Dania jednogarnkowe

10 sposobów na odchudzanie bez żadnej diety ani ćwiczeń

Czy można schudnąć bez żadnej diety cud ani ćwiczeń? Oczywiście, wystarczy trochę pooszukiwać swój mózg. To od niego tak naprawdę zależy, ile zjadamy.

Czy da się schudnąć bez wyrzeczeń?      Fot. 123RF.COM/PICSEL


1. Jedz powoli

Pamiętaj, im wolniej jesz, tym szybciej się nasycisz! Aby informacja o pełnym żołądku doszła do mózgu i wywołała odpowiednią reakcję (odpowiednie hormony wywołają poczucie nasycenia i przyjemności), potrzeba trochę czasu. Dlatego jedz uważnie i powoli, dokładnie żuj każdy kęs. Możesz np. po każdym kęsie odkładać sztućce. Wszystkie chwyty dozwolone, by dać organizmowi czas na uświadomienie sobie, że zjadł już tyle, ile potrzebuje.


2. Pij wodę

Mózg czasem myli uczucie pragnienia z głodem. Po wypiciu szklanki wody będziesz wiedzieć, czy rzeczywiście jest właśnie pora na przekąskę.

Picie wody jest zalecane niezależnie od tego, czy się odchudzamy czy nie. Często zdarza się, że przez zabieganie, ciągły stres, alkohol, dużo kawy, nasze organizmy odwadniają się. Szklanki wody nie zastąpi puszka coli ani filiżanka kawy. Organizm nawodni - i przy okazji korzystnie wpłynie na zdrowie - zielona herbata.

3. Jedz często

Małe porcje co 3-4 godziny to zalecenie wielu dietetyków. Dzięki temu nie czujemy głodu w trakcie dnia, ale i nie objadamy się. Częste posiłki przyspieszają metabolizm, pozwalają szybciej chudnąć. Ale trzeba pamiętać, że porcje powinny być rzeczywiście niewielkie, jedzenie często dużych porcji nie przełoży się na zrzucone kilogramy!

Naukowcy twierdzą także, że regularność w posiłkach i spaniu przekłada się na lepsze zdrowie i szczuplejszą sylwetkę.


4. Zwróć uwagę na sztućce i talerze

Spróbuj korzystać z mniejszych talerzy niż zwykle. Dzięki temu nałożysz sobie nieco mniej obfitą porcję. Wybór mniejszej łyżeczki i widelczyka też będzie dobrym pomysłem, by jeść wolniej, a w efekcie trochę mniej.

Pamiętaj! Nigdy nie jedz prosto z paczki! Przesypuj wszystkie przekąski do mniejszej miseczki. Dzięki temu będziesz widzieć, ile tak naprawdę zjadasz.


5. Jedz tylko podczas... jedzenia

Lepiej jest też podczas jedzenia tylko... jeść. Jedzenie podczas oglądania telewizji sprawia, że opychamy się ponad miarę, bo nie zauważamy, jakie ilości pochłaniamy. Badacze ustalili, że jeśli rozpraszamy się podczas posiłku, zjadamy aż 70 proc. więcej.

Za „rozpraszacze" naukowcy uznali także innych ludzi. Najmniej zjadamy jedząc w samotności. Ale cóż może zastąpić wspólny, rodzinny posiłek przy wielkim stole?...


6. Jedz w jednym miejscu
Dobrze jest jeść zawsze w kuchni czy jadalni, a nie w innych pokojach czy przed komputerem. Dzięki temu z jedzeniem kojarzyć ci się będzie tylko jedno miejsce, a nie cały dom.

7. Zwracaj uwagę na konsystencję
Konsystencja nie tylko wpływa na to, jak coś nam smakuje, ale też sprawia, że organizm może poczuć się najedzony bardziej lub mniej. Bardziej syci wszystko co jest gęste, kleiste. Sosy i zupy sycą, bo mają płynną konsystencję. Owsianka bardziej nasyci niż płatki owsiane w chrupiącej formie. Ale z drugiej strony chipsy smakują nam bardziej właśnie dlatego, że przyjemnie chrupią. Nie tylko zjadamy ich więcej, ale też później czujemy nasycenie.

Ale uwaga! Soki i napoje nie „działają" na podobnych zasadach. Po wypiciu soku jesteśmy podobnie nienajedzeni jak przed. A co gorsza, później zjadamy mniej więcej tyle samo, ile zjedlibyśmy nie wypiwszy soku. Osoby odchudzające się często wpadają w pułapkę picia kalorycznych, słodzonych lub słodkich soków nie zwracając uwagi na ich zawartość kaloryczną i ilość cukru jaką dostarczają.

8. Myj zęby

Mycie zębów po każdym posiłku nie tylko korzystnie wpłynie na stan zębów i dziąseł oraz na zapach z ust (zobacz, jak odświeżyć oddech bez pasty i szczoteczki). Jeśli będziesz myć zęby po każdym posiłku, będziesz wysyłać do mózgu wiadomość, że skończył się czas jedzenia. Nie będzie się dzięki domagał dojadania, dokładki czy deseru. No i pamiętajmy o tym, że po myciu zębów smak potraw jest daleki od ideału...


Sprytne sposoby na świeży oddech. Kliknij!

pomarańcze


9. Żuj gumę
Żucie gumy pozwala nam zająć czymś buzię, kiedy mielibyśmy ochotę coś przekąsić. Oprócz tego, guma bez cukru wpłynie korzystnie na zapach z ust po jedzeniu.


10. Wyobrażaj sobie, że jesz coś bardziej kalorycznego

Tak! Według badań już samo wyobrażanie sobie, że je się coś kalorycznego (i w dużych ilościach) sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni.


Jak oczyścić organizm z toksyn? Kliknij!
pomidory krojone nożem na desce do krojenia


Zobacz też: W dobrym humorze jemy zdrowiej, Nietypowe odchudzanie, Wady i zalety otwartej kuchni

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła: Monk K."Diety oczami naukowców"health.harvard.edu

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Niewidzialna szarlotka

Jako fan szarlotek, jabłeczników i wszelakich ciast z jabłkami, nie mogłem po...

Odsłon: 113

30 min
2
30 min
1

Przepis dnia

Dania główne Pieczonki w papilotkach

Pieczonki w papilotkach to turecki sposób na zamknięcie smaku w jednym, papie...

Odsłon: 13069

30 min
15
Dania główne Kotleciki Szu Szu

Przepis na kotleciki Szu Szu to idealna propozycja na szybki i smaczny obiad,...

Odsłon: 1283

60 min
2
30 min
0
Zupy kartoflanka

Zupka kartoflanka to taka zupka, po której zjedzeniu nie potrzebujemy już dru...

Odsłon: 197

>60 min
3

Polecane artykuły

Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

1
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

8
Informacje Pierwszorzędna na galaretki, konfitury i nalewki. Trzy przepisy na tarninę

Tarnina to owoc, który warto włączyć do jesiennych przetworów. Choć na surowo jest bardzo kwaśna i cierpka, po przemrożeniu zyskuje wyjątkowy smak,...

5