Fot. 123RF/Picsel
Do naszych zamrażarek nierzadko trafiają zbyt duże porcje obiadowe lub produkty, których nie zdążyliśmy zjeść, a chcielibyśmy uchronić je przed zepsuciem. Wiele osób stara się również w ten sposób maksymalnie wykorzystać sklepowe promocje, mrożąc większe ilości produktów zakupionych po okazyjnych cenach. Robiąc to powinniśmy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zyskamy pewność, iż nasze jedzenie będzie smaczne oraz zdrowe.
Jak mrozić mięso?
Proces mrożenia jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać i nie ogranicza się jedynie do wrzucenia wybranych produktów na dno zamrażalnika. Niezwykle istotnym jest odpowiednie przygotowanie naszych mrożonek. Mięso, które chcemy zamrozić, dokładnie myjemy, ale nie namaczamy w wodzie. Dobrze jest od razu je poporcjować w oddzielne torebki, aby później móc wyciągnąć tylko tyle kawałków ile nam potrzeba, bez konieczności rozmrażania wszystkiego. Nie polecamy zamrażania mięsa na tackach, na których są sprzedawane.
Największym błędem, który popełniamy w czasie przygotowywania mięsa do mrożenia jest wkładanie go do zwyczajnych torebek foliowych lub tzw. woreczków śniadaniowych. Niestety, nie nadają się one do przechowywania w nich jedzenia w temperaturze poniżej 0 stopni. Torebki takie zaczynają pękać, jedzenie może się z nich wysypać, przejść różnymi zapachami albo ulec zanieczyszczeniu, przez co może być niezdatne do spożycia.
Produkty możemy wkładać do specjalnych torebek foliowych, które są przeznaczone do przechowywania w zamrażarce. Możemy również używać pojemników plastikowych, na przykład po lodach, o których z góry wiemy, że mogą być przechowywane w niskiej temperaturze.
Warto również pamiętać, że w zamrażalniku, w którym przechowujemy mięso powinna panować temperatura pomiędzy -12 a -18 stopni Celsjusza.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jak długo można mrozić mięso?
O produktach, które włożyliśmy do zamrażalki możemy łatwo zapomnieć. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie produkty spożywcze, także mrożonki mają określony czas przechowywania.
Jeśli chodzi o mięsa, najdłużej możemy mrozić wołowinę (od 10 do 12 miesięcy). Pół roku w zamrażalniku wytrzyma wieprzowina, cielęcina 8, a drób około 10 miesięcy. Nieco krócej mrozimy gotowane mięsa (od 4 do 6 miesięcy). Najmniej czasu w naszych zamrażalnikach mogą spędzić tłuste mięsa oraz podroby - ok. 3 miesięcy.
Jak rozmrażać mięso?
Rozmrażanie mięsa wymaga od nas nieco cierpliwości. Za wszelką cenę powinniśmy unikać szybkiego rozmrażania np. w gorącej wodzie, gdyż są to warunki wyjątkowo sprzyjające namnażaniu się bakterii. Mięso można rozmrażać zanurzając je w zimnej wodzie, jednak wówczas musimy ją zmieniać co pół godziny.
Najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie mięsa do lodówki, gdzie powinno odtajać w ciągu kilku godzin, zachowując wszystkie właściwości. W tym wypadku należy jedynie zadbać o to, aby mięso nie dotykało innych produktów przechowywanych w lodówce.
Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.