Do góry

Newsy

Woda (nie) dla ciebie!

Źródlana, mineralna, stołowa. Wysoko, średnio lub niskozmineralizowana. Gazowana, lekko gazowana, niegazowana… Po którą wodę sięgasz najczęściej? Która najlepiej wpływa na nasze zdrowie? Przed dokonaniem wyboru dowiedz się, jaka będzie dla Ciebie najlepsza.

Fot.123RF

Zanim butelka z wodą trafi na sklepową półkę, musi spełnić rygorystyczne kryteria bezpieczeństwa zdrowotnego. Rodzaje oraz procedury jej wydobycia określone zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Te więc wody, które możemy bez problemu nabyć w sklepie, są bezpieczne dla naszego organizmu. Niewiele osób jednak wie, że różnią się one między sobą składem chemicznym i nie wszystkie zalecane są do codziennego spożycia. Ponadto należy mieć świadomość, iż wody nie można zmagazynować w organizmie, dlatego trzeba nieustannie uzupełniać jej braki, aby zachować równowagę metaboliczną. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu butelkowanej wody.

Woda na co dzień

Do codziennego użytku wybieraj naturalną wodę źródlaną, nazywaną również niskozmineralizowaną. Jej skład jest najbardziej neutralny i wolny od wszelkich dodatków. Co ciekawe, może on ulegać niewielkim zmianom, wynikającym z uwarunkowań geologicznych. Ten rodzaj wody pochodzi z głębokich warstw podziemnych, dlatego też nie jest ona narażona na skażenie czynnikami zewnętrznymi.

Warto pamiętać, że nie posiada zanieczyszczeń i mikroorganizmów, mogących zaszkodzić naszemu zdrowiu. Taka woda jest więc odpowiednia do spożywania zarówno przez dorosłych, kobiety w ciąży jak i dzieci - nawet te najmłodsze. Dzięki niskiemu stężeniu minerałów (nie przekracza 500 mg/l), można pić ją bez większych ograniczeń oraz używać jej do przygotowania potraw i napojów, nie martwiąc się o ich walory smakowy.

Jak wspomóc swój organizm wodą?

By wzbogacić swój organizm, pij naturalną wodę mineralną. Podobnie jak woda źródlana, nie posiada szkodliwych substancji i dodatków. Zawiera jednak większe stężenie minerałów (średniozmineralizowana - od 500 mg/l do 1500 mg/l, wysokozmineralizowana - ponad 1500 mg/l), a jej skład jest stały. Dostarcza niezbędnych, dla zdrowia składników, takich jak wapń, potas czy magnez.

Dotyczy to również wody stołowej, powstającej poprzez łączenie naturalnej wody źródlanej z naturalną wodą mineralną lub solami mineralnymi. Taka kombinacja jest odpowiednia w szczególności dla tych, którym zaleca się uzupełnianie składników mineralnych w diecie - na przykład osobom aktywnym fizycznie. Ważne jest przy tym, aby ilość spożywania tego rodzaju wód nie była przypadkowa, gdyż ich nadmiar może zaburzyć gospodarkę mineralną organizmu.

Czy woda gazowana szkodzi?

Gazowana nie jest niezdrowa! Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą ją pić. Według rozporządzenia ministra, wody gazowane określa się jako nisko, średnio i wysokonasycone w dwutlenek węgla - w zależności od jego stężenia w jednym litrze płynu. Ponadto warto wiedzieć, że takie nasycenie może być naturalne - pochodzące ze źródła lub dokonane w procesie rozlewania.

„Bąbelkowej" wody powinni unikać przede wszystkim ci, którzy zmagają się z dolegliwościami gastrycznymi, problemami z gardłem bądź kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie poleca się również picia tego rodzaju wód małym dzieciom. Zaletą obecności dwutlenku węgla w wodzie jest fakt, iż wspomaga on przyswajanie składników mineralnych w organizmie, a nasycone nim wody mogą ułatwiać trawienie i zwiększać apetyt. Dodatkowo, woda gazowana skutecznie gasi pragnienie. Nieprawdą jest, że jest niezdrowa. Jeśli nie ma większych przeciwwskazań by ją pić, nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Aby zatem dokonywać właściwego wyboru, warto znać swój organizm i wiedzieć, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wydaje się więc, że najlepsza dla nas woda to taka, która odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i po którą sięgamy świadomie.

 

Tekst: Karolina Pilkiewicz/Smaker.pl

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń