Co powinno się znaleźć w paczce żywnościowej dla uchodźców z Ukrainy?

Już od tygodnia Polacy angażują się w pomoc Ukrainie, która mierzy się z agresją wojsk rosyjskich. Jedną z najchętniej okazywanych przez naszych rodaków form wsparcia jest dostarczanie paczek żywnościowych na granicę. Jeśli też chcesz pomóc, sprawdź najpierw, co powinno się w niej znaleźć!

Co powinno się znaleźć w paczce żywnościowej dla uchodźców z Ukrainy?| Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Wojna w Ukrainie trwa już ponad tydzień. W dalszym ciągu pomoc naszych obywateli jest po prostu niezbędna. Do Polski przybywa wielu uchodźców wojennych, którzy porzucają swoje dobytki i poszukują u nas bezpiecznego schronienia.

Instytucje charytatywne, które zajmują się przybyłymi Ukraińcami, informują stale o rosnących potrzebach. Pamiętaj, żeby przed dostarczeniem przygotowanych produktów dowiedzieć się, czy na pewno są niezbędne i czy możesz je przywieźć!

Sprawdź także: Jak rozpoznać rosyjskie produkty w sklepach?

Co warto dostarczać na granicę?

Jakie produkty najlepiej przywozić do punktów recepcyjnych i magazynów organizacji pomocowych? Przede wszystkim artykuły medyczne, w tym m.in. tabletki przeciwbólowe, aspirynę, bandaże i plastry, płyn do odkażania ran oraz maseczki. Przydatne są również artykuły higieniczne, takie jak: szczoteczki i pasty do zębów, szampony i żele do mycia, pampersy, podpaski, chusteczki higieniczne i papier toaletowy. Punkty pomocowe proszą też o ciepłe ubrania, koce termiczne, śpiwory czy latarki.

Co powinno znaleźć się w paczce żywnościowej?

Jeśli chcesz przygotować paczkę dla uchodźców z Ukrainy, możesz również umieścić w niej żywność. Oczywiście muszą to być produkty z długą datą ważności - należy unikać artykułów nieświeżych, szybko psujących się i wybierać te pełnowartościowe. Wśród przybywających zza granicy najwięcej jest matek z małymi dziećmi, więc dobrze pamiętać też o tych najmłodszych.

Co może znaleźć się w paczce żywnościowej?

  • Pieczywo z długą datą przydatności,
  • konserwy (w tym puszki rybne i mięsne),
  • wędliny pakowane próżniowo (np. kabanosy, kiełbasy),
  • zupki typu gorący kubek,
  • dżemy oraz słodkie przekąski z długim terminem przydatności,
  • herbaty w torebkach ekspresowych,
  • kawa rozpuszczalna lub mielona,
  • zgrzewka wody mineralnej niegazowanej,
  • opakowanie mleka w proszku dla dzieci,
  • słoiczki z jedzeniem dla dzieci.

Pamiętaj, że są to produkty, które uchodźcy dostają zaraz po przekroczeniu granicy. Mają one pomóc im przeżyć najbliższy czas, do momentu znalezienia niezbędnego schronienia i opieki. Do paczki żywnościowej nie warto dokładać nic, co szybko się zepsuje! Ponadto sytuacja zmienia się dynamicznie i każda z instytucji charytatywnych wspierających uchodźców stale aktualizuje zapotrzebowanie na produkty. Skontaktuj się z punktem, żeby potwierdzić, że twoja paczka zawiera wszystkie potrzebne artykuły.

Sprawdź także: #cookforUkraine: Gotuj dania kuchni ukraińskiej i pomagaj!

Katarzyna Bosacka radzi, co zapakować do paczki

Dziennikarka Katarzyna Bosacka, prowadząca program „Eko Bosacka" i profil na Facebooku „Wiem, co jem", zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Przyjęła do domu ukraińskie rodziny i stale informuje, w jaki sposób wspierać przybywających do Polski. Poradziła również, aby do paczek żywnościowych dodawać produkty pakowane próżniowo, ponieważ to pozwala na ich dłuższe przechowywanie:

 

Weryfikuj zapotrzebowanie w lokalnych punktach pomocowych lub szukaj zweryfikowanych zbiórek żywności. W imieniu Smaker.pl dziękujemy za przyłączenie się do pomocy dla Ukrainy.

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy »

Raport: "Obudziły mnie strzały". Wojna w Ukrainie »

Zespół stresu pourazowego - choroba nie tylko z pola walki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
15 min
0
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0