Dobra wędlina

Mamy dobrobyt, sklepowe półki uginają się od ciężaru wędlin i mięs. Jednak czy faktycznie sklepowe mięso jest takie dobre?

Czy wędliny dostępne w sklepach są zdrowe? FOT. 123RF.COM/PICSEL


Mięso na wędlinę - fakty

Z 1 tony mięsa można wykonać około 850 kg wędliny - bardzo dobrej jakości wyrób wędliniarski (bez żadnych ulepszaczy), który możemy bez obaw zjeść sami albo podać dzieciom. W tradycyjnej kiełbasie może się znajdować aż 95 proc. mięsa wieprzowego, pozostałe 5 proc. to przyprawy, sól i woda.

Producenci, którzy stawiają na ilość, z 1 tony mięsa są w stanie wykonać prawie 2 tony wędlin. Jakim cudem?

Na opakowaniach niektórych kiełbas można znaleźć skład wyrobu, który zaczyna się od MDOM, po czym następuje długa lista polepszaczy smaku, wypełniaczy i dodatków.

Co to jest MDOM? MDOM czyli mięso drobiowe oddzielane mechanicznie, to nic innego, jak po prostu zmielone korpusy drobiowe. Stosuje się je jako wypełniacz na przykład w wieprzowej (!) kiełbasie.

Tania kiełbasa jest produkowana w specjalnych maszynach, które od razu do mięsa dodają zmielone kości, chrząstki, ścięgna, a nawet pazury. Dodatkowo dodawane są ulepszacze, barwniki i konserwanty, których głównym celem jest poprawienie wyglądu i trwałości wyrobu.


Szokujące wyniki kontroli. Kości i szczecina w kiełbasie! Kliknij!

mieso


Jak rozpoznać kiepską wędlinę?

Jesteśmy na zakupach i widzimy promocję na wędlinę - swojska kiełbasa przeceniona prawie o 60 proc. Może się zdarzyć, że sklepy chcą sprzedać produkty, które im zalegają - jeszcze nadają się do spożycia, ale mają krótką datę przydatności. Ale może się również zdarzyć, że chcą sprzedać tanią i niskiej jakości kiełbasę, mamiąc klientów niską, promocyjną ceną.

To najzdrowsza szynka! Lekarze przepisują ją pacjentom. Sprawdź!

Wędlinę przez kupnem powinniśmy jak najlepiej obejrzeć, powąchać i... nacisnąć. Nie powinna:

- błyszczeć,
- nieprzyjemnie pachnieć,
- być nasączona wodą.

Jeśli tak się dzieje, to jest to znak, że wędlina napompowana jest dużą ilością wody i konserwantów. Bardzo szybko, nawet następnego dnia taka wędlina stanie się lepka, szybko się popsuje i nie będzie się nadawała do spożycia!

Wędliny są konserwowane za pomocą azotynów, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia - dzięki nim zwiększa się ryzyko zachorowania na raka żołądka lub jelita grubego. Gotowanie i grillowanie wędlin nie poprawi ich jakości, wręcz przeciwnie - obróbka termiczna sprzyja uwalnianiu się większej ilości tych związków.


A może zrobić swoją własną kiełbasę?

Jeżeli komuś nie smakują kiełbasy ze sklepu, zawsze można zrobić je samodzielnie w domu. Domowa kiełbasa będzie świetnym pomysłem na kanapkę, grilla, do upieczenia albo do usmażenia. W sklepach lub u rzeźnika za nieduże pieniądze można kupić dobrej jakości mięso i jelita.

Książka kucharska: 20 przepisów na domowe wędliny. Kliknij!


Mięso przeznaczone na kiełbasę to nasz własny wybór - możemy wykorzystać dziczyznę, drób, wieprzowinę, ryby, a nawet warzywa. Mięso można ze sobą łączyć i tworzyć ciekawe kompozycje.

Wielu doświadczonych kucharzy i wędliniarzy twierdzi, że kluczem do sukcesu przy przygotowaniu kiełbasy jest niska temperatura - mięsa, dodatków oraz maszynki do mielenia. Ostrza powinny być przechowywane przez około godzinę w zamrażarce przed przystąpieniem do robienia mięsa.

 

Przepis >> Domowa kiełbasa wieprzowa

- 2 kg chudego boczku
- 2 kg karczku
- 3,5 kg łopatki wieprzowej
- 1,8 kg szynki wieprzowej
- 1,5 metra jelit
- ok. 70 g soli do peklowania
- 60 g soli
- 30 g czosnku
- 30 g pieprzu czarnego (najlepiej grubo mielonego)
- 5 g chili (można dodać więcej, jeśli ktoś lubi bardziej pikantne)
- 10 g gałki muszkatołowej
- 5 g majeranku
- 1,5 l wody

Mięso dokładnie umyć, pokroić w nieduże kawałki - dobrze jest posegregować mięso według tłustości - wszystko dokładnie zasolić i włożyć do chłodnego pomieszczenia na około 12 godzin (najlepiej na całą noc).

Następnym krokiem jest mielenie mięsa - chude mięso powinno być zmielone na grubsze kawałki, natomiast tłuste na mniejsze.

Po zmieleniu mięsa należy wszystko dokładnie mieszać, dodając przyprawy i dolewając zimną wodę. Mieszać, aż do momentu powstania kleistej masy. Aby sprawdzić, czy mięso jest dobrze przyprawione, można kawałek podsmażyć na patelni - i w razie potrzeby dodać więcej przypraw do mięsa.

Jelita należy włożyć do zimnej wody z dodatkiem 2 łyżek octu. Następnie przekładamy masę mięsną do jelit, formując równocześnie wygląd kiełbas. Tak przygotowane kiełbaski można gotować, piec lub grillować.

 

Zobacz też: Oszustwa producentów mięs i wędlin | Co tak naprawdę jemy w fast foodach?

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 40

30 min
5
Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 244

30 min
4
Dania główne Golonko wieprzowe wolno gotowane

Takie golonko najbardziej lubi mój mąż . Golonko gotowane do miękkości na wol...

Odsłon: 349

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

6