Fot. materiały prasowe/Polsat
Inspiracje do przygotowania nowych, niesamowitych potraw Ewa Wachowicz zaczerpnęła z Peru, gdzie jakiś czas temu udała się ze swoimi znajomymi w daleką podróż, w celu zdobywania kolejnych górskich szczytów. Jak sama podkreśla - kuchnia peruwiańska jest niesamowitą mieszanką wielu kultur i narodowości, dlatego doświadczenia kulinarne, jakie zebrała podczas wizyty w tym kraju, będzie wykorzystywała wielokrotnie w 34. sezonie programu „Ewa gotuje".
1. Pan con chicharrón według Ewy Wachowicz
Pan con chicharrón według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pracę w kuchni rozpoczęła od przyrządzenia pysznej peruwiańskiej kanapki, która doskonale sprawdzi się na śniadanie. W jej skład wchodzi parzony boczek z chrupiącą skórką, bataty i salsa kreolska. W pierwszej kolejności Ewa zajęła się boczkiem.
Solidny kawałek mięsa wrzuciła do gotującej się wody. Dodała liście laurowe, kilka ząbków czosnku w łupinach, gałązki świeżej mięty oraz odrobinę soli. Boczek zostawiła w garnku z wodą i parzyła na wolnym ogniu przez około godzinę. Następnie mięso wstawiła do piekarnika, tak aby jego skórka odpowiednio się zarumieniła.
W tym czasie zajęła się kreolską salsą. Cebulę i paprykę skroiła w drobną kosteczkę, warzywa przyprawiła solą, sokiem z limonki oraz świeżą kolendrą (to konieczny dodatek do salsy kreońskiej). Ostatnim składnikiem kanapki są bataty, które obrała ze skórki, pokroiła w plasterki i obsmażyła po równo z każdej strony na rozgrzanej patelni z masłem klarowanym.
Kanapkę można złożyć na ciepło lub na zimno - w każdej wersji smakuje wyśmienicie. Do rozkrojonej bułki trafił gruby plaster boczku, bataty oraz spora porcja salsy. Tak przygotowane peruwiańskie śniadanie jest gotowe do jedzenia.
2. Ají de gallina według Ewy Wachowicz
Ají de gallina według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na danie główne gospodyni zaserwowała kolejny klasyk z dalekiego Peru - kurczak z chili z jedną czarną oliwką. Na początek Ewa obgotowała piersi z kurczaka, następnie przystąpiła do przygotowania sosu. Do robota kuchennego wlała pół litra zagęszczonego niesłodzonego mleka oraz wrzuciła rozdrobnione trzy, cztery kromki z bułki. Całość zmiksowała.
Następnie na patelni podsmażyła pokrojoną w piórka cebulę oraz posiekane ząbki czosnku. Kiedy cebula zyskała szklisty, złoty kolor, gospodyni dodała do niej skrojoną żółtą paprykę oraz przyprawy tj. kurkuma i chili.
Pod koniec na patelnię trafiło mleko. Do aromatycznego żółtego sosu Ewa dorzuciła poszarpane na kawałki mięso. Jeśli sos wyszedł zbyt gęsty, można dodać odrobinę wody. Do gotowego sosu gospodyni dodała posiekane orzechy i przyprawy. Gulasz z kurczaka cudownie smakuje z ryżem i gotowanymi ziemniakami i połówką gotowanego jaja oraz z czarną oliwką. Dla urozmaicenia potrawy Ewa Wachowicz dodała polski akcent - odrobinę tartego oscypka.
3. Churros według Ewy Wachowicz
Churros według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po peruwiańskim śniadaniu i sycącym obiedzie Ewa zdradziła przepis na słodki latynoski deser - churros. Te chrupiące paluszki pochodzą z Hiszpanii, ale są również bardzo popularne w Peru.
Do deseru Ewa wykorzystała kostkę masła, cukier, cukier waniliowy, mąkę oraz szczyptę soli. Wszystkie składniki gospodyni zaparzyła w garnku. Podobne ciasto często wykorzystujemy do przygotowania ptysiów i eklerów. Parzone ciasto gospodyni odstawiła do wystygnięcia. Następnie dodała do niego jajka i zmiksowała na gładką masę. Na sam koniec ciasto przełożyła do rękawa cukierniczego.
Słodkie churros wyciskała na mocno rozgrzany olej. Smażone paluszki najczęściej podaje się z gorącą czekoladą. Można je również posypać cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu. Tak przygotowany deser stanowi idealny dodatek do pysznej, gorącej kawy. Smacznego!