Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pomysłowe wykorzystanie ciastek ptysiowych, jako dekoracyjne ciasto świąteczne...
Jednogarnkowe danie, szybkie i proste do przygotowania, pyszne i syte. Gulasz...
Odsłon: 251
Jednogarnkowe danie, szybkie i proste do przygotowania, pyszne i syte. Gulasz...
Odsłon: 251
Składniki
Ciasto parzone. W garnku zagotować wodę z masłem, dodając szczyptę soli. Po rozpuszczeniu składników dodać mąkę energicznie mieszając przez 5 minut na małym ogniu. Zestawić do schłodzenia na 20 minut. Miksować na gładką masę dodając po jednym jajku. Na przygotowaną blachę z papierem do pieczenia wycisnąć za pomocą rękawa cukierniczego ciasto, formując ptysie. Należy pozostawić dość duże odstępy pomiędzy ptysiami, ponieważ powiększą swoją objętość po pieczeniu. Piec w temperaturze 200 st. C przez 20 minut z funkcją piekarnika góra – dół.
Nadzienie. W moim przypadku był to budyń śmietankowy wykonany tylko z 250 ml mleka w celu uzyskania większej gęstości. Po schłodzeniu masy, ptysie napełnić za pomocą rękawa cukierniczego.
Karmel i montaż choinki. Do garnka wsypać 1/2 szklanki cukru i zalać wodą, tak żeby jej poziom nieznacznie zakrył cukier. Doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć płomień i gotować do zmiany koloru na jasnobrązowy. Jeżeli mamy termometr, temperatura powinna wskazywać minimum 120 st. C. Wtedy zaczyna się proces karmelizacji więcej. UWAGA: nie mieszać karmelu, ponieważ możemy go w ten sposób popsuć. Ptysie układać piętrami od dołu choinki, zanurzając spód w karmelu. Do środka można włożyć pozostałe ptysie luzem bez dodatku karmelu.
Dekorowanie. Karmel w zasadzie służy jako spoiwo, ale można go wykorzystać do dekoracji i stworzyć piękne serpentyny. Reszty dopełnia gęsty krem na margarynie z barwnikiem oraz cukier puder.