ABC dobrego rosołu

W polskich domach rosół traktowany jest jak lek na wszystkie dolegliwości. Leczy przeziębienie, rozgrzewa ducha i zawsze smakuje pysznie. Każda rodzina ma swój własny przepis na idealny rosół. O czym powinniśmy pamiętać za każdym razem?

1. Mięso

Standardowo rosół kojarzy nam się z mięsem z kurczaka, jednak nie zawsze musi to być nasz pierwszy wybór. Najważniejsze, by mięso było świeże i wysokiej jakości. Dobrze sięgnąć po takie pochodzące z ekologicznej hodowli lub bezpośrednio od wiejskiego gospodarza - takie zwierzęta są zwykle lepiej umięśnione, ich mięso ma ciemniejszy kolor a skóra jest bardziej żółta niż biała. Często można znaleźć je na stoiskach mięsnych położonych na targach i bazarach.

W kwestii gatunku oprócz tradycyjnej kury, która najczęściej gości na naszych stołach możemy pozwolić sobie na odrobinę zróżnicowania. Doskonałym wyborem będzie perliczka, indyk, a nawet szponder lub łata wołowa. Taki rosół ma bursztynową barwę i jest nieco bardziej intensywny w smaku. Podobnie jest, gdy zdecydujemy się na przygotowanie wywaru na bazie mięsa z kaczki - zupa nabierze dzięki temu intensywnego smaku i ciemniejszego koloru. Musimy jednak uważać, by nie przesadzić z tłuszczem - z tego względu lepiej pozbyć się większości skóry przed gotowaniem.

Dla fanów dziczyzny doskonałą propozycją jest przygotowanie rosołu na bazie sarniny, mięsa z dzika, jelenia lub daniela. Taka zupa ma zupełnie inny smak, który warto podkreślić przy pomocy przypraw takich jak jałowiec czy rozmaryn. Gotując mięso musimy pamiętać o ściągnięciu łyżką szumowin, które pojawią się na powierzchni wody. Na początku zalewamy je zimną wodą, a nie wrzucamy bezpośrednio do wrzątku.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

W przypadku warzyw, podobnie jak przy mięsie, liczy się wysoka jakość. Zamiast sięgać po specjalnie przygotowane porcje na rosół dostępne w supermarketach, lepiej zadać sobie nieco trudu i poszukać składników na bazarkach lub wśród znajomych osób prowadzących niewielkie gospodarstwa rolne. Ważne, by warzywa były jak najbardziej naturalne i ekologiczne. Co powinno wchodzić w skład tradycyjnej włoszczyzny rosołowej?
Absolutną podstawą jest marchewka, pietruszka, por i seler. Warzyw nie może być zbyt wiele, by nie zdominowały one smaku mięsnego wywaru. Na pięć litrów rosołu wystarczą dwie pietruszki, trzy marchewki, ćwiartka selera oraz kawałek pora. Doskonałym dodatkiem będzie również niewielki dodatek cebuli, która nieco zaostrzy smak wywaru. Warzywa powinny trafić do gara około godzinę po tym, jak włożymy do niego mięso.

Pobierz aplikację smaker

Podstawowe przyprawy do rosołu? Sól, pieprz w ziarnach, zielona pietruszka, liść laurowy i ziele angielskie. Wszystko inne jest kwestią indywidualnego gustu. Dobrymi dodatkami będą również czosnek, imbir (zwłaszcza na zimowe przeziębienia!), lubczyk oraz tymianek.

Przed wrzuceniem przypraw do wywaru, delikatnie podprażamy je na patelni. Oprócz powyższych warto na patelnię wrzucić również cebulę, dzięki czemu zyska bardziej charakterystyczny smak. Przyprawy dodajemy wraz z przygotowanymi warzywami, godzinę po włożeniu mięsa do garnka i następnie gotujemy na wolnym ogniu przez minimum 2-3 godziny.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

W Polsce najpopularniejszym dodatkiem do rosołu jest makaron, najlepiej taki domowej roboty. Zupę w takiej wersji zna niemal każdy z nas. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamiast makaronu użyć innych dodatków. Rosół świetnie komponuje się również z czosnkowymi grzankami, kołdunami, lanymi kluskami, a także prażynkami. Zatwardziali mięsożercy mogą pod koniec dodać także smażony boczek, by nieco podkreślić smak całego wywaru.

Pobierz aplikację smaker

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 602

15 min
22
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 1042

15 min
19
15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1