Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Suszone pomidory w oleju to fantastyczny dodatek do sałatek. Tak przygotowane pomidory mają wyjątkowo intensywny smak samego pomidora oraz ziół z dodatkiem czosnku, a dzięki temu, że są tłuściutkie i bardziej miękkie od suszonych idealnie komponują się w sałatkach, nawet bez dodatku dressingu. Warto wypróbować sposób na przygotowanie ich samodzielnie. Wprawdzie jest nieco czasochłonny, ale z pewnością będziesz wracać do tego przepisu!
Słoiki średniej wielkości, dwie blaszki do pieczenia, nóż, garnek
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1582
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 324
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1582
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 324
Składniki
Przygotuj miseczkę. Pomidory przekrój na pół i wydłub do miseczki gniazdo nasiennie, czyli całą tę mokrą część pomidora. Gdy już miąższ będzie w miseczce, przekrój je kolejno na jeszcze jedną połowę.
Możesz skorzystać z suszarki do warzyw, ale jeżeli nie masz takiej możliwości, to wyłóż blachę folią aluminiową lub papierem i ułóż pokrojone pomidory w piekarniku. Tym ostatnim sposobem będziesz przygotowywać pomidory według tego przepisu.
Nastaw piekarnik na 100 stopni z termoobiegiem i dwie blachy pomidorów wyłóż na górnej j i dolnej półce. Bardzo dobrym sposobem jest suszenie początkowe przy lekko uchylonych drzwiczkach od piekarnika. Susz w ten sposób ok. 1,5 godziny. Susz na zakładkę, zmieniając w połowie czasu miejsce tych blaszek.
Po tym czasie suszenia, pomidory powinny się nieco skurczyć. Tak przygotowane przełóż do większej miski i dodaj: oregano, sól, pieprz oraz bazylię. Wszystko razem wymieszaj. Dodaj następnie octu winnego, pokrop nim pomidory.
Przygotuj słoiki średniej wielkości, ok. 4 sztuk. Nie uzupełniaj ich do samego końca, ale do wypełnienia trochę więcej niż połowę. Dorzuć na dno czosnek, 1 -2 ząbków czosnku na każdy słoik. Z taką ilością czosnku wyjdą bardziej ostre.
Przy tym etapie trzeba będzie się nieco skupić, bo to najważniejszy etap uzupełniania pomidorów. Jeżeli uważasz, że w słoikach jest za mało przypraw, możesz doprawić jeszcze bazylią, oregano i solą.
Najważniejsza część, czyli podgrzewanie oleju. Olej w garnku podgrzewaj w odpowiedniej temperaturze. Olej powinien być podgotowany do temperatury 100 stopni.
Olej na tym etapie powinien dawać o sobie znać, że jest gotowy do przelania.
Tak przygotowany olej przelej do słoików, aż po samą górę. Dobrze zakręć zakrętką, aby nie przepuszczała powietrza. I tak przygotowane słoiki, po kolei odwracamy do góry nogami. Tak sparzone pomidory, będą genialnie smakować. Odczekaj 14 dni i będą gotowe do spożycia.