Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Żurek na kiełbasie to jeden z kilku wariantów tej zupy. Jeśli dodamy do niego jajko i białką kiełbasę, idealnie sprawdzi się na Wielkanoc. Esencją tego dania jest jednak żytni zakwas, dzięki czemu potrawa wychodzi wyjątkowo wyrazista. Koniecznie wybierz produkt dobrej jakości – bez zagęstników, konserwantów, sztucznych regulatorów kwasowości. Przepis na domowy żurek z jajkiem i kiełbasą wcale nie jest trudny do zrobienia, poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz.
Przygotowanie żurku wielkanocnego w dużej mierze zależy od twoich preferencji. Możesz zrobić go na mięsie wieprzowym, golonce, wędzonce, czy żeberkach. Jednak wielkanocny żurek świetnie komponować będzie się z kiełbasą, w szczególności tą białą. Bardzo dobrze smakuje także połączenie kilku rodzajów mięs lub wyrobów wędliniarskich, na przykład żeberek i kiełbasy białek. Warto pamiętać także, że żurek na wędzonce będzie bardziej intensywny, jego smak może podbić wędzona kiełbasa. W niektórych domach serwuje się również żurek z boczkiem.
Przygotowanie żurku wielkanocnego nie różni się zbytnio od gotowania innych, polskich zup. Na początku należy przyrządzić wywar z warzyw, mięsa, oraz dodatku przypraw. Kolejnym krokiem będzie dorzucenie białej kiełbasy oraz przygotowanego wcześniej zakwasu na żur. Nie można zapomnieć także o majeranku. W czasie gotowania żurku pamiętaj, aby w osobnym garnku ugotować jajka na twardo.
W zależności od wybranego przepisu na żurek, zupę gotuje się od 40 minut do godziny.
W przepisie na żurek z kiełbasą nie może zabraknąć odpowiedniej kompozycji przypraw. Do zupy zazwyczaj dodaje się liście laurowe, ziele angielskie, oraz sporą ilość czarnego pieprzu. Wiele osób uważa jednak, że najważniejszą przyprawą w żurku na Wielkanoc jest porządna porcja majeranku. Żurek staropolski nie może obyć się bez suszonych grzybów, takie jak prawdziwki lub podgrzybki. Niektórzy kucharze wzbogacają tradycyjny żurek o dodatek śmietany 30 proc., taka zupa będzie bardziej kremowa. Żurek z czosnkiem to propozycja dla miłośników intensywnych smaków, składnik ten jest elementem zakwasu, jednak w niektórych przepisach dodatkową porcję dorzuca się również podczas gotowania zupy.
Żurek z białą kiełbasą najlepiej smakuje na domowym zakwasie. Jego przygotowanie nie jest wcale trudne. Zakwas na żurek powinien zawierać, takie składniki jak: mąka żytnia, letnia, przegotowana woda, czosnek, ziele angielskie i liście laurowe. Domowy zakwas na żurek, warto zrobić nieco wcześniej, idealnie sprawdzi się podczas Wielkanocy. Najlepiej zrobić go w słoiku, zazwyczaj czeka się na niego ok. pięciu dni.
Tradycyjny żurek na Wielkanoc podawany jest z kawałkiem białej kiełbasy, ugotowanymi połówkami jajek, oraz kromką świeżego chleba na zakwasie. Jego smak idealnie podkreśli tarty chrzan. Niektórzy zupę serwują z dodatkiem ziemniaków. Świetnie smakuje także żurek z dodatkiem majeranku.
Kaloryczność żurku będzie różnić się w zależności od wielkości porcji oraz użytych składników. Zazwyczaj jednak standardowa porcja żurku z kiełbasą i jajkiem ma około 570-600 kcal. Warto jednak pamiętać, że okres świąteczny nie jest czasem, w którym powinniśmy skupiać się na odchudzaniu i liczeniu kilokalorii. O prawidłową masę ciała można dbać przez cały rok, a podczas Wielkanocy lepiej skupić się na biesiadowaniu w rodzinnym gronie.
Sałatka z pieczonym brokułem i innymi warzywami to świetna propozycja dla osó...
Odsłon: 1645
Fasola po grecku, czyli gigantes plaki, to rodzaj zapiekanki warzywnej. Trady...
Odsłon: 690
Placki z surowych tartych ziemniaków oraz cebuli. Kiedyś częsty gość w naszyc...
Odsłon: 17
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 17747
Polecam. Pasuje na Święta Wielkanocne.
Odsłon: 336
Sałatka z pieczonym brokułem i innymi warzywami to świetna propozycja dla osó...
Odsłon: 1645
Fasola po grecku, czyli gigantes plaki, to rodzaj zapiekanki warzywnej. Trady...
Odsłon: 690
Placki z surowych tartych ziemniaków oraz cebuli. Kiedyś częsty gość w naszyc...
Odsłon: 17
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 17747
Polecam. Pasuje na Święta Wielkanocne.
Odsłon: 336
Składniki
Przygotowanie żurku na Wielkanoc zacznij od obrania marchewki, pietruszki i selera. Umyj por i zdejmij z niego wierzchnią warstwę. Przekrój cebulę na pół i opiecz nad palnikiem lub na suchej patelni. Włóż warzywa do zimnej, lekko osolonej wody wraz z czosnkiem i suszonym grzybem, a także pieprzem w ziarnach, zielem angielskim i listkami laurowymi. Zagotuj wodę. Zmniejsz moc palnika i gotuj około 40 minut – do miękkości warzyw.
Dodaj do garnka opłukaną białą kiełbasę. Gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez około 15 minut. Przecedź żurek do czystego garnka, dodaj majeranek i ponownie zagotuj, stopniowo dolewając zakwas (do smaku). Jeśli chcesz, dopraw zupę dodatkowo solą i pieprzem.
Żurek podawaj z ugotowanymi na twardo jajkami, rozdrobnioną białą kiełbasą i wyjętą wcześniej z wywaru, pokrojoną na mniejsze kawałki marchewką. Możesz przed podaniem zabielić zupę śmietaną. Gotowy żurek z kiełbasą na Wielkanoc udekoruj posiekanym szczypiorkiem lub zieloną cebulką.