Jak zdrowo smażyć?

Uwielbiasz smażone dania, ale martwisz się, że są zbyt tłuste i niezdrowe? Nie musisz z nich rezygnować, tylko przygotowuj je tak, by nie traciły cennych wartości odżywczych.

Doświadczeni kucharze namawiają wszystkich entuzjastów gotowania, by podczas codziennego przygotowywania posiłków korzystali z kilku sprawdzonych trików, dzięki którym ograniczysz wytwarzanie się szkodliwych dla ludzkiego organizmu związków chemicznych oraz sprawisz, że gotowane przez ciebie potrawy zachowają maksimum wartości odżywczych. Oto kilka znanych sposobów zdrowego smażenia.

1. Wybierz odpowiedni tłuszcz

Jeśli do tej pory smażyłeś klasyczne schabowe na smalcu, najwyższy czas rozstać się z nim na rzecz oleju roślinnego. To samo dotyczy masła - niestety, ma mnóstwo kalorii, więc długotrwałe podsmażanie zwiększa także ciężkostrawność potraw. Jeśli już zdecydujesz się na olej roślinny, zawsze dokładnie sprawdzaj jego skład. Najzdrowszym tłuszczem będzie olej kokosowy lub rzepakowy, najlepiej tłoczony naturalnie, bez użycia chemii.

2. Kup dobrą patelnię

Aby cieszyć się zdrowym jedzeniem, należy zwracać uwagę nie tylko na to, w czym smażyć, ale również na czym. Pamiętaj przede wszystkim o tym, by dopasować rozmiar patelni do ilości potraw, które na co dzień przygotowujesz. Jeśli mieszkasz sama, duża patelnia jest zbyteczna - długo się nagrzewa, więc zużycie energii jest spore, a co za tym idzie sam proces smażenia niepotrzebnie się wydłuża. Warto inwestować w naczynia powleczone nieprzywierającymi materiałami - np. teflonem lub ceramikę, dzięki którym możliwe jest beztłuszczowe przygotowywanie dań.

Jak zdrowo smażyć

3. Ogranicz czas smażenia

Jak to zrobić? Zasada jest prosta - im lepiej rozgrzana patelnia z roślinnym tłuszczem, tym bardziej skrócony czas oczekiwania na dobrze przygotowane mięso. Większość z nas wstawia patelnię razem z zimnym tłuszczem na płytę, czekając aż zacznie cicho skwierczeć. Aby osiągnąć optymalną temperaturę, warto przed wlaniem tłuszczu na jego dno, podgrzać samo naczynie na większym ogniu. Następnie dodajemy olej roślinny. Dzięki temu nie będziemy czekać na danie więcej niż kilka minut.

Zobacz też: Jak przygotować idealne naleśniki? Kliknij!

http://smaker.pl/prosto-z-patelni-jak-przygotowac-idealne-nalesniki,1899334,a,.html

4. Nie przesadzaj z ilością

Smażąc np. kurczaka często dodajemy oleju „na oko", tymczasem wystarczy natłuszczonym pędzlem po prostu lekko pomalować posmarować dno patelni. Im grubsza warstwa tłuszczu, tym większa kaloryczność potraw, dlatego za każdym razem staraj się racjonalnie odmierzać porcje niezbędne do przygotowania mięs lub warzyw z patelni. Jeśli ostatecznie wlało ci się za dużo, odlej z naczynia zbędną ilość tłuszczu. Jeśli mimo wszystko okaże się, że jest go zbyt mało, na każdym etapie smażenia możesz go dolać.

5. Miej pod ręką odpowiedni sprzęt

Oprócz dobrej patelni sprawdzą się również ręczniki papierowe (do odsączania tłuszczu) lub pergamin (dzięki któremu tłuszcz nie wchłania się bezpośrednio do potrawy). Ręczniki to absolutny obowiązek, jeśli smażysz na głębokim tłuszczu - po zdjęciu ich z patelni od razu połóż na nim potrawy i delikatnie odsączaj tłuszcz aż do najmniejszej ilości widocznych, tłustych plam.

Smażenie na pergaminie sprawdzi się w przypadku ryb - w ten sposób minimalizujemy bezpośredni kontakt mięsa z olejem. Zawsze podczas smażenia korzystaj z drewnianych szczypców, szufelek i łyżek. Metalowy sprzęt może poważnie uszkodzić powłokę patelni, powodując uwalnianie się szkodliwych substancji do jedzenia i szybsze zużycie naczyń.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 123

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 52

15 min
4
30 min
34

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2