Do góry

Newsy

Naturalne sposoby ochrony przed kleszczami

Choroby wywoływane przez kleszcze to jeden z największych problemów, z jakimi borykamy się latem i późną wiosną. W jaki sposób się przed nimi chronić? Oto kilka naturalnych sposobów, które zminimalizują ryzyko ukąszenia.

Fot. 123RF/Picsel

Niestety, z letnich wędrówek po lasach możemy przywieźć coś więcej niż dobry humor i miłe wspomnienia. Ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, jednak jego konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Owady te przenoszą wiele groźnych chorób, spośród których najgroźniejszymi jest borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy zauważymy kleszcza na skórze, powinniśmy usunąć go przy pomocy pęsety, chwytając możliwie najbliżej skóry. Zdecydowanie odradza się tzw. wykręcanie go lub smarowanie tłuszczem - w ten sposób sprawimy jedynie, że kleszcz wypuści do organizmu więcej substancji zakaźnych.

Jak mówi stare porzekadło - lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Mądrość ta sprawdza się także w przypadku ukąszeń kleszczy. Chcąc odstraszyć te owady, bardzo często sięgamy po różnego rodzaju spreje lub kremy dostępne w aptekach i sklepach. Warto jednak wiedzieć, iż istnieją również naturalne sposoby na kleszcze,dzięki którym nie będziemy dla nich tak łakomym kąskiem.

1. Napary z ziół

Ta metoda zapewni wam nie tylko ochronę przed ukąszeniami kleszczy, ale również ochłodę i orzeźwienie w upalne dni. Wystarczy, że przed wyjściem na spacer przygotujesz ziołowy napar, który po ostudzeniu przelejesz do butelki z atomizerem. Do zrobienia takiej mieszanki potrzebujesz jedynie niewielkiej ilości wrzątku, kilku łyżek soku z cytryny oraz ziół. Na które się zdecydować? W tym wypadku masz bardzo wiele możliwości. Odstraszająco na kleszcze działa m.in.: mięta, szałwia, geranium, tymianek oraz rozmaryn. Spryskując się takim naparem z pewnością unikniesz ukąszenia kleszcza. Pamiętaj jednak, aby napar aplikować regularnie, w kilkugodzinnych odstępach.

Zobacz też: Czym grozi ukąszenie kleszcza? Fakty i mity

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń