Delikatne mięso: jaki jest jego sekret?

Delikatne mięso to cecha pożądana praktycznie w każdym daniu, w którym ten składnik gra pierwsze skrzypce. Mięso w twoim gulaszu jest twarde jak kamień, a może nie wiesz, jak smażyć schabowe, żeby były miękkie? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy!

Fot. 123RF/Picsel

Twardy jak kamień schab, gumowe bitki wołowe i twarde mięso w gulaszu to zmora wielu gospodyń domowych. Jak poradzić sobie ze sztuką mięsa tak, aby była krucha i nie przyniosła ci wstydu podczas niedzielnego obiadu? Poznaj kilka sprawdzonych rad, które możesz wykorzystać w swoich codziennych zmaganiach z mięsnymi potrawami.

Jak ugotować miękkie mięso? Papaja, kiwi i cytryna na ratunek!

Uwielbiasz różnego rodzaju marynaty, ale nie wiesz, jak otrzymać miękkie mięso? Z pewnością zaskoczymy cię faktem, że papaja, a w zasadzie skórka tego owocu, to wyśmienity sposób na przygotowanie ciekawej zalewy do mięsnych dań. Niezależnie od tego, czy gustujesz w wołowinie, czy w wieprzowinie, połączenie papai i oleju lub papai i jogurtu sprawi, że mięso zamieni się w delikatny, pełen smaku i aromatu składnik.

Nie masz dostępu do papai? Równie dobrze możesz sięgnąć po kiwi, które bez problemu znajdziesz w niemal każdym sklepie. Wystarczy, że kawałki wieprzowiny lub wołowiny obłożysz jego plastrami, a enzym znajdujący się w jego soku da ci zadowalający efekt. Mięso powinno leżeć obłożone owocem przez ok. trzy godziny.

Nie masz pod ręką kiwi? Wypróbuj cytrynę! Co prawda nie każda potrawa zyska na dodatkowym cytrynowym posmaku, ale jeśli cytryna pasuje do twojej receptury, przygotuj marynatę z sokiem z tego cytrusa i odstaw tak zamarynowane mięso do lodówki na ok. 24 godziny.

Domowe sposoby na soczyste mięso

Boisz się, że twoje danie nadmiernie przejdzie owocowymi smakami? Aby otrzymać soczyste mięso, które charakteryzuje się niebywałą miękkością, dodaj ok. 50 ml octu do przygotowywanej potrawy. Kiedy należy to zrobić? Mniej więcej 15 minut przed zakończeniem gotowania. A jeżeli pichcisz potrawę na oko, wystarczy, że dodasz odrobinę octu do marynaty.

Masz ochotę na soczyste mięso? Możesz zalać je produktami nabiałowymi, np. jogurtem, zsiadłym mlekiem lub kefirem, zostawiając je w zalewie na 24 godziny. Jak to działa? Produkty nabiałowe skutecznie zmiękczają mięso i sprawiają, że staje się ono niezwykle miękkie i rozpływające się w ustach.

Jak zmiękczyć mięso innymi sposobami? Równie dobrym rozwiązaniem jest nasmarowanie twardego kawałka wołowiny lub wieprzowiny mocnym alkoholem. Tak przygotowany składnik wstaw na godzinę do lodówki. Inną polecaną metodą jest dodanie nieznacznej ilości mocnego alkoholu do gotowanej potrawy na ok. 15-20 minut przed zakończeniem obróbki termicznej.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak smażyć schabowe, żeby były miękkie?

Jak zmiękczyć mięso schabowe, aby nie zaserwować swoim gościom sztuki twardej niczym podeszwa od buta? Najlepiej przygotować je jeszcze przed umieszczeniem na patelni. To, jak sztuka schabu zostanie rozbita przed smażeniem, ma bardzo duże znaczenie.

Do rozbijania mięsa najlepiej używać tłuczka o metalowej końcówce - ten będzie najwygodniejszy do przygotowania wieprzowiny. Aby ułatwić sobie smażenie, postaraj się rozbić mięso na cienkie plastry. Pamiętaj, aby sam proces obróbki nie był zbyt długi - przeciągnięcie schabu może negatywnie wpłynąć zarówno na jego twardość, jak i soczystość.

