Autor pisze o przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji kulinarnej, która ukształtowała pokolenia Kuroniów i Liszkiewiczów, a którą sam jako kucharz odnajduje w gotowaniu.
Każdemu rozdziałowi towarzyszy dwanaście przepisów - sześć skojarzonych z bohaterem lub bohaterami danego rozdziału i sześć proponowanych przez Jakuba Kuronia alternatywnych wersji tych dań. Charakter potraw oddaje w dużym stopniu charakter samych postaci. Wszystko to sprawia, że nie jest to typowa książka kucharska.
"Kuroniowie przy stole to wyjątkowa książka kucharska. Syn Macieja Kuronia z dużym poczuciem humoru opowiada o członkach swojej rodziny i źródłach ich inspiracji kulinarnych. Anegdoty nie tylko wprowadzą czytelnika w świat kuchni rodziny Kuroniów, lecz także przeniosą go w czasy, kiedy zdobycie potrzebnych do gotowania produktów niemal graniczyło z cudem. Trzeba było dużej wyobraźni, by ugotować coś smacznego, a Kuroniowie stali się w tym mistrzami. W książce zostały zebrane 72 przepisy, zarówno te tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak i te nowoczesne - zaproponowane przez Jakuba. Każdy z nich został starannie dobrany po to, by oddać charaktery opisywanych osób. Znalazły się tu przepisy na niepowtarzalne dania: grochówkę kuroniówkę, mamałygę, keczup Jacka, ser zgliwiały, czanachy, kibiny i wiele innych." (Cytat pochodzi z książki "Kuroniowe przy stole; strona 4).
JAKUB KUROŃ szef kuchni Biesiada z Kuroniem Catering i Fundacji Kuroniówka. Na co dzień zarządza restauracjami pracowniczymi, prowadzi szkolenia i pokazy kulinarne. W kuchni lubi eksperymentować. Jego specjalnością są przepisy kuchni polskiej przygotowywane w nowoczesny i zaskakujący sposób. Prowadzi blog kulinarny, który ma kilka tysięcy fanów na Facebooku.
Źródło: Infromcja prasowa