Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Aby przygotować bigos z kiszonych buraków, najpierw musisz mieć zakwas buraczany i buraki pozostałe po jego odcedzeniu. Sam zakwas jest idealny na barszcz lub bezpośrednio do picia dla zdrowia. To na początek, a później – będzie się działo, zapraszam na ucztę!
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 229
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 197
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 229
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 197
Składniki
Skąd wziąć tempeh? Można go kupić stacjonarnie w niektórych sklepach ze zdrową żywnością i wegetariańskich, ale najłatwiej jednak przez Internet. Mam nadzieję, że z czasem stanie się równie łatwo dostępny, jak tofu, które dziś znajdziesz nawet w popularnych dyskontach.
Buraki umieść w dużym garnku, dodaj przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec) i wędzone/suszone śliwki. Zalej płynem (u mnie pół na pół białe wino, bo miałam w lodówce resztkę do wykorzystania i lekki bulion). Dodaj też namoczone grzyby leśne wraz z wodą, w której się moczyły. Gotuj pod przykryciem do miękkości, czyli około 45-60 minut.
W międzyczasie na dużej patelni rozgrzej kilka łyżek oleju. Podsmaż na nim posiekaną cebulę, a następnie dodaj pokrojone pieczarki. Smaż wszystko do odparowania nadmiaru soków. Przypraw pieprzem i delikatnie solą, dodaj do garnka z burakami.
Na tej samej patelni znów rozgrzej kilka łyżek oleju. Dodaj tempeh pokrojony w dowolnej wielkości kostkę.
Pod koniec obsmażania skrop tempeh sosem sojowym. Gdy nabierze koloru i aromatu – dodaj go do garnka z burakami.
Na patelni znów rozgrzej trochę oleju. Podsmaż na nim pokrojone w kostkę wędzone tofu oraz ewentualnie resztki wędlin, jeśli masz jakieś do “utylizacji”. Przypraw wszystko świeżo mielonym pieprzem i na koniec dodaj do garnka z burakami.
Dodaj też resztę składników – koncentrat pomidorowy, ewentualnie wybrane zioła (u mnie odrobina cząbru i garść majeranku). Duś całość do całkowitej miękkości.
U mnie jako dodatek do bigosu świetnie się sprawdził olej pozostały w słoiku po wyjedzeniu suszonych pomidorów - jest bardzo aromatyczny!
Bigos z kiszonych buraków ma mieć piękny, tradycyjnie bigosowy brązowy kolor i połyskiwać tłuszczem. Najlepiej smakuje odgrzany następnego dnia, gdy smaki dobrze się zharmonizują. A gotowy bukiet aromatyczno-smakowy jest bogaty i złożony, więc warto poczekać do następnego dnia. Smacznego!