Dodatkowym trikiem, który warto zastosować, jest specjalna marynata na bazie składników, które znajdziesz w swojej lodówce. Tymi składnikami są m.in. cebula i mleko. Aby schab nabrał miękkości, wystarczy trzymać go w takiej marynacie przez ok. dwie godziny po rozbiciu kotletów.

Jak zmiękczyć mięso, jeśli powyższe smaki to nie twoja bajka? Możesz przygotować marynatę na bazie ketchupu i jogurtu (naturalnego lub greckiego). Jeśli ketchup to dla ciebie zbyt duża ingerencja smakowa w klasyczne kotlety schabowe, spróbuj wymieszać jajko z samym jogurtem, a następnie obtoczyć mięso w bułce.

Jak zmiękczyć wołowinę podczas gotowania?

Pierwszym krokiem, jaki możesz wykonać w celu przygotowania idealnie miękkiego mięsa wołowego, jest wybranie młodej wołowiny. Jej charakterystyczną cechą jest duża soczystość, którą zawdzięcza niewielkiej zawartości tłuszczu i delikatnym włóknom. Zdecydowanie należy wystrzegać się starego mięsa, którego bardzo często nie da się ugotować do pełnej miękkości.

Jak zmiękczyć wołowinę podczas gotowania? Zapomnij o soleniu mięsa przed obróbką termiczną. To spowoduje, że zamieni się ono w twardy kamień, który z pewnością nie zachwyci ciebie ani twoich gości. Kiedy należy solić wołowinę? Zrób to podczas gotowania lub duszenia, około pół godziny przed końcem procesu.

Efekt zmiękczonego mięsa osiągniesz również poprzez obtłuczenie kawałków przed włożeniem ich do garnka. Spróbuj również poporcjować mięso na mniejsze kawałki. Polecamy wypróbować marynaty, które oparte są na takich składnikach, jak alkohol, śmietana, jogurt, kefir czy ocet. Równie dobrze możesz sięgnąć po gorczycę, która wykazuje właściwości zmiękczające.

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas gotowania wołowiny, jest próba zatrzymania soków wewnątrz mięsa. Nie doprowadzaj do tego, aby wywar otaczający wołowinę wyparował z garnka i umożliwił sokom wypłynięcie na zewnątrz. To prosta droga do tego, aby mięso stało się suche i twarde.

Zobacz: Pieczone żeberka w miodowej glazurze

Twarde mięso w gulaszu? Mamy na to sposób!

Jeśli twoją kuchenną zmorą jest twarde mięso w gulaszu, mamy dla ciebie kilka rozwiązań, które z pewnością pomogą ci zaserwować wyśmienite danie. Jakie to sposoby? Pierwszy zaczyna się już przed gotowaniem, bo podczas krojenia.

W wielu sklepach dostępne są mięsa pokrojone na kawałki, ale staraj się nie wrzucać ich do swojego koszyka. Najlepiej sięgnąć po ładny kawałek z większej całości i pokroić go własnoręcznie w domowym zaciszu. Aby ułatwić sobie proces zmiękczania mięsa, należy kroić steki pod lekkim skosem, przy użyciu bardzo ostrego noża. Pamiętaj, aby nóż przyłożony był zawsze wzdłuż włókien.

Po pokrojeniu mięsa włóż je do marynaty. Możesz śmiało skorzystać z jednej z wymienionych wcześniej metod. Dodatkową opcją jest przygotowanie solanki, w której umieścisz mięso na całą noc. Jak wykonać taką solankę? Na każdy litr przegotowanej wody dodaj 40 gramów soli. Do solanki możesz dołożyć przyprawy, które planujesz dodać do gulaszu.

Jeśli nadal boisz się, że rezultatem twoich działań będzie twarde mięso w gulaszu, pamiętaj o odpowiednim doprawieniu potrawy. Nigdy nie sól mięsa przed obróbką termiczną, a w trakcie procesu, gdy już pływa zatopione w sosie. Dodatkową wskazówką jest fakt, iż do gulaszu można dolewać jedynie gorącej wody lub wcześniej przygotowanego bulionu. Dolanie zimnej wody może spowodować stwardnienie mięsa.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Zobacz także:

Gęsia wątróbka - czy warto ją jeść? »

Przepis na aromatycznego stroganowa »

Wypróbuj przepis na zupę gulaszową »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
25

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

3
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1