Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jagodzianki przepisu babci są symbolem rozpoczętego niedawno lata. Charakteryzują się niebywale słodkim smakiem owoców leśnych, rozpływających się w ustach ciastem drożdżowym oraz chrupiącą kruszonką. Te słodkie bułeczki znikną z talerzy w mgnieniu oka, dlatego od razu zaopatrz się w więcej jagód!
Jagody pojawiają się w lasach w drugiej połowie czerwca i można je zbierać przez całe wakacje. Choć w sklepach osiągają zawrotne ceny, to z powodzeniem możesz udać się do lasu i samodzielnie je pozbierać, dodatkowo spędzając wspólnie czas z bliskimi ci osobami. Następnym krokiem może być rodzinne przygotowywanie tych słodkich bułeczek z owocowym nadzieniem. Pamiętaj, że jagód wewnątrz musi być bardzo dużo, powinno ono wręcz wypływać po ugryzieniu. Uśmiechnięte, brudne buzie będą najlepszym dowodem, że wypiek się udał! Jeśli nie masz dostępu do świeżych jagód, możesz z powodzeniem przygotować także bułeczki z truskawkami.
Upewnij się, że używasz drożdży świeżych, które są kluczowe dla prawidłowego wyrośnięcia ciasta. Wszystkie składniki użyte do przygotowania jagodzianek powinny mieć temperaturę pokojową, a mleko do rozczynu musisz lekko podgrzać do temperatury ok. 35-40°C, która jest optymalna dla wzrostu drożdży. Daj mu 10-15 minut, podczas których rozczyn powinien się mocno spienić. Jeśli tak się nie stanie, drożdże są nieaktywne i musisz je wymienić.
Zachowaj właściwe proporcje mąki, lekko ciepłego mleka, jajek i tłuszczu. Zbyt dużo mąki pszennej sprawi, że ciasto będzie suche i twarde. By dodatkowo dodać puszystości jagodziankom, zamień jajko z przepisu na dwa żółtka, dzięki którym całość nabierze lekkości i charakterystycznego, nieco żółtego koloru. Roztopione, ale ostudzone masło dodane na końcu wyrabiania sprawia, że ciasto drożdżowe jest delikatne i puszyste. Po uformowaniu elastycznej masy pozostaw ją do wyrośnięcia w przykrytej lnianej ściereczką misce do podwojenia objętości. Następnie ponownie musisz ją wyrobić na podsypanej łyżką mąki pszennej stolnicy. Czas wyrastania ciasta w ciepłym miejscu to około godzinę.
Jeśli używasz świeżych jagód, musisz je dobrze osuszyć po umyciu. Mrożone owoce należy dobrze rozmrozić i dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody. To kluczowy krok, by nadzienie nie było zbyt płynne. Aby nadzienie nie wypływało i nie rozmiękczało ciasta, użyj zagęszczacza w postaci mąki ziemniaczanej lub ewentualnie bułki tartej. Jeśli ich nie masz, sprawdzą się także bardzo drobno pokruszone biszkopty. Nadzienie nakładaj na ciasto bardzo ostrożnie. Farszu musi być na tyle dużo, żeby było mocno wyczuwalne, ale jednocześnie na tyle mało, by można było wygodnie zwinąć bułeczkę.
By ułatwić sobie zawijanie bułeczek, możesz pomóc sobie głęboką miseczką, którą wyłożysz kawałkiem ciasta drożdżowego, a następnie do środka powkładasz odpowiednią ilość farszu. Zlep dokładnie brzegi na środku i odkładaj jagodzianki na blachę do pieczenia, szwem do dołu. Zmniejszy to ryzyko przypadkowego otworzenia się wypieków w trakcie pieczenia jagodzianek.
Standardowo przygotowywanie kruszonki zaczyna się od proporcji 2 części mąki pszennej, 1 części masła i 1 części cukru pudru. Następnie możesz dodawać poszczególne produkty, by uzyskać odpowiednią konsystencję. Ciekawym urozmaiceniem będzie też odrobina cukru waniliowego czy siekanych migdałów. Takie ciasto drożdżowe z kruszonką przepisu babci jest niezwykle aromatyczne!
Bułeczki wkładaj zawsze do rozgrzanego piekarnika, dzięki czemu uzyskasz idealnie chrupiącą skórkę. Czas pieczenia jest dość krótki i zależy od wielkości bułeczek oraz mocy samego pieca. Wynosi około 15-20 minut, do ładnego zezłocenia na wierzchu. Nie zapomnij posmarować ich rozbełtanym jajkiem z łyżką mleka.
Takie pyszne jagodzianki przepisu babci idealnie pasują z dodatkiem delikatnego lukru cytrynowego. Możesz jagodzianki posypać cukrem pudrem lub podawać bez żadnych dodatków. Duża ilość nadzienia sprawi, że nie będą potrzebne żadne inne urozmaicenia
Zupa wiśniowa to najlepsza zupa owocowa w sezonie letnim. Zdrowa i smaczna z...
Odsłon: 161
Zupa wiśniowa to najlepsza zupa owocowa w sezonie letnim. Zdrowa i smaczna z...
Odsłon: 161
Składniki
Zacznij od przygotowania zaczynu na jagodzianki. Do miski pokrusz świeże drożdże. Mleko podgrzej w kuchence mikrofalowej lub w rondelku, żeby stało się ciepłe (nie gorące!). Dodaj do drożdży łyżkę cukru, połowę mleka i kopiastą łyżkę mąki. Składniki wymieszaj. Zaczyn odstaw w ciepłe miejsce na około 15 minut do wyrośnięcia.
Masło rozpuść w rondelku lub w kuchence mikrofalowej. Pozostałą część mąki przesyp do miski, zrób wgłębienie. Do środka wbij jajko, wsyp pozostałą część cukru i wlej resztę mleka. Następnie dodaj wyrośnięty zaczyn. Zacznij zagniatać ciasto. W trakcie wyrabiania dodaj ciepłe masło. Ciasto na jagodzianki ugniataj przez około 20 minut - powinno być odpowiednio napowietrzone i pod koniec zagniatania powinno całkowicie odchodzić od miski i dłoni. Ciasto drożdżowe pozostaw w misce, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.
W trakcie wyrastania ciasta przygotuj nadzienie i kruszonkę do jagodzianek. Owoce opłucz i osusz, następnie przesyp do miski, dodaj cukier i mąkę ziemniaczaną.
Do osobnej miski przełóż pokrojone w kostkę zimne masło, cukier i mąkę. Z podanych składników zagnieć ciasto na kruszonkę. Uformuj z niego kulkę i wstaw do lodówki.
Jajko wbij do miseczki i roztrzep widelcem. Dodaj łyżeczkę mleka.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe przełóż na stolnicę oprószoną mąką. Krótko pougniataj i podziel na 14-16 równych części. Każdy kawałek ciasta rozwałkuj i oprósz mąką. Placki z ciasta drożdżowego nałóż na miseczkę lub większy kubek. Do środka włóż łyżkę farszu jagodowego. Zlep brzegi ciasta.
Jagodzianki odwróć gładką stroną do góry i ułóż na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia w odstępach około 4-5 cm. Bułeczki posmaruj rozbełtanym jajkiem z mlekiem. Posyp kruszoną. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (grzałka góra-dół). Jagodzianki piecz przez około 17-20 minut do zrumienienia.
Cukier puder połącz z sokiem z cytryny. Gotowym lukrem udekoruj przestudzone jagodzianki.