Fot.123RF/Picsel
Dostępnych obecnie poprawiaczy smaku nie sposób wymienić. Najważniejsze z nich, czyli zioła, możemy odnaleźć na sklepowych półkach w najróżniejszych wariantach. Oddzielną kategorię stanowią mieszanki przygotowywane z różnorodnych warzyw i przypraw. Możemy różnież zdecydować się na wykorzystanie aromatycznych sosów i past, takich jak sos sojowy, tabasco, musztarda lub curry. Możliwości są niemal nieograniczone, a w sklepach tego typu dodatki zajmują całe półki. Jak w takim razie gotować, żeby nie zwariować?
Co do warzyw?
Najsłynniejszą warzywno-ziołową parą jest bezsprzecznie połączenie pomidora z bazylią. W sałatce caprese, razem z mozzarellą, zabierają nas na kulinarną wycieczkę do Włoch. Bazylia, podobnie jak inne śródziemnomorskie zioła - oregano, tymianek czy rozmaryn - świetnie pasuje do warzyw. Zarówno tych świeżych, jak i ugotowanych lub pieczonych. Podobnie jak drób, warzywa „lubią" cytrusy, dlatego sok z limonki albo cytryny może z powodzeniem zastąpić kaloryczny dressing do sałatki.
Gotując dania jednogarnkowe na bazie warzyw (np. leczo, bigos lub fasolkę po bretońsku), nie można zapomnieć o wędzonej papryce. Ta niezwykła przyprawa nadaje potrawom charakterystyczny, dymny posmak. Dzięki niej nasze potrawy będą rozgrzewające i nabiorą głębokiego aromatu. Do takich dań warto dodać też kminek lub czarnuszkę.
Doskonały rosół bez użycia kostki
O odpowiednich przyprawach trzeba koniecznie pamiętać przygotowując zupy. Oczywiście, podstawę stanowią liście laurowe, ziele angielskie oraz lubczyk. Do gotującego się bulionu warzywnego lub rosołu warto też wrzucić suszone grzyby, które nadadzą naszej potrawie piękny kolor i aromat. Natomiast zupy kremy, na przykład te przygotowane z dyni lub brokułów, wspaniale uzupełni dodatek startej gałki muszkatołowej.
Chude mięso podaj z ziołami
Mięsa takie jak drób, ryby czy królik są wyjątkowo delikatne. Dlatego świetnie smakują w połączeniu z wyrazistymi ziołami - estragonem, rozmarynem i majerankiem. Przygotowując sos z ziół ogrodowych, zamienimy zwykłą pierś z kurczaka w pyszne danie. Jasne i chude mięsa świetnie współgrają też z cytrusami, dlatego do czekającego na upieczenie pstrąga warto włożyć kilka plasterków cytryny, czosnku, koperku lub natki pietruszki. Dzięki temu ryba nabierze wyjątkowego smaku i wyrazistości. Do pieczonego lub duszonego drobiu możemy dodać odrobinę szałwii, jednak zachowajmy ostrożność - użyta w nadmiarze może spowodować, że nasza potrawa stanie się gorzka.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Wołowina, wieprzowina, dziczyzna - połącz wyraziste smaki
Wołowina, wieprzowina i dziczyzna, jako mięsa bardziej tłuste, świetnie przyjmują smaki ostre i dominujące. Do pieczeni lub gulaszu dobrze jest dodać kilka liści laurowych i ziaren ziela angielskiego. Przyprawy takie jak kminek, jałowiec i cząber nadadzą mięsu charakteru wykwintnej pieczeni. Przyprawą niezbędną w kuchni każdego miłośnika mięsa jest czarnuszka. Te niepozorne, czarne ziarenka, wyglądem przypominające sezam, są wyjątkowo wyraziste w smaku i z powodzeniem mogą zastąpić pieprz. Ciekawym rozwiązaniem będzie też połączenie wieprzowiny lub wołowiny z przyprawami korzennymi - cynamonem, goździkami lub kardamonem. Dzięki nim uzyskamy potrawę w nieco bardziej orientalnym stylu. W tym przypadku sprawdzą się również smaki słodko-ostre. Przygotowanie marynaty z miodem i chilli lub ostrą papryką zajmie tylko chwilę, a smak na pewno nas nie zawiedzie.
Oczywiście to tylko niektóre z możliwych połączeń. Zioła i przyprawy mają najróżniejsze zastosowania, dlatego kuchenne eksperymenty w tym zakresie są jak najbardziej wskazane. Warto próbować nowych smaków i zastępować gotowe mieszanki przypraw tymi zrobionymi w domu. Są nie tylko smaczniejsze, ale i dużo zdrowsze.