Grill - temat specjalny

Jak zrobić dobry barszcz wigilijny?

Mimo różnych pozycji goszczących w świątecznym menu, dwie z nich są niezmienne i obecne na każdym stole – ryba (przede wszystkim karp) i barszcz czerwony. Dziś podamy wam przepis na najlepszy i najzdrowszy barszcz wigilijny.

Fot. 123RF/Picsel

Wigilia, ten najpiękniejszy wieczór w roku, kojarzy nam się niezmiennie z ciepłem, rodzinnym spotkaniem i pysznymi potrawami przygotowanymi z dbałością o najbliższych. Dwanaście dań serwowanych w czasie tej wyjątkowej kolacji jest także podtrzymaniem tradycji naszych rodzinnych stron. Najpopularniejsza wigilijna zupa to wg Zygmunta Glogera, autora Encyklopedii Staropolskiej, „od najdawniejszych czasów ulubiona w Polsce nalewka kwaskowata, gotowana zwykle z kwasu burakowego". Pierwszy znany przepis na tę nalewkę, znaną nam współcześnie, jako barszcz, pochodzi z XVI w. Wedle tradycji, najpierw przygotowywano kwas (zakwas) buraczany, który nazywano barszczem. Pito go podobnie jak kwas chlebowy - na surowo - gdyż pomagał w walce z gorączką i skutkami alkoholowego szaleństwa dnia poprzedniego. Był też traktowany jako napój doskonale orzeźwiający. To właśnie od tego zakwasu, najpopularniejsza polska zupa wzięła swoją nazwę.

Dlaczego nie z torebki?

Przygotowanie dwunastu wigilijnych dań to nie lada wyzwanie, nawet dla miłośnika kulinarnych eksperymentów. Niestety, w gorączce przedświątecznych przygotowań nie zawsze znajdujemy czas na to, aby wszystkie dania przygotować samemu od podstaw. Sięgamy wówczas po gotowe produkty, które kuszą na sklepowych półkach łatwością podania i przystępną ceną. Powinniśmy się jednak zastanowić czy są one tym, co chcielibyśmy zaserwować rodzinie podczas najpiękniejszego wieczoru w roku.

Barszczu czerwonego przygotowywanego na zakwasie nie radzimy zastępować niczym innym. A już na pewno nie jego „torebkową" wersją „instant". Smak i wartości odżywcze przygotowanego z dbałością o szczegóły barszczu przywołają świąteczne, lekko nostalgiczne wspomnienie dzieciństwa i wpisze się w modne ostatnimi czasy zdrowe i wolne przygotowywanie posiłków. Ugotowana na zakwasie zupa jest niezwykle bogata w wartości odżywcze. Jedząc ją, można skutecznie wspomóc swój organizm w walce z wolnymi rodnikami i przeziębieniami - tak popularnymi w tej porze roku. Wersja z butelki lub z torebki często ma niewiele wspólnego nawet z samymi burakami. Ich ilość w składzie waha się od ponad 50% (lepsze produkty) do ledwie 12%! Często też koncentraty przypominają bardziej słodki sok warzywno-owocowy niż kwaskowatą nalewkę, za którą tradycyjnie uważa się barszcz czerwony. Takie kartonowe miksy zawierają duże ilości soku jabłkowego, selera, pietruszki i cebuli. Słodzone cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym i podkreślane barwnikami, stanowią blade wspomnienie aromatycznych babcinych specjałów. Dodatkowo ich wartości odżywcze są bliskie zeru.

Weź udział w naszym konkursie i wygraj wspaniałe nagrody

Jak przygotować idealny barszcz w domu?

Barszcz czerwony podawany podczas wieczerzy wigilijnej jest zupą postną, czyli bezmięsną. Gotuje się go na wywarze z warzyw i buraków, przyprawia kwasem buraczanym i wywarem z grzybów suszonych. Tradycja postnych wigilijnych posiłków opiera się na wierzeniu w zapanowanie pokoju na ziemi i zrównanie ludzi i zwierząt w tę grudniową noc. Brak kostnego lub mięsnego wywaru warto zrównoważyć wyborem aromatycznego oleju, który pogłębi smak przygotowywanej zupy. Staropolska tradycja nakazuje użycie oleju lnianego, ale w polskich domach równie często wykorzystuje się inne oleje np. rzepakowy, z równie dobrym skutkiem. Poza tym, barszcz czerwony, posiadający intensywny, czerwony kolor będzie się pięknie prezentował na wigilijnym stole. Aby wzmocnić jego kolor, warto do gotującego się barszczu dodać trochę soku z cytryny lub octu. Można też nieco odejść od tradycyjnego smaku dodając do gotowej zupy suszone śliwki, które wzbogacą smak i dodadzą owocowego aromatu. Pamiętajcie - podajcie go koniecznie z krokietem lub z uszkami z kapuścianym farszem. Smacznego!

Jak zrobić barszcz?

Zakwas buraczany:

  • 1 kg buraków
  • Pół kromki razowego chleba
  • 2 ząbek czosnku
  • 3 ziela angielskie (ziarna)
  • 4 liście laurowe
  • 1,5 łyżeczki soli
  • Kilka ziaren pieprzu
  • Woda

Buraki myjemy, obieramy i kroimy na grubsze plastry. Przygotowujemy szklane naczynie z przykrywką lub zakrętką i wyparzamy je. Wkładamy do niego (dość ciasno) na zmianę buraki, kawałki razowego chleba, czosnek i resztę przypraw. Zalewamy przegotowaną wodą do poziomu buraków i solimy. Przykrywamy, zostawiając minimalną szparę lub lekko niedokręconą zakrętkę.

Zamknięte naczynie odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce (kuchenne szafki lub półki w spiżarni świetnie się do tego nadają) na minimum 5 dni. Po kilku dniach można sprawdzić jak długo zakwas powinien jeszcze postać próbując go łyżeczką. Gotowy, powinien mieć ciemnoczerwoną winną barwę i bogaty aromat. Odpowiednio przechowywany może stać w lodówce nawet dwa tygodnie!

Barszcz na domowym zakwasie:

  • 500 ml wywaru z włoszczyzny (bulionu)
  • 200-250 ml zakwasu buraczanego
  • 1 kg buraków
  • 1 ząbek czosnku
  • Łyżka oleju rzepakowego
  • Kilka kropel soku z cytryny
  • Majeranek, sól i pieprz do smaku

Do zagotowanego wywaru warzywnego dodajemy obrane, pokrojone w plastry buraki, wciskamy ząbek czosnku i dodajemy przyprawy. Gotujemy do miękkości buraków. Powoli dodajemy zakwas próbując za każdym razem, czy smak, który czujemy jest tym oczekiwanym. Jeśli tak - zdejmujemy z ognia i zostawiamy do odstania 20-30 minut. Po tym czasie odcedzamy gotowy barszcz do innego naczynia, dodajemy olej rzepakowy i kilka kropel soku z cytryny. Gotowe!

Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!

Eleganckie święta

 

Eleganckie święta w formacie pdf

Eleganckie święta w fromacie epub

Eleganckie święta w formacie mobi

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
9
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 242

30 min
4
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 60

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2