Do góry

Newsy

Piąta ćwiartka. Jeść czy nie?

Wątróbka, nerki, mózgi, żołądki, serca, ozorki i wiele innych przestały już być traktowane jako towar z niższej półki. Coraz częściej zwraca się uwagę na ich zdrowotne korzyści jak i walory smakowe. Czy warto zatem sięgać po podroby?

Fot. 123RF/Picsel

Uszy, jelita i ogony są popularne w Azji, płuca, śledziona we Włoszech a nerki w Szwecji . W Polsce zapomniana grasica rozkochała w sobie francuskie podniebienia, a Włosi dodają ją do bardzo wykwintnego risotto. Dla niektórych niska cena może świadczyć o gorszym gatunku. Kilogram wątróbki kupimy za niewiele ponad 8 złotych, jednakże przysmak ze stłuszczonej gęsiej wątroby, tzw. foie gras to już wydatek rzędu co najmniej 40 złotych. Dobrze przygotowane podroby, zachęcająco podane, mogą zagościć w naszym menu, lecz i w tym przypadku trzeba zachować umiar.

Powrót do łask

Popularność piątej ćwiartki wzrasta. Rozwój sztuki kulinarnej pozwala na coraz smaczniejsze i bardziej wykwintne jej przygotowanie. W restauracjach płaci się niemałe sumy za dania z podrobów a cateringi dietetyczne proponują klientom pate (pasztet) z kurzych wątróbek na zdrowe śniadanie. Jaka siła w nich drzemie?

Podroby możemy podzielić na III klasy:

klasa I: wątroba, ozory, nerki, mózgi, serca

klasa II: płuca, śledziona, żołądki, wieprzowe nogi i głowy

klasa III: głowy, nogi cielęce i wołowe

Klasa I i II zawiera podroby o najlepszych właściwościach. Zawierają wysokojakościowe białko, jednakże prym wiedzie wątroba. 100 g tegoż produktu zaspokaja 100 proc. dziennego zapotrzebowania na żelazo oraz 50 proc. na fosfor. Jest także źródłem witamin C oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Móżdżek zawiera duże ilości kolagenu i elastyny. Problemem jest jego konsystencja. Dla jednych jest nie do przyjęcia, dla innych dania z wykorzystaniem móżdżku są bardzo delikatne. Cynadery, czyli nerki zawierają dużo białka oraz witaminy A i B a płucka są źródłem biopierwiastków, należy jendak pamiętać, że są ciężkostrawne. Żołądki drobiowe to znakomite źródło białka, a także choliny, która korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i funkcjonowanie naszej wątroby oraz układu nerwowego.Serca dostarczają ogromnej dawki witamin z grupy B, sporej ilości cynku, miedzi, manganu, żelaza i potasu. Podroby polecane są dla osób z problemem niedokrwistości, a także dla kobiet obficie miesiączkujących. Dodatkowo, wprowadzenie tych produktów powinny rozważyć osoby aktywne fizycznie ze względu na dużą zawartość białka o wysokiej jakości. Podroby więc idealnie uzupełniają niedobory składników odżywczych w organizmie.

Dlaczego nie?

Podroby zawierają dużą ilość cholesterolu oraz puryn, a także konkretne dawki witaminy A - wątroba, na przykład, zaspokaja 400 proc. dziennej normy zapotrzebowania na tę witaminę. Ze względu na powyższe czynniki, podroby powinno się spożywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jedzone z umiarem dostarczą nam kompleks wszystkich swoich dobrodziejstw.

Co warto wiedzieć o mrożeniu mięsa? Kliknij >>

 

 

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

gochna55 02 października 2018 Trzeba mieć zaprzyjaźniony sklep, inaczej trudno kupić te nietypowe produkty. Na wątróbkę lub nerki cielęce muszę "zapisywać się" co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Dzięki za artykuł, niewiele młodych gospodyń docenia podroby (no, oprócz wątróbki) a szkoda. Polecam cynaderki (niekoniecznie z nerek cielęcych) z kaszą i ogórkiem kiszonym. Pycha. :):)

1 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

kuchmariola63 26 września 2018 Wątróbka cielęca w Polsce kosztuje 40 zł za kg. Podroby są bardzo smaczne, tylko trzeba umieć je przyrządzić. Podroby w sklepach schodzą jak świeże bułeczki. Piszę tak, bo widzę w dużych sieciach handlowych. Niektórych podrobów takich jak policzki wieprzowe czy nawet głowy, ciężko jest kupić w sklepie.

26 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń