Marina i Margherita, czyli włoska pizza

Tę niezwykle prostą potrawę wymyślili biedacy. Dziś chyba nie ma na świecie nikogo, kto by chociaż raz w życiu jej nie skosztował. Jedzą ją robotnicy, studenci, biznesmeni a także bogacze. Mowa oczywiście o pizzy - najpopularniejszym na świecie daniu włoskiej kuchni.

Fot. 123RF/Picsel

Historia pizzy ma grubo ponad tysiąc lat. Wcześniej pieczone placki powszechnie znane były w starożytnej Grecji;

podawano je również z okazji urodzin faraonów w Egipcie. Po raz pierwszy słowo pizza (łacińskie picea) pojawiło się w 997 roku we Włoszech. Określano tak chlebowy placek, który był przysmakiem, a właściwie podstawowym pożywieniem biedaków.

Dalsza historia pizzy wiąże się z czasem wielkich odkryć geograficznych. Wtedy to sprowadzono z Ameryki pomidory, które pierwotnie uważane były za warzywa ozdobne i niejadalne. Ba, sądzono nawet, że pomidor jest trujący. Być może nieświadomi "trujących" właściwości pomidorów biedni mieszkańcy Neapolu zaczęli dodawać je do placków z mąki, oliwy, czosnku i sera. W ten oto jakże częsty bo przypadkowy sposób stworzyli jedno z najsłynniejszych i najpopularniejszych dań współczesnej kuchni czyli znaną dziś wszystkim pizze neapolitańską.

Marina i Margherita


Jedną z pierwszych pizzerii jest istniejąca do dzisiaj neapolitańska "Antica Pizzeria Port Alba". Wcześniej w miejscu gdzie mieści się pizzeria sprzedawano - głównie handlarzom - wypiekane na miejscu placki z oliwkami, pomidorami polane oliwą i serem. Najstarsza pizzeria przyciąga wielu turystów czemu nie trudno się dziwić, bo każdy chce choć raz poczuć smak i zapach pizzy wytwarzanej w tym samym miejscu od kilkuset lat.

Obecnie pizze przygotowuje się na tysiące sposobów. Jednak dla rodowitego Włocha prawdziwa pizza, to ta najstarsza i najprostsza, czyli Marina i Margherita. Pierwsza z nich to nic innego jak pomidory, oliwa, czosnek, oregano, bazylia i choć trudno nam to sobie dziś wyobrazić, pizza ta nie zawiera sera. Jej nazwa pochodzi od tego, że była przysmakiem żeglarzy, którzy jedli ją po powrocie z połowów na morzu. Marina ma wszystkie cechy charakterystyczne dla pizzy. Jest to danie szybkie i sycące, które dawało ukojenie zgłodniałym i zmęczonym żeglarzom.

Druga klasyczna pizza czyli Margherita znajduje się dziś na pierwszym miejscu we wszystkich dobrych pizzeriach. Swoją sławę zawdzięcza piekarzowi Raffaele Esposito, który pracował w pizzerii "Pietro... e basta cosi". Esposito chcąc zaimponować królowi Umberto I i jego żonie Marghericie przygotował trzy wyśmienite pizze. Mimo iż królowa znana była z wybrednego gustu, jedna z pizz tak bardzo jej posmakowała, że od tego czasu nazwano ją jej imieniem - Margherita. Do dziś zachowane są jej składniki, a mianowicie zielona bazylia, biała mozzarella i czerwone pomidory.

Prawdziwa pizza to...

Pod koniec XX wieku powstało "Stowarzyszenie prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy", którego celem jest zachowanie jedynych "prawdziwych" pizz neapolitańskich. Według członków stowarzyszenia istnieją tylko dwa rodzaje pizzy, czyli Marinara i Margherita. Wydawać by się mogło, że przygotowanie tych przysmaków to nic trudnego. Tak jednak nie jest. Aby pizza spełniała wymagania stawiane przez stowarzyszenie przygotowujący ją musi się nieźle natrudzić. Pizzę powinno się piec w temperaturze 485 stopni C. przez 90 sekund, w piecu koniecznie opalanym drewnem. Określony jest nawet rozmiar placka - około 35 centymetrów średnicy.

Pizze neapolitańskie choć najstarsze nie są jedynymi we Włoszech. Każdy region tego kraju wypracował swoje własne wersje tego dania. W regionie Lazio, którego stolicą jest Rzym warto spróbować Quatro stagioni. Jest to pizza dla "niezdecydowanych" ; składa się z czterech kawałków z których na każdym leżą inne dodatki. Inną charakterystyczną pizzą jest capricciosa, w skład której wchodzi ser mozzarella, pomidory, pieczarki, karczochy, gotowana szynka, oliwki i oczywiście olej. Koniecznie należy spróbować również pizzy quattro formaggi, czyli pizzy czterech serów, a mianowicie: mozazarelli, gorgonzoli i dwóch rodzajów sera charakterystycznych dla Włoch, fontiny oraz stracchino. Znana jest także pizza vienne składająca się z pomidorów, mozzarelli, niemieckich kiełbasek i oregano.

Na podbój świata

Popularność pizzy jest niezwykła. Chlebowy placek, początkowo przysmak biedaków, dotarł do każdego zakątku świata. W Polsce pojawił się za czasów Zygmunta Starego i jego włoskiej żony królowej Bony. Podczas ich uczty weselnej pizze podano jako główne danie.

W 1895 roku za sprawą emigrantów z Włoch pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych. Jedną z pierwszych pizzerii w tym kraju założył w Nowym Jorku Gennaro Lombardi. To za jego sprawą pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w Ameryce. Co roku w USA zjadanych jest ponad 3 miliardy pizz.

W Ameryce powstała też najbardziej ekstrawagancka pizza. W jej skład wchodzi sześć rodzajów kawioru, dymka, świeży homar i creme freche (rodzaj tłustej śmietany kremówki). Nazwano ją nie bez przyczyny "Luksusową Pizzą", gdyż kosztuje tysiąc USD.

Opracowała: Ewa Czemerys

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 80

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1546

>60 min
5
Pieczywo Chleb na maślance

Jeden z najsmaczniejszych chlebów pieczonych przez naszą babcię. Mocno chrupi...

Odsłon: 1274

30 min
18
60 min
3
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 70

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1