Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Prawdziwy chleb na zakwasie nie musi być trudny w przygotowaniu. Nie wymaga nawet długotrwałego wyrabiania. Wystarczy, że zaczniesz go przygotowywać dzień wcześniej, a na śniadanie skosztujesz wyjątkowego pieczywa własnego wyrobu. Idealnie smakuje do wędlin, serów, pasztetów, a nawet z samym masłem.
Ten przepis to prawdziwy powrót do dzieciństwa. Chleb na zakwasie według przepisu babci jest dowodem na to, że nie trzeba wielu składników, specjalnego sprzętu ani skomplikowanych umiejętności, aby mieć w domu świeże pieczywo. Możesz je przygotować dzień wcześniej. Kolejnego ranka będzie smakować równie wyśmienicie, kiedy będziesz sobie robić kanapki na śniadanie. Chleb na zakwasie jest też idealnym dodatkiem do dań mięsnych, gulaszu warzywnego, leczo czy też gęstych zup krem.
Na pewno chleb na zakwasie wymaga dużej cierpliwości i czasu. Ale to właśnie dlatego zyskuje niepowtarzalny smak. Naturalne przygotowanie aktywnego zakwasu i powolne wyrastanie nadają pieczywu głęboki smak. Chleb ma też charakterystyczną, lekko kwaskowatą nutę. Zaskoczy cię też swoją świeżością. Długo zachowuje swoją chrupiącą skórkę i miękki środek, dlatego możesz go przygotować z wyprzedzeniem na pyszne śniadanie czy kolację.
Pieczenie chleba na zakwasie to też coś więcej niż kulinarna przygoda. Przepis babci to powrót do tradycyjnych metod pieczenia, sprawdzonych składników i niepowtarzalnego aromatu, o który trudno w pieczywie zakupionym w supermarkecie.
Przede wszystkim pieczenie chleba na zakwasie rozpocznij od przygotowania składników. Aktywny zakwas to absolutna podstawa. Nadaje pieczywu głęboką, lekko kwaskowatą nutę, która rozwija się wraz z czasem fermentacji. To właśnie ten charakterystyczny smak sprawia, że nie potrzebujesz wielu dodatków do chleba na zakwasie. Przepis babci obejmuje mąkę chlebową.
Możesz wybrać pszenny typ 750, który jest najpopularniejszy do domowych wypieków. Dobrze sprawdza się też do chleba pszenno-żytniego. Jeśli masz ochotę, użyj mąki żytniej razowej typu 2000, która jest ciemna, gruboziarnista i bogata w cenne składniki odżywcze. Do przepisu na chleb na zakwasie przyda ci się też dobrej jakości oliwa z oliwek, ciepła woda i sól. Dodatkowo miej pod ręką mąkę do podsypania.
Wszystkie te składniki sprawią, że będziesz mieć świeże pieczywo o charakterystycznym smaku. Dodatkowo, w czasie pieczenia cały dom wypełnia się niepowtarzalnym aromatem, który przywodzi na myśl dzieciństwo.
W przeciwieństwie do chleba drożdżowego, który wyrasta szybko i intensywnie, zakwas działa powoli. Właśnie dlatego przyda się odrobina cierpliwości. Po połączeniu składników, daj mu czas. Uformuj kulę, umieść ją w misce i przykryj ściereczką. Odstaw na minimum 3 godziny, chociaż najlepiej, aby było to 12 godzin. Wszystko zależy też od aktualnych warunków. Latem, przy ciepłej pogodzie, ciasto może podwoić objętość już po 3-5 godzinach. Zimą, gdy w kuchni jest chłodniej, ten proces może potrwać 10-12 godzin.
Ciasto najlepiej wyrasta w temperaturze około 22-26°C. W takich warunkach proces fermentacji przebiega równomiernie. Jeśli w kuchni jest chłodniej, możesz postawić miskę obok ciepłego kaloryfera albo wewnątrz piekarnika z włączoną lampką. Ciasto powinno po tym czasie podwoić swoją objętość.
Chleb na zakwasie dłużej zachowuje świeżość i miękkość, nawet bez dodatku chemicznych polepszaczy. To zasługa naturalnych kwasów powstających w czasie fermentacji. Zapobiegają one szybkiemu wysychaniu i rozwojowi pleśni. Bochenek może leżeć przez kilka dni i wciąż smakować wyśmienicie.
Nic nie daje też takiej radości w kuchni jak samodzielnie upieczony chleb, który smakuje i pachnie znacznie lepiej niż z niejednej piekarni czy marketu. Pieczenie chleba na zakwasie może być też fascynujące, bo za każdym razem może mieć inny kształt albo smak dzięki innemu rodzajowi mąki.
Kalafior w tym wydaniu polany jest znakomitym, jedwabistym sosem i posypany s...
Odsłon: 2642
Kalafior w tym wydaniu polany jest znakomitym, jedwabistym sosem i posypany s...
Odsłon: 2642
Składniki
W misce połącz ze sobą wodę, zakwas i oliwę z oliwek. Dodaj mąkę i sól. Mieszaj rękoma aż suche składniki całkowicie się wchłoną. Przykryj miskę folią i pozostaw na 30 minut. Następnie uformuj kulę i odstaw na kolejne 3-12 godzin, do podwojenia swojej objętości. Czas wyrastania zależy od temperatury w pomieszczeniu i specyfiki środowiska. Po 30 minutach wyrastania możesz wykonać serię rozciągania i składania ciasta, aby wzmocnić ciasto.
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, wyjmij je na lekko podsypany mąką blat. Zaczynając od góry, złóż ciasto do środka i lekko obróć. Powtórz takie składanie do wewnątrz aż zatoczysz pełne koło.
Wnętrze piekarnika holenderskiego lub żeliwnego garnka wysyp mąką kukurydzianą lub wyłóż papierem pergaminowym. Przełóż do niego uformowany bochenek i pozostaw na 3-60 minut. Na środku ciasta wykonaj nacięcie ostrym nożem o długości minimum 5-8 cm.
Piekarnik rozgrzej do 230 st. Celsjusza. Włóż do niego przykryty garnek z chlebem i piecz go przez ok. 20 minut. Następnie zdejmij pokrywkę i kontynuuj pieczenie przez kolejne 40 minut lub do wyraźnego zezłocenia skórki.
Na 10 minut przed końcem pieczenia uchyl drzwiczki piekarnika, dzięki czemu skórka będzie chrupiąca.
Gotowy chleb na zakwasie wyjmij i studź na kratce przez ok. 60 minut przed krojeniem.