. goleń. Zawartość tłuszczu i kości potrafi niektórych zniechęcić, ale warto pamiętać, że wywar z kości wspaniale wzbogaca smak potrawy, którą przygotowujesz.


Łata wołowa

Chude kawałki mięsa mają w sobie dużo smaku, ale jednocześnie są dość twarde i poprzerastane tkanką łączną, toteż wymagają długiej obróbki termicznej, np. powolnego duszenia. Łaty wołowe świetnie sprawdzą się w klasycznym przepisie na Pudding z wołowiną i cynaderkami oraz Placek z wołowiną i cynaderkami. Można je też pociąć na kawałki i zamarynować, przygotowując meksykański smakołyk - fajitas, czyli mięso wołowe (ewentualnie z kurczaka, wieprzowe) podawane z cebulą i papryką oraz dodatkami, takimi jak kwaśna śmietana, salsa, ser czy pomidory.


Mostek

Polecam gorąco wykorzystywać mostek do przepisów, którego podstawę stanowi długo duszone lub gotowane mięso, jak np. Duszona wołowina z ciemnym piwem Guinness czy Wołowina po burgundzku, ponieważ w obu mięso to doskonale smakuje i urzeka aromatem. Lubię pokroić mostek w większe kawałki, aby na talerzu zagościły spore kawałki mięsa.


Ogony wołowe

Ogony wołowe niezmiennie cieszą się popularnością wśród bywalców mojej restauracji. To pożywne danie, idealne na chłodniejsze dni. Sekret przyrządzenia pysznej potrawy z ogonów wołowych to długie, powolne gotowanie lub duszenie przez co najmniej 3 godziny, tak aby wydobyć z mięsa pełnię smaku.


Podudzie z jagnięciny

To pyszne mięso, które staje się coraz bardziej popularne - chciałbym tylko, aby restauracje potrafiły przyrządzać je w odpowiedni sposób! Podudzia jagnięce powinny być delikatne, powoli duszone, aż do momentu, gdy mięso skruszeje i zmięknie. Jest pysznie!


Boczek wieprzowy

Wiele lat temu boczek był bardzo tani. Teraz jest smakołykiem nieco droższym, ale wciąż bardzo lubianym i popularnym. Możesz poszukać również boczku jagnięcego - sam się dziwię, czemu nie zdobył sobie jeszcze szerszej popularności, skoro jest taki smaczny.


Przepis >> Boeuf bourguignon z grzybami

Porcja dla: 6 osób
Czas przygotowania: 40 min
Czas gotowania: 195 min

Składniki:

• 800 g mostku wołowego,
• 2 łyżeczki oleju słonecznikowego,
• 1 cebula,
• 1 łyżeczka mąki,
• ½ pora (biała część),
• ½ główki czosnku,
• 1 plaster niewędzonego boczku,
• ¼ natki selera,
• kilka gałązek tymianku,
• kilka gałązek pietruszki,
• 1 liść laurowy,
• ½ butelki czerwonego wino, np. Bordeaux,
• 1 Bulionetka do duszonych mięs Knorr.

Sposób przygotowania:

1. Pokrój wołowinę w duże kawałki, ok. 3 cm.

2. Obsmaż mięso ze wszystkich stron, aż nabierze ciemno złotego koloru. Następnie przenieś mięso na durszlak, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

3. Posiekaj cebulę i białą część pora i dodaj do garnka. Gotuj powoli w tłuszczu pozostałym na patelni. Dodaj szczyptę mąki, aby zagęścić sos. Po ugotowaniu odcedź nadmiar tłuszczu przez sito. Wrzuć cebulę ponownie na patelnię.

4. Główkę czosnku przekrój w poziomie na pół. Dodaj do cebuli.

5. Przygotuj bukiet przypraw. Zwiąż ćwierć natki selera, liść laurowy, kilka gałązek świeżego tymianku i trochę pietruszki i dodaj na patelnię. Niektórzy umieszczają marchewkę w Boeuf Bourguignon na tym etapie, ale nie uważam, aby było to konieczne.

6. Wino wlej do garnka, a następnie dodaj wcześniej przygotowany bukiet przypraw i ładny, duży plaster boczku. Doprowadź do wrzenia i zredukuj objętość (o około połowę). To wzmocni smak dania.

7. Dodaj 500 ml wody, a następnie bulionetkę Knorr, która podkreśli smak potrawy. Dodaj mięso, doprowadź do wrzenia. Całość włóż do pieca, piecz w temperaturze ok. 140-150°C przez ok. 165 min. Sprawdź po ok. 2 godz., czy danie nie wysycha.

8. 20 min przed końcem pokrój boczek w cienkie paski, a następnie smaż je delikatnie. Nie ma potrzeby dodawania jakiegokolwiek oleju, ponieważ boczek będzie gotować się we własnym tłuszczu. Na osobnej patelni zarumień cebulę. Gdy boczek będzie lekko rumiany, odcedź go i na tej samej patelni usmaż grzyby.

9. Wyciągnij z piekarnika mięso. Przełóż kawałki wołowiny na talerz i polej sosem z duszenia. Udekoruj cebulą, grzybami oraz boczkiem. Oto klasyczny boeuf bourguignon.


Materiały prasowe/Marco Pierre White, ambasador Bulionetki do duszonych dań Knorr

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z sałaty lodowej

Dzisiaj bardzo szybka, prosta sałatka. Bardzo dobra jako dodatek do obiadu lu...

Odsłon: 255

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

2
3
Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

3
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